استان هرمزگان
بامیلو بلاگ / اخبار بامیلو / بامیلو برای تمام ایران : استان هرمزگان

بامیلو برای تمام ایران : استان هرمزگان

استان هرمزگان دارای ۱۳ شهرستان، ۲۳ شهر، ۳۳ بخش و ۷۱ دهستان و ۲۱۷۰ آبادی دارای سکنه است. بنا به سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیت استان هرمزگان ۱ میلیون و 776 هزار نفر است. چندین دهه قبل، این استان جزوی از استان های کرمان و فارس بوده است. استان هرمزگان همچنین دارای 14 جریزه است. با بامیلو بلاگ همراه باشید.

استان هرمزگان قطب اقتصادی و گردشگری ایران

بامیلو برای تمام ایران : استان هرمزگان

هرمزگان را می توان یکی از مهمترین و باارزش ترین استان های کشور بشمار آورد. جدای از داشتن بیشترین مرز با خلیج فارس و جزایر فراوان، تنگه هرمز موقعیت استراتژیک هرمزگان را بسیار قوت بخشیده است.

استان هرمزگان، از دیرباز محل نخستین اجتماع ها و گاهواره فرهنگی کهن و مرکز آبادی بوده و نخستین حکومت های با فرهنگ، در کرانه های آن به وجود آمده است. در کرانه ها و جزیره های هرمزگان، فارس ها، بلوچ ها، عرب ها و سیاهان و تیره های آمیخته در کنار هم به سر می برند که گاهی در اثر ائتلاف های جمعیتی، هویت های جدید شهری همچون بندری و مینابی را به وجود آورده اند.

بامیلو برای تمام ایران : استان هرمزگان

زبان مردم هرمزگان عموماً لهجه‌های گوناگون گویش بندری است و همچنین در نواحی شرقی مانند جاسک زبان بلوچی رواج دارد. در نواحی غربی و جزایر ایرانی خلیج فارس، زبان عربی رایج است.

فعالیت عمده مردم هرمزگان در زمینه کشاورزی، ماهی گیری و تجارت است. منطقه میناب و رودان به عنوان قطب های کشاورزی استان بشمار می آید.

این استان همچنین دارای معادنی از قبیل نفت، گاز، کرومیت و خاک سرخ است. در ضمن هرمزگان در زمینه حمل و نقل دریایی و شیلات از موقعیت اقتصادی برجسته ای برخوردار است. جزایر کیش و قشم به عنوان مناطق آزاد تجاری از لحاظ اقتصادی برای این استان سود سرشاری به دنبال دارند.

شهرستان بندرعباس

بامیلو برای تمام ایران : استان هرمزگان - شهرستان بندرعباس

بندرعباس به‌عنوان مرکز استان امروزه یکی از شهرهای بزرگ ایران و مرکز مهم فعالیت های اقتصادی و تجاری است. این شهر نقش مهمی در زمینه صادرات و واردات کشور ایفا می کند. بندرعباس با 680 هزار نفر جمعیت نزدیک به 40 درصد جمعیت هرمزگان را تشکیل می دهد.

تأسیسات مهم دریایی و زیربنایی همچون بندر شهید رجایی، پالایشگاه نفت بندرعباس، کارخانه آلومینیوم المهدی، کارخانه آلومینیم هرمزگان، کشتی سازی خلیج فارس، فولاد و سیمان هرمزگان از این جمله هستند. استان هرمزگان جزو پردرآمدترین استان های ایران محسوب می شود.

شهرستان میناب

بامیلو برای تمام ایران : استان هرمزگان - شهرستان میناب

میناب یکی از شهرستان های شرقی استان هرمزگان است. شهرستان میناب در سال ۱۳۳۹ تأسیس شده است. مرکز این شهرستان، شهر میناب است. جمعیت تقریبی میناب حدود 260 هزار نفر است.

میناب را به دلیل نزدیکی با دریا و وجود رودهای پیرامون آن، «میان آب» نیز گفته اند که اندک اندک به میناب تغییر یافته است. واژه میناب، در گذشته به جهت شفافیت آب رود میناب، مینا آب بوده، که به مرور زمان و به دلیل دگرگونی، حرف «آ» از بین رفته و به شکل میناب درآمده است.

در محل امروزی میناب، شهری آباد، که مرکز ایالت هرمز کهنه بوده، قرار داشته است. تیمورلنگ با یورش خود، آن را خراب کرده و هفت دژ استوار آن را نیز ویران ساخته است. یکی از دژهای ویران شده شهر به نام دژ «بی بی می نو»، که همان «بی‌بی مینو» باشد، در گوشه شرقی شهر باز مانده است و به این دژ «هزاره» هم می گویند.

از بازمانده های تاریخی این شهر، دژ میناب است، که شهر میناب بر دامنه آن بنا شده است. این دژ تا اواخر دوران قاجاریه، مرکز حکومت بوده اما اکنون خرابه ای بیش نیست.

شهرستان بندر لنگه

بامیلو برای تمام ایران : استان هرمزگان - شهرستان بندر لنگه

شهرستان بندر لنگه یکی از شهرستان های مهم استان هرمزگان است. مرکز این شهرستان بندر لنگه است که یکی از بنادر مهم جنوب کشور است.

در کوه های اطراف بندر لنگه حیوانات و پرندگان مختلفی مانند آهو، روباه، گرگ، شغال، جوجه تیغی، کفتار، کبک، شاهین، قمری، بلبل و تیهو وجود دارند.

بندر لنگه دارای 160 هزار نفر جمعیت و 44 هزار خانوار است.

شهرستان قشم

بامیلو برای تمام ایران : استان هرمزگان - شهرستان قشم

شهرستان قشم بزرگ ترین جزیره ی استان هرمزگان و خلیج فارس است و نزدیک به 150 هزار نفر جمعیت دارد. این جزیره به علت وجود بازارهای بزرگ و گاهی ارزان قیمت، مورد توجه قرار گرفته است.

به علت داشتن چند اثر باستانی و طبیعی معروف همچون جنگل حرا، انجیر معابد، غار خربس و غار نمکی همه ساله عده زیادی از علاقه مندان به این جزیره وارد می شوند. مسیر بین بندر عباس و جزیره قشم با استفاده از قایق های تندرو و لنج طی می شود.

شهرستان رودان

بامیلو برای تمام ایران : استان هرمزگان - شهرستان رودان

شهرستان رودان در شرق هرمزگان واقع شده است. رودان با مساحتی حدود ۳۰۴۴ کیلومتر مربع، در فاصله ۱۰۰ کیلومتری بندرعباس قرار دارد. این شهرستان حدود 125 هزار نفر جمعیت دارد.

رودان در قدیم به نام «رودکان» معروف بوده و وجه تسمیه آن، وجود رودخانه های متعدد و پر آب است. آب و هوای این منطقه گرم و خشک است و زمستانی معتدل و تابستانی گرم دارد.

سایر شهرستان ها و جزایر مهم

بامیلو برای تمام ایران : استان هرمزگان - سایر شهرستان ها و جزایر مهم

دیگر شهرستان های استان هرمزگان، بستک (80 هزار نفر)، حاجی آباد (70 هزار نفر)، جاسک (59 هزار نفر)، خمیر (56 هزار نفر)، پارسیان (50 هزار نفر)، سیریک (46 هزار نفر)، بشاگرد (35 هزار نفر) و ابوموسی (7400 نفر) هستند.

از جزیره های استان هرمزگان نیز می توان به قشم، کیش، ابوموسی، لاوان، هندرابی، شتور، لارک، هرمز، هنگام، تنب بزرگ، تنب کوچک، سیری، فرور بزرگ و فرور کوچک اشاره کرد.

جزایر این استان به لحاظ گردشگری یکی از بهترین موقعیت های کشور را دارا هستند و هرساله تعداد گردشگران ایرانی و خارجی بیشماری به این جزایر از جمله جزیره کیش و قشم سفر می کنند.

جاذبه های گردشگری شاخص استان

بامیلو برای تمام ایران : استان هرمزگان - جاذبه های گردشگری شاخص استان

هرمزگان جدای از طبیعت زیبا و جزایر متعدد، دارای جاذبه های گردشگری دیگری نیز هست. از مهمترین آنها می توان به آبشار تزرج حاجی آباد، خانه فکری بندر لنگه، بندر کنگ در 6 کیلومتری شرق بندر لنگه، بندرپل از توابع بندر خمیر، موزه مردم شناسی بندر کنگ، قلعه لشتان بندر لنگه، چشمه چاه احمد در مسیر جاده بندر خمیر به بندرلنگه، آبشار بدو بندر عباس، پل تاریخی لاتیدان شهرستان خمیر، قلعه فین بندرعباس، آب گرم گنو بندرعباس، غار خرسین بندرعباس، دره ستاره ها جزیره قشم، غار خوربس قشم، روستای گچین در حد فاصل ۵۰ کیلومتری بندرعباس و ۳۵ کیلومتری بندرخمیر، شهر درگهان قشم، رودخانه و چشمه آب گرم خورگو بندر عباس، چاه های طلا بندر لافت جزیره قشم، غار نمکی جزیره قشم، بندر کوهستک سیریک، قلعه هزاره میناب، معبد عشاق میناب، قلعه کمیز رودان، دره مجسمه ها جزیره هرمز و چشمه سبزپوشان حاجی آباد اشاره کرد.

بامیلو برای تمام ایران، امروز استان هرمزگان

بازار اینترنتی بامیلو با شعار «ارسال رایگان، هر روز یک استان» و با هدف ارزش نهادن به مشتریان عزیز استان های سرتاسر کشور، برنامۀ ویژه ای تدارک دیده است. در این طرح، هر روز یک استان سفارش های خود را به صورت «ارسال رایگان» دریافت خواهد کرد. بنابراین، اگر شما هم در استان هرمزگان زندگی می کنید؛ امروز می توانید سفارش های خود را بدون هزینۀ ارسال دریافت کنید.

تمامی سفارش های ثبت شده تا پایان امروز (29 بهمن) از استان هرمزگان که بالاتر از 10 هزار تومان باشند؛ به صورت رایگان ارسال می گردند.

نویسنده: هادی ملکی

هادی فعالیت حرفه‌ای خود را در سطح وب از سال 1390شروع کرد. در زمینه‌ سبک زندگی، دیجیتال مارکتینگ، سخنوری، آی‌تی، زبان انگلیسی و کروماکی تخصص داشته و تناسب اندام جزو علایق اصلی وی بشمار می‌رود. در این راستا کاهش وزن 35 کیلوگرم در یک سال از افتخارات او محسوب می‌شود. هادی معتقد است زبان طنز مؤثرترین زبان انتقال اطلاعات است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *