بامیلو برای تمام ایران: استان همدان
بامیلو بلاگ / اخبار بامیلو / بامیلو برای تمام ایران: استان همدان

بامیلو برای تمام ایران: استان همدان

مرکز استان همدان شهرستان همدان است و مرکز شهرستان همدان نیز شهر همدان است که هرودوت تاریخ بنای آن را در سده هشتم پیش از میلاد در دوران مادها به‌دست دیاکو ذکر کرده است. مادها این شهر را هگمتانه نامیدند و همدان صورت جدید هگمتانه است. استان همدان از لحاظ جمعیت، چهاردهمین و از لحاظ مساحت، بیست و سومین استان کشور محسوب می گردد. جمعیت آن بر پایه سرشماری سال 1395 حدود 1 میلیون و 740 هزار نفر بوده است. بزرگ ترین شهرهای این استان، همدان و ملایر هستند. در ادامه مطلب با بامیلو بلاگ همراه باشید.

استان همدان آرامگاه بزرگان

استان همدان

استان همدان با ۱۹٬۴۹۳ کیلومتر مربع وسعت، از سمت شمال به استان های زنجان و قزوین، از سمت جنوب به استان لرستان، از سمت شرق به استان مرکزی و از سمت غرب به استان های کردستان و کرمانشاه محدود شده است.

همدان شامل ۹ شهرستان، ۲۵ بخش، ۳۰ شهر، ۷۳ دهستان و ۱۱۲۰ روستا است. بیشتر ساکنان استان، مسلمان و پیرو مذهب شیعه‌اند. در بعضی مناطق، مذهب اهل سنت نیز وجود دارد. در ضمن اقلیت های مذهبی مانند، مسیحی، یهودی و زرتشتی نیز به تعداد اندکی، ساکن هستند.

بامیلو برای ایران: استان همدان - استان همدان آرامگاه بزرگان

از عوامل مهم در شکل گیری و تداوم حضور جامعه یهودیان در شهر همدان آرامگاه یا بُقعه اِستِر و مُردِخای است. این آرامگاه از مهم ترین زیارتگاه های یهودیان ایران و جهان بشمار می رود. از مذاهبی که در قانون اساسی به رسمیت شناخته نشده اند اما دارای پیروانی در استان همدان می باشند می توان به یارسان (اهل حق) و بهائیان اشاره نمود.

در استان همدان زبان های گوناگونی رایج است که فارسی، ترکی، لری، لکی و کردی از مهم ترین آن‌ها بشمار می روند. زبان غالب این استان، فارسی است.

شهرستان همدان

بامیلو برای تمام ایران: استان همدان - شهرستان همدان

شهرستان همدان با ۲۸۳۱ کیلومتر مربع وسعت و متوسط ارتفاع ۱۸۲۰ متر از سطح دریا، اولین قطب جمعیتی استان همدان محسوب می شود. این شهرستان یکی از ۹ شهرستان استان همدان به مرکزیت شهر همدان است. جمعیت این شهرستان بالغ بر 676 هزار نفر در سال 1395 است.

غار علیصدر با عنوان طولانی ترین غار آبی جهان، یکی از انگیزه های مهم و بخش جذاب و به یاد ماندنی سفر گردشگران به همدان است. این غار در ارتفاعات ساری قیه نزدیک روستای علیصدر شهرستان کبودرآهنگ قرار دارد. ارتفاع غار از سطح دریا ۲۱۰۰ متر است و محوطه غار دالان های پیچ در پیچ و دهلیزهای متعددی دارد. غار علیصدر بیست و سومین اثر طبیعی ملی است که سازمان میراث فرهنگی در ۱۵ دی ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران آن را ثبت کرده است.

بامیلو برای تمام ایران: استان همدان

از دیگر اماکن دیدنی و تاریخی شهرستان همدان می توان به شیر سنگی، دهکده گردشگری گنج نامه، دریاچه و سد اکباتان، آرامگاه باباطاهر عریان، آرامگاه ابوعلی سینا، تپه هگمتانه، آرامگاه حیقوق نبی، آرامگاه اِستِر و مُردِخای، دشت میشان، گنبد علویان، سراب گیان، بازار سنتی همدان، برج قربان، حمام قلعه و موزه تاریخ طبیعی همدان اشاره کرد.

شهرستان ملایر

بامیلو برای تمام ایران: استان همدان - شهرستان ملایر

شهرستان ملایر یکی از شهرستان های استان همدان است که دارای فرمانداری ویژه است. جمعیت ملایر 289 هزار نفر است. مرکز این شهرستان، شهر ملایر است. شهرستان ملایر به دلیل داشتن زمین های کشاورزی گسترده، جمعیت روستایی زیادی دارد.

شاید بتوان جذاب ترین اثر این شهرستان را مینی ورلد آن دانست. پروژه مینی ورلد یا جهان کوچک از سال 87 شروع شد اما متأسفانه از سال 93 تاکنون ادامه پروژه متوقف شده است و بخش هایی از آثار آن نیز توسط سرما، گرما و شیطنت افراد آسیب دیده است. مینی ورلد همدان چهارمین اثر از این دست در جهان است که آثار معروف و زبانزد جهان به صورت ماکت در آن گردآوری شده است. طبق اعلام شهرداری ملایر، تاکنون بیش از 60 میلیارد ریال برای مجموعه مینی ورلد در ملایر توسط شهرداری هزینه شده است.

از دیگر اماکن دیدنی و تاریخی شهرستان ملایر می توان به بام ملایر، آتشکده نوشیجان، پارک سیفیه، تالاب کرد خورد، یخچال میرفتاح، خانه و موزه لطفعلیان، برج آرامگاه باباحسین، قلعه پری و منطقه حفاظت شده لشگر اشاره کرد.

شهرستان نهاوند

بامیلو برای تمام ایران: استان همدان - شهرستان نهاوند

شهرستان نهاوند، واقع در جنوب استان همدان توسط رشته کوه های زاگرس احاطه شده است. مرکز این شهرستان شهر نهاوند است که از شهرهای تاریخی ایران است.

۹۹ درصد شهرستان نهاوند لر و لک و ۱ درصد کرد و ترک هستند. گویش لری شمالی از نهاوند آغاز می شود. جمعیت این شهرستان حدود 179 هزار نفر است.

از مهمترین اماکن گردشگری این شهرستان می توان معبد لائودیسه، سراب نهاوند، سراب ملوسان، قنات های نهاوند، سراب کنگاور کهنه، تپه گیان، منطقه حفاظت شده ملوسان و روستاهای سمران، بابارستم، وراینه، گیوکی و رزینی را نام برد.

شهرستان های دیگر استان همدان

بامیلو برای تمام ایران: استان همدان - شهرستان های دیگر استان همدان

این استان دارای 6 شهرستان دیگر به نام های کبودرآهنگ (126 هزار نفر)، بهار (119 هزار نفر)، رزن (108 هزار نفر)، تویسرکان (102 هزار نفر)، اسدآباد (101 هزار نفر) و فامنین (39 هزار نفر) است.

پارک لاله و روستاهای قباق تپه، اورقین و روعان در کبودرآهنگ از جاهای دیدنی و بسیار خوش آب و هوا هستند.

روستاهای پرلوک، گنج تپه و صالح آباد نیز بهترین جاهای دیدنی شهرستان بهار بشمار می روند.

هنگام دیدن از شهرستان رزن، سر زدن به امامزاده هود، منطقه نمونه گردشگری بقراطی، روستای بابانظر، مسجد شوند، حمام نظام آباد و روستای گاوسرا را فراموش نکنید.

شهرستان های دیگر استان همدان

پل قلعه شیخ، پل گزندر، پل کرزان، مسجد جامع تویسرکان، آبشار افشار، خانه مسعودی و قلعه اشتران نیز از اماکن دیدنی تویسرکان هستند.

بنای یادبود سید جمال الدین اسدآبادی، کتیبه آقاجان بلاغی، روستاهای آهوتپه و باباعلی و موزه مردم شناسی نیز در شهرستان اسدآباد قرار دارند.

در نهایت آخرین و کوچکترین شهرستان همدان نیز فامنین نام دارد. از جاهای دیدنی فامنین می توان روستاهای طواله، طمه چی، تاوه و نگارخاتون را نام برد.

بامیلو برای تمام ایران، امروز استان همدان

بازار اینترنتی بامیلو با شعار «ارسال رایگان، هر روز یک استان» و با هدف ارزش نهادن به مشتریان عزیز استان های سرتاسر کشور، برنامۀ ویژه ای تدارک دیده است. در این طرح، هر روز یک استان سفارش های خود را به صورت «ارسال رایگان» دریافت خواهد کرد. بنابراین، اگر شما هم در استان همدان زندگی می کنید؛ امروز می توانید سفارش های خود را بدون هزینۀ ارسال دریافت کنید.

تمامی سفارش های ثبت شده تا پایان امروز (2 اسفند) از استان همدان که بالاتر از 10 هزار تومان باشند؛ به صورت رایگان ارسال می گردند.

نویسنده: هادی ملکی

هادی فعالیت حرفه‌ای خود را در سطح وب از سال 1390شروع کرد. در زمینه‌ سبک زندگی، دیجیتال مارکتینگ، سخنوری، آی‌تی، زبان انگلیسی و کروماکی تخصص داشته و تناسب اندام جزو علایق اصلی وی بشمار می‌رود. در این راستا کاهش وزن 35 کیلوگرم در یک سال از افتخارات او محسوب می‌شود. هادی معتقد است زبان طنز مؤثرترین زبان انتقال اطلاعات است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *