بامیلو برای تمام ایران : استان کردستان
بامیلو بلاگ / اخبار بامیلو / بامیلو برای تمام ایران : استان کردستان

بامیلو برای تمام ایران : استان کردستان

گربه ایران را که نگاه کنید در حساس ترین بخش این گربه یعنی گلوی ایران، استان کردستان جا خوش کرده است. شاید با شنیدن نام کردستان اولین چیزی که به ذهنمان خطور کند برف و سرما و کوهستان و البته «کلانه» باشد. بدون شک کسانی که یک بار به این استان سفر کرده باشند حتی اسم کلانه (پیتزای کردی!) هم دهنشان را آب می اندازد. در این مطلب با معرفی استان کردستان با ما همراه باشید.

استان کردستان

بنا به آمار مرکز آمار ایران در سال 95، کردستان 1 میلیون و 603 هزار نفر جمعیت و 28 هزار و 200 کیلومتر مربع مساحت دارد. در این مطلب خاطرات خود را از کردستان با بامیلو بلاگ زنده کنید.

شهرستان سنندج

بامیلو برای تمام ایران : استان کردستان و شهرستان سنندج

نمی خواهیم وقت ارزشمندتان را با نام بردن موقعیت جغرافیایی و واژه هایی از دست «مردم خون گرم»، «مهمان پذیر» و از این دست موارد تلف کنیم. تمام مردم ایران این ویژگی ها را دارند.

کردستان دارای 10 شهرستان به مرکزیت «سنندج» است. نام قدیمی سنندج «سنه دژ» بوده است. متأسفانه امروزه نام این شهر به سنندج تغییر کرده که مطابق با اصول «تنوع قومی، فرهنگی و زبانی» در ایران نیست.

با ورود به سنندج مهمترین مکانی که به شما معرفی می کنند کوه «آبیدر» (ئاویه‌ر) خواهد بود. آبیدر حدود 2550 متر ارتفاع دارد. اطراف این کوه نیز مجموعه پارک آبیدر احداث شده است. در منطقه آبیدر بزرگترین سینمای روباز جهان قرار دارد. آبیدر با پرده ای در ابعاد ۱۲×۲۵ متر و با گنجایش ۱۰ هزار نفر بزرگترین سینمای روباز جهان به حساب می آید. صدای فیلم های این سینما از طریق موج اف‌ام رادیو در هر مکان از پارک جنگلی آبیدر قابل دریافت است و پرده آن به گونه‌ای تعبیه شده که ۱۰ هزار نفر بتوانند روبه‌روی آن قرار بگیرند. حوزه هنری کردستان ساعت ۲۱ هر شب یک فیلم را در این سینما اکران می کند.

عمارت آصف (خانه کرد) نیز یکی از نمادهای فرهنگی بارز سنندج است. به جرأت می توان گفت با ورود به این عمارت بخش عمده ای از فرهنگ و هنر کردستان را در یک نگاه مشاهده خواهید کرد.

شهرستان سقز

بامیلو برای تمام ایران : استان کردستان و شهرستان سقز

شهرستان سقز (زادگاه بنده) به لحاظ جمعیت دومین شهرستان این استان پس از سنندج است. به لحاظ مساحت نیز پس از بیجار در مقام دوم جای می گیرد.

اگر از بالا نگاهی به سقز بیندازید بلافاصله رودخانه زیبایی را خواهید دید که از مرکز شهر عبور کرده و متأسفانه مثل تمام رودخانه های کشور در حال خشک شدن است. با آمدن بهار گاهی اوقات آب رودخانه سقز (چه‌م سه‌قز) به سطح سدهای بالای رودخانه (6 الی 8 متر ارتفاع) سرایت می کند.

در مرکز شهر و در کنار رودخانه نیز پارک مولوی کرد واقع شده است. پلی که این پارک سرسبز و زیبا را به پارک ساحلی «کوثر» متصل می کند از روی رودخانه گذشته و محیط زیبایی را پدید آورده است.

«تپه قلعه زیویه» یکی از آثار ملی ایران است که در روستای زیویه این شهرستان قرار دارد. اعتبار و شهرت جهانی زیویه به سال ۱۳۲۵ بازمی گردد که در اثر عوامل جوی و ریزش برف و باران قسمتی از رأس تپه تخریب و آثار و اشیاء به صورت اتفاقی کشف شدند.

بازار قدیمی سقز نیز به خاطر بافت بسیار جذاب و تنوع محصولات یکی از جاذبه های دیدنی این شهرستان است.

شهرستان بانه

بامیلو برای تمام ایران : استان کردستان و شهرستان بانه

بانه نه در بین 3 شهر پرجمعیت استان و نه بین شهرهای با مساحت زیاد آن جایگاهی دارد. اهمیت بانه به لحاظ اقتصادی است. به جرأت می توان بانه را شاهراه بازرگانی کردستان دانست. هرساله تعداد زیادی از هموطنان جهت خرید لوازم و اساس منزل بخصوص لوازم برقی و الکترونیکی به این شهرستان سفر می کنند.

با ورود به بانه تنها چیزی که می بینید مراکز خرید بزرگ و خانه هایی است که جهت اسکان مسافران به مسافرخانه تبدیل شده اند. تنوع فوق العاده اجناس در کنار قیمت پایین، تعداد زیادی از هموطنان را در فصول خوش آب و هوای سال راهی بانه می کند.

اما از تجارت که بگذریم، آربابا را می توان نماد زیبایی، آرامش و حماسه شهر بانه دانست. طبیعت بکر اطراف شهر را با هیچ چیزی نمی توان عوض کرد. در بیشتر جاده های منتهی به شهر نیز ایستگاه های متعددی برای ارائه خدمات غذایی وجود دارد.

شهرستان مریوان

بامیلو برای تمام ایران : استان کردستان و شهرستان مریوان

مریوان با زریوار مریوان است. بدون شک زیباترین و بزرگترین دریاچه آب شیرین غرب ایران در مریوان واقع شده است. افسانه ای بودن این دریاچه در اذهان مردم مریوان و البته کردستان سال هاست که حک شده است. دلیل آن نیز خودجوش بودن این دریاچه است.

ماهیان، جانداران، پستانداران، گیاهان و گونه های متنوع این دریاچه آن را به بهشتی برای گردشگران تبدیل کرده است. زریوار در فهرست میراث طبیعی ایران قرار دارد.

غار «کونا شم شم» (کونه شه‌م شه‌م) به معنی سوراخ خفاش یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی مریوان است. کونا شم شم ترکیبی از زیبایی و تاریخ با زمینه ای اسرارآمیز است. غار در سنگ های آهکی کوه های منطقه تشکیل شده و سه دهانه ورودی دارد که یکی از آنها به دلیل ریزش مسدود شده است. همان طور که از نام آن پیداست خانواده های متعددی از خفاش ها، خانه و کاشانه خود را در این مکان بنا نهاده اند!

قرآن تاریخی «نگل» نیز در روستای نگل از شهرستان مریوان قرار دارد. گفته می شود نگل یکی از چهار قرآن خطی است که توسط عثمان خلیفه سوم اهل سنت، به رشته تحریر درآمده است.

شهرستان های بیجار، کامیاران و دیواندره

بامیلو برای ایران : استان کردستان

بنای قلعه قمچقای در بیجار به سده های 8 و 9 قبل از میلاد بازمی گردد. در داخل قلعه نیز سفال هایی از دوره 6 و 7 قمری به چشم می خورد. این قلعه تا دوره های ساسانی و اسلامی نیز مورد استفاده قرار می گرفته است.

پالنگان کامیاران جزو روستاهایی است که حتماً یک بار باید دید. معماری پالنگان شباهت زیادی به اورامان دارد. چشمه ها، آبشارها و طبیعت بکر این روستا آن را در میان روستاهای کردستان منحصر به فرد کرده است. پالنگان یکی از مراکز مهم کردستان از دوره سلجوقی به بعد است. بقایای قلعه پالنگان نیز این امر را به اثبات می رساند.

بدون شک از غار کرفتو شنیده اید. این غار در 60 کیلمتری شمال دیواندره قرار دارد. کتیبه ای یونانی بر سردر یکی از اتاق های طبقه سوم وجود دارد که از این غار به عنوان معبد هراکلس نام برده است. در معماری کرفتو علاوه بر ایجاد اتاق ها و راهروهای عبوری، سعی شده تا اتاق ها با هم مرتبط باشند و نور گیرهایی به سمت بیرون تعبیه شده است. غار کرفتو یکی از دیدنی ترین آثار بجا مانده از روزگاران پیشین است. این غار بر بالای یک کوه واقع است. بخشی از غار کرفتو توسط طبیعت و بخشی دیگر توسط انسان ساخته شده است. این غار دارای دهلیزهای بسیار تو در تو و اتاقهایی دست ساز در چندین طبقه است.

شهرستان قروه

بامیلو برای تمام ایران : استان کردستان و شهرستان قروه

چشمه باباگرگر (باوه گور گور) چشمه ای همیشه جوشان است که رنگ آب آن مایل به سرخ است. وجود املاحی مانند گوگرد باعث رنگ متفاوت باباگرگر شده است. این آب برای امراض سودایی و پوستی مناسب است و در درمان سوء هاضمه و دیگر بیماری های دستگاه گوارش و نیز راشیتیسم و درمان تورم مؤثر است.

شهرستان دهگلان

بامیلو برای تمام ایران : استان کردستان و شهرستان دهگلانکوه شیدا در شمال روستای «نیاز» از توابع شهرستان دهگلان قرار دارد. ارتفاع آن ۲۲۳۲ متر است و در قله آن مقبره ای وجود دارد که به «شیدای نازار» معروف است.

اهالی بر این باورند که در این کوه 2 شخص مدفون شده اند. در سالهای گذشته که در اثر کند و کاو در این مکان آثار باستانی بسیاری بدست آمده است، 2 جسد نیز بیرون آورده شده که در جمجمه یکی از آنها میخی وجود داشته است. اهالی حدس می زنند این جسد مربوط به سبحان الله خان است.

وقتی نادرشاه می خواست به هندوستان حمله کند قرار بود سبحان الله خان فرمانده تهران باشد اما زمانی که به همدان رسید همان شب در چادرش به طور مرموزی فوت کرد. در دوره افشاریان قلمرو سبحان الله خان، کردستان، همدان، زنجان و قزوین بود.

شهرستان سروآباد

بامیلو برای تمام ایران : استان کردستان و شهرستان سروآباد

قسمت اعظم منطقه اورامان كه دارای ارزش تاريخی، فرهنگی و طبيعی قابل توجهی است در شهرستان سروآباد واقع شده است. این روستا را هزار ماسوله نیز مى نامند. زیرا معمارى آن همانند ماسوله است. حیاط هر خانه بام خانه‌اى دیگر است، اما با وسعتى بیشتر.

دزلی و دركی نام دو روستای سرسبز و زيبای كوهستانی می باشند كه در فاصله 30 و 35 كيلومتری سروآباد قرار گرفته اند. جاده دسترسی به اين تفرجگاه آسفالت بوده و مسير آن به عنوان ورود به منطقه اصلی اورامان از اهميت خاصی برخوردار است.

کلانه و نحوه پخت آن

نحوه پخت کلانه در استان کردستان

کلانه (که‌لانه) که در کردستان بیشتر همراه آش دوغ (دوخه‌وا) مصرف می شود یکی از مهمترین غذاهای محلی این استان بشمار می رود. البته غذاهایی همچون «شه‌له‌م» و «دوینه» نیز جزو غذاهای قدیمی و محلی کردستان است اما کلانه به دلیل سهولت پخت و دسترسی در سطح خیابان ها و غذاخوری ها شهرت بیشتری پیدا کرده است.

بخصوص در فصل بهار که گیاهان کوهی مانند «پیچکه» (نوعی سیر کوهی) و «کنیوال» (تره کوهی) در بازار کردستان به وفور یافت می شود، بازار کلانه رونق می گیرد. عمده ترین گیاهی که برای پخت کلانه استفاده می شود پیازچه است.

دستور پخت کلانه

نحوه پخت کلانه بسیار ساده است. ابتدا مانند نان، خمیر کلانه آماده شده و پهن می شود. اندازه چانه آن تقریباً با لواش یکسان است اما سطح خمیر پهن شده نصف نان خواهد شد. گیاه مورد نظر را در یک بخش خمیر قرار می دهیم. بخش دیگر خمیر را روی گیاه تا می کنیم. خمیر را روی وسیله ای به نام «ساج» روی اجاق می گذاریم. پس از پختن، آن را با کره محلی یا روغن محلی چرب کرده و نوش جان می کنید. ساده، لذیذ، خاطره انگیز و البته پر از انرژی.

بامیلو برای تمام ایران، امروز استان کردستان

بازار اینترنتی بامیلو با شعار «ارسال رایگان، هر روز یک استان» و با هدف ارزش نهادن به مشتریان عزیز استان های سرتاسر کشور، برنامۀ ویژه ای تدارک دیده است. در این طرح، هر روز یک استان سفارش های خود را به صورت «ارسال رایگان» دریافت خواهد کرد. بنابراین، اگر شما هم در استان کردستان زندگی می کنید؛ امروز می توانید سفارش های خود را بدون هزینۀ ارسال دریافت کنید.

تمامی سفارش های ثبت شده تا پایان امروز (24 بهمن) از استان کردستان که بالاتر از 10 هزار تومان باشند؛ به صورت رایگان ارسال می گردند.

نویسنده: هادی ملکی

هادی فعالیت حرفه‌ای خود را در سطح وب از سال 1390شروع کرد. در زمینه‌ سبک زندگی، دیجیتال مارکتینگ، سخنوری، آی‌تی، زبان انگلیسی و کروماکی تخصص داشته و تناسب اندام جزو علایق اصلی وی بشمار می‌رود. در این راستا کاهش وزن 35 کیلوگرم در یک سال از افتخارات او محسوب می‌شود. هادی معتقد است زبان طنز مؤثرترین زبان انتقال اطلاعات است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *