بامیلو برای تمام ایران: استان کرمانشاه
بامیلو بلاگ / اخبار بامیلو / بامیلو برای تمام ایران: استان کرمانشاه

بامیلو برای تمام ایران: استان کرمانشاه

استان کرمانشاه یکی از استان های غربی کشور است که از پرجاذبه ترین مناطق کشور به شمار می آید. این استان از نظر وسعت هفدهمین استان کشور محسوب می شود و به دلیل همسایگی با کشور عراق و واقع شدن بر سر راه شهرهای زیارتی کربلا و نجف از اهمیت بسیاری برخوردار است.

از شهرستان های مهم این استان می توان به کرمانشاه، اسلام آباد غرب، پاوه، جوانرود، سرپل ذهاب، سنقر، قصر شیرین، کنگاور، گیلانغرب و… اشاره کرد. شهر کرمانشاه بزرگترین شهر کردنشین و مهم ترین شهر در منطقه مرکزی غرب ایران است. کرمانشاه از شهر های تاریخی و فرهنگی ایران به شمار می رود و پیدایش آن به سده چهارم میلادی باز می گردد. زبان اهالی کرمانشاه، زبان شیرین کردی است. شهر کرمانشاه دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است و به هنگام فصل گرما می تواند مقصد مسافرتی بسیار مناسب و دلپذیری برای علاقمندان به گردشگری و هم چنین دوست داران تاریخ و فرهنگ و تمدن باشد.

جاذبه های گردشگری استان کرمانشاه

در استان کرمانشاه در حدود 3000 اثر تاریخی برآورد شده است که 716 اثر از این تعداد به ثبت آثار ملی و یک اثر (بیستون) به ثبت اثر جهانی رسیده است. در همه جای این استان آثار گرانبهایی دیده می شود که اگر اهل سفر و گردش باشید، به هر بهانه ای و از هر مسیری که وارد این استان شوید با دیدنی ها و جاذبه های کم نظیری رو به رو می شوید. حال به معرفی مختصر این مکان های دیدنی خواهیم پرداخت.

بناهای تاریخی و فرهنگی

طاق بستان

بامیلو برای تمام ایران: استان کرمانشاه

از معروف ترین جاذبه های توریستی شهر کرمانشاه است که متشکل از سنگ نگاره های سلسله ساسانی می باشد. این مجموعه شامل دو طاق بزرگ و کوچک است و چندین سنگ نوشته در آن وجود دارد. طرح های حجاری شده بر روی این دو طاق صحنه های تاریخی تاج گذاری خسرو پرویز، تاج گذاری اردشیر دوم و تاج گذاری شاهپور دوم و سوم است. همچنین وجود کوه و چشمه در این مکان، آن را به گردشگاهی مفرح برا ی همگان تبدیل کرده که از زمان‌های گذشته تا به امروز مورد توجه بوده است.

بیستون

بامیلو برای تمام ایران: استان کرمانشاه

مجموعه تاریخی بیستون 28 اثر ثبت شده ملی دارد و در حریم آن بیش از 150 اثر تاریخی مشاهده و شناسایی شده است. کتیبه و نقش برجسته ی داریوش نیز که به ثبت جهانی یونسکو رسیده است در این محل قرار دارد و پیشینه آن به دوره هخامنشیان باز می گردد.

بامیلو برای تمام ایران: استان کرمانشاه

معبد آناهیتا

بامیلو برای تمام ایران: استان کرمانشاه

معبد آناهیتا از بزرگترین بناهای سنگی در ایران است که در شهر کنگاور در کرمانشاه قرار دارد. «آناهیتا» فرشته و نگهبان آب، فراوانی و زیبایی بوده است و ایرانیان مقام ارزشمندی را برای او قائل بوده‌اند. معبد آناهیتا پرستشگاهی است که همانند سایر بناهایی که بر بلندی ساخته شده‌اند، برگرفته از شیوه‌ی سکوسازی است. معبد آناهیتا به دوره‌ی اشکانی یا ساسانی نسبت داده می‌شود.

  • دیگر جاذبه های تاریخی و مذهبی : تکیه معاون الملک، تکیه بیگلربیگی، گوردخمه اسحاق وند، گوردخمه دکان داوود، گوردخمه صحنه، طاق گرا

طبیعت و ماجراجویی در استان کرمانشاه

پارک کوهستان

بامیلو برای تمام ایران: استان کرمانشاه

پارک کوهستان در شمال شهر کرمانشاه و در نزدیکی محوطه تاریخی طاق بستان قرار دارد. این پارک از بزرگ ‌ترین و زیباترین پارک‌های توریستی کرمانشاه است. نورپردازی زیبا و دو آبشار مصنوعی که در این پارک ساخته شده، زیبایی خاصی به این پارک بخشیده است. پارک کوهستان بام کرمانشاه بوده و از این پارک می‌توانید منظره‌ی زیبای شهر را نظاره کنید. همچنین غار دو اشکفت نیز در این پارک قرار دارد.

سراب صحنه

بامیلو برای تمام ایران: استان کرمانشاه

سراب صحنه در قسمت شمالی شهر صحنه است و یکی از مناطق خوش آب و هوا در این شهر محسوب می‌شود. آبشارهای زیبا، طبیعت چشم ‌نواز و آب و هوای فوق‌العاده این منطقه باعث شده مسافران و گردشگران زیادی این مکان را مقصد سفر خود قرار دهند. سرچشمه آب دربند، چهار چشمه نام دارد که در قسمت شمالی دربند قرار گرفته و در زمان‌های نه چندان دور، آبشار کوچکی از آن شکل گرفته که امروزه بر اثر خشکسالی به آبشار خشکه معروف است.

غار قوری قلعه

بامیلو برای تمام ایران: استان کرمانشاه

غار قوری قلعه در استان کرمانشاه و در حد فاصل بین کرمانشاه و پاوه قرار دارد. غار در دامنه رشته کوه شاهو و داخل کانی‌های آهکی ایجاد شده است. در حال حاضر غار از دو بخش تشکیل شده است. بخش اول که حدود ۵۰۰ متر طول دارد، از دو تالار و دالان‌های رابط بین آن‌ها تشکیل شده و نورپردازی از زوایای مختلف آن را تبدیل به مکانی زیبا برای گردشگری کرده است؛ بخش دوم که با دری آهنی از بخش توریستی جدا شده است. این بخش از غار موانع طبیعی بسیاری دارد و به همین دلیل، تنها کوهنوردانی که تجهیزات لازم را به همراه دارند می‌توانند از این بخش غار بازدید کنند. زیباترین پدیده‌های غارسنگی در این بخش از غار قرار دارند و طول این بخش چند برابر طول بخش توریستی است.

  • دیگر مناطق تفریحی : غار پراو، سراب نیلوفر، تالاب هشیلان

موزه های استان کرمانشاه

موزه پوشاک و زیورآلات

بامیلو برای تمام ایران: استان کرمانشاه

موزه پوشاک و زیورآلات کرمانشاه در تکیه معاون الملک قرار دارد. این موزه شامل لباس‌های محلی و پوشاک مردم کرمانشاه است. لباس‌های محلی مردم پاوه، گیلانغرب، هرسین، لباس مردان و زنان قصر شیرین و سایر شهرستان‌ها این استان را می‌توانید در این موزه مشاهده کنید.

  • دیگر موزه های مهم استان : موزه مردم شناسی، موزه پارینه سنگی زاگرس

سوغات، هنر های دستی و غذاهای استان کرمانشاه

بازار سنتی کرمانشاه همه ساله میزبان میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی است. بازار کرمانشاه از بزرگ ترین بازارهای ایران است و چیزی در حدود 200 سال قدمت دارد. از معروف ترین سوغاتی های استان کرمانشاه می توان از نان برنجی، نان خرمایی، کاک و روغن کرمانشاهی نام برد.

بامیلو برای تمام ایران: استان کرمانشاه

هنرهای سنتی استان کرمانشاه در عین زیبایی تنوع خاصی دارند که می توان به گلیم بافی، موج بافی، پرده بافی، جاجیم بافی، قالی بافی، نمد مالی، گیوه کشی و قلم زنی اشاره کرد. چاقوسازی و هنرهای ظریف فلزی در شهرهای سنقر و کرند بسیار معروف است. این استان یکی از مراکز مهم ساخت سازهای سنتی ایران از جمله تار، سه تار، تنبور و دف به شمار می رود.

بامیلو برای تمام ایران: استان کرمانشاه

به جرئت می توان گفت استان کرمانشاه از نظر تنوع غذایی می تواند با استان های شمالی کشور رقابت کند. دنده کباب کرمانشاهی، خورشت خلال بادام ، آش عباسعلی، آش دوغ، آش ترخینه (دوینه)، سیب پلو، شامی کرمانشاهی و ده ها نوع غذای دیگرکه تحسین هر انسان صاحب ذوقی را بر می انگیزد همگی از غذاهای مخصوص استان کرمانشاه می باشند.

بامیلو برای تمام ایران: استان کرمانشاه
آش عباسعلی
بامیلو برای تمام ایران: استان کرمانشاه
کباب دنده کرمانشاهی
بامیلو برای تمام ایران: استان کرمانشاه
خورشت خلال بادام
  • به پیشنهاد معاونان گردشگری کرمانشاه و با تأیید مجلس شورای اسلامی، روز پنجم مرداد ماه به عنوان روز ملی «کرمانشاه گهوارهٔ تمدن» نام گذاری شده که همزمان با عملیات مرصاد است.

بامیلو برای تمام ایران، امروز استان کرمانشاه

بازار اینترنتی بامیلو با شعار «ارسال رایگان، هر روز یک استان» و با هدف ارزش نهادن به مشتریان عزیز استان های سرتاسر کشور، برنامۀ ویژه ای تدارک دیده است. در این طرح، هر روز یک استان سفارش های خود را به صورت «ارسال رایگان» دریافت خواهد کرد. بنابراین، اگر شما هم در استان کرمانشاه زندگی می کنید؛ امروز می توانید سفارش های خود را بدون هزینۀ ارسال دریافت کنید.

تمامی سفارش های ثبت شده تا پایان امروز (15 بهمن) از استان کرمانشاه که بالاتر از 10 هزار تومان باشند؛ به صورت رایگان ارسال می گردند.

نویسنده: علیرضا اصغری

علیرضا ۲۰ و خورده ای سال پیش در خانواده ای مذهبی چشم به جهان گشود. سینمای هالیوود، بازیهای کامپیوتری و موسیقی پیکره اصلی و حدود ۹۹.۹% محتویات ذهن این فرد را تشکیل داده است اما او همیشه خودرا آماده یادگیری و تجربه موضوعات جدید می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *