استان مرکزی
بامیلو بلاگ / اخبار بامیلو / بامیلو برای تمام ایران : استان مرکزی

بامیلو برای تمام ایران : استان مرکزی

استان مرکزی به عنوان پایتخت صنعتی ایران شناخته می شود. در روزگار کهن این مکان عراق نام داشت. در زمان تسلط اعراب بر ایران عراق عجم نامیده می شد و شامل بسیاری از استان های همجوار امروزی بود. این استان از شمال به استان های البرز و قزوین، از غرب به استان همدان، از شمال شرقی به استان تهران، از جنوب به استان های لرستان و اصفهان و از شرق به استان های قم و اصفهان محدود است. با بامیلو بلاگ همراه باشید.

شکل گیری استان مرکزی

بامیلو برای تمام ایران : استان مرکزی

نام استان مرکزی برای اولین بار در سال ۱۳۲۶ خورشیدی مطرح شد. در آن سال استان مرکزی (به مرکزیت تهران) پهنه وسیعی از مرکز کشور شامل شهرهای تهران، قزوین، ساوه، قم، دماوند و محلات بود. در سال ۱۳۳۹ شهرهای اراک و کاشان به استان مرکزی اضافه شدند و سرانجام در سال ۱۳۵۶ با انتقال مرکز استان از تهران به اراک، نام مرکزی بر روی استان باقی ماند. از نظر واژه شناسی، مرکزی یک صفت است که ریشه ای غیر فارسی دارد.

در سال ۱۳۸۹ رئیس جمهور وقت، پیشنهاد تغییر نام استان به استان آفتاب را مطرح کرد. دلیل وی برای طرح این پیشنهاد روشن نبودن نام مرکزی در تبیین هویت و معرف فرهنگ استان بود. اما این پیشنهاد با مخالفت برخی از نمایندگان استان مرکزی مواجه شد.

استان مرکزی طبق سرشماری سال 1395 حدود 1 میلیون و 430 هزار نفر جمعیت دارد.

شهرستان اراک

بامیلو برای تمام ایران : استان مرکزی - شهرستان اراک

شهرستان اراک از سه بخش مرکزی، ساروق و معصومیه تشکیل شده است. مرکز آن شهر اراک است. جمعیت این شهرستان طبق سرشماری سال 95 بالغ بر 592 هزار نفر و حدود 41 درصد از جمعیت استان است.

شهرستان اراک از شمال به تفرش، از غرب به همدان و ملایر، از شرق به شهرستان محلات و از جنوب به شهرستان خمین و شازند محدود شده است. ارتفاع متوسط شهرستان حدود ۱۷۰۰ متر از سطح دریاست و از لحاظ وسعت دومین شهرستان استان بعد از شهرستان ساوه محسوب می شود.

اراک دارای جاذبه های گردشگری فراوانی است که شاید بتوان مهمترین آنها را دریاچه میقان دانست.

استان مرکزی - شهرستان اراک

در شمال شرقی شهر اراک و در منطقه فراهان سفلی دریاچه ای فصلی قرار دارد که در فصل بارندگی پر آب شده و در فصول خشک به صورت باتلاق و نمکزار در می آید و به کویر یا دریاچه میقان شهرت دارد. کویر میقان یکی از مهمترین معادن سولفات سدیم جهان را در اختیار دارد. ذخایر سولفات سدیم این معدن بیش از 45 میلیون تن برآورده شده است که در صورت استخراج و تصفیه می تواند علاوه بر تامین نیاز داخلی به اکثر کشورهای جهان نیز صادر شود.

غارهای متعددی نیز در اراک وجود دارد. از جمله این غارها می توان به هیزج، شغال دره، کیخسرو، قلعه جوق، سوله خونزا، سفید خانی و آسیلی اشاره کرد.

از دیگر مناطق گردشگری این شهرستان، روستای خلج مالمیر، پلنگاب، کلیسای مسروپ مقدس، پارک جنگلی، آتشکده برزوی راهگرد، روستای هزاوه، موزه صنایع دستی حسن پور، مدرسه سپهداری، موزه مفاخر، تالاب کویری میقان، خانه تاریخی خاکباز، برج شیشه ای، موزه چهارفصل، بازار قدیمی اراک، آرامگاه شاهزاده محمد عابد و امام زاده سهل ابن علی هستند.

شهرستان ساوه

بامیلو برای تمام ایران : استان مرکزی - شهرستان ساوه

شهرستان ساوه یکی از شهرستان های استان مرکزی است که مرکز آن شهر ساوه است. این شهرستان از دو بخش به نام های مرکزی و نوبران تشکیل شده است. ساوه بزرگترین شهرستان استان به لحاظ مساحت و دومین شهرستان به لحاظ جمعیت است. جمعیت ساوه حدود 284 هزار نفر است.

از محصولات کشاورزی ساوه می توان به انار و طالبی اشاره نمود. شهرستان ساوه دارای ۱۰ هزار هکتار باغ انار است که سالانه ۱۵۰ هزار تن انار از آن برداشت می شود.

مردم شهرستان ساوه به زبان های فارسی ، ترکی آذری و ترکی شاهسونی صحبت می کنند. بیشتر مردم شهرستان ساوه شیعه مذهب هستند، ولی مسلمین سنّی مذهب، مسیحیان و درویشان خاکساری نیز ساکن شهرستان هستند.

از جاذبه های گردشگری این شهرستان می توان به دریاچه تفریحی ساوه، کلیسای جناقچی علیا، پارک جنگلی، آبشار هندس، مسجد هزار ساله، بنای چهارسوق، قلعه دختر، دریاچه سد الغدیر، چشمه باقدو، غار آقداش، قیز قلعه، مسجد سرخ و مسجد جامع اشاره کرد.

شهرستان شازند

بامیلو برای تمام ایران : استان مرکزی - شهرستان شازند

مرکز این شهرستان، شهر شازند است که در ۳۳ کیلومتری جنوب غربی اراک قرار دارد. شهرستان شازند 118 هزار نفر جمعیت دارد. این شهرستان با استان های همدان و لرستان هم مرز است و دارای آب و هوای کوهستانی است. مردم شازند بیشتر با گویش لری ثلاثی گفتگو می کنند. شازند دارای صنایع مهمی از جمله پالایشگاه، پتروشیمی، نیروگاه برق و کارخانه قند و رنگ سازی است.

شازند در قدیم ادریس آباد نام داشته است. بعد از احداث راه آهن و به واسطه نزدیکی به کوه شاه زنده، به شاه زنده معروف شده است. منظور از شاه (کیخسرو) پادشاه افسانه ای ایران در شاهنامه فردوسی و همچنین برگرفته از آئین زرتشتی ایران است.

بعد از انقلاب، به واسطه موج شاه ستیزی، نام شهرستان به آزادشهر و سپس به شهرستان سربند تغییر یافت که اشاره به منطقه سربند در غرب این شهرستان دارد. سربند در اصل دهستانی از این شهرستان بوده، که اکثراً ترک زبان و مهاجر هستند. در زمان دولت محمد خاتمی و به کوشش نماینده شهر، نام این شهرستان به نام اصیل تر شازند برگشت.

از جاذبه های گردشگری این شهرستان می توان پیست اسکی پاکل، سراب عباس آباد، اقامتگاه بومگردی شهبازان، روستای سرسختی، سد کمال صالح، غار سوله خونزا، منطقه شکار ممنوع چال خاتون، چشمه بلاغ حک، چشمه عمارت و امامزاده عبدالله سورانه را نام برد.

شهرستان خمین

بامیلو برای تمام ایران : استان مرکزی - شهرستان خمین

شهرستان خمین یکی از شهرستان های استان مرکزی است. این شهرستان از دو بخش به نام های مرکزی و کمره تشکیل شده است. زبان و لهجه رایج در منطقه، بیشتر فارسی است. شهر خمین مرکز این شهرستان است. جمعیت خمین طبق سرشماری سال 95 حدود 105 هزار نفر است.

خمین را برخی عربی شده همایون می دانند. بر پایه اسطوره های ایرانی این شهر به دست همای دختر بهمن ساخته شد. برخی نیز آن را برگرفته از نام «خمیهن» که واژه ای زرتشتی است می دانند.

از جاذبه های این شهر می توان به پارک جنگلی و کوه بوجه، سنگ نگاره های باستانی تیمره، کوهستان و منطقه حفاظت شده الوند، خانه قدیمی آیت الله خمینی، قلعه سالار محتشم، عمارت کشاورز صدر ، موزه مردم شناسی، ، بازار سرپوشیده، غار مسکونی زاغه بزرگ رباط علیا، آسیاب آبی، حمام لکان، سرچشمه و سد خان آباد، غارهای انجدان و کاروانسرای شاه عباسی، اشاره کرد.

دیگر شهرستان های مرکزی

بامیلو برای تمام ایران : استان مرکزی - دیگر شهرستان های مرکزی

استان مرکزی دارای 12 شهرستان است که به 4 مورد آنها اشاره شد. دیگر شهرستان های مرکزی شامل زرندیه (64 هزار نفر)، محلات (55 هزار)، خنداب (54 هزار)، دلیجان (52 هزار)، کمیجان (37 هزار)، فراهان (29 هزار)، تفرش (25 هزار) و آشتیان (16 هزار) هستند.

مسجد چال و حمام چال مأمونیه، یخچال مهدی آباد، روستا و آبشار جناقچی، بقعه اشموئیل نبی و چندین کوه دیدنی از جاذبه های شهرستان زرندیه هستند.

برای محلات نیز می توان مسجد کرسی، غار شاه بلبل، غار سوراخ گاو، آتشکده خورهه، سرچشمه محلات، قلعه آقاخان محلاتی، باغ گل، قلعه آزادخان، قلعه جمشیدی، پل باقرآباد و آتشکده آتشکوه را نام برد.

بامیلو برای ایران : استان مرکزی

قلعه نشست آباد، مسجد مس سر، غار باباجابر و دهستان هستیجان (در دلیجان)، دره شررا (در خنداب)، روستای چهرقان، آتشکده فردقان و شاهزاده حسین (در کمیجان)، روستای اشقل، روستای زنگارک و شهر زیرزمینی زلف آباد (در فراهان)، آبشار قطره باران، روستای طاد، آب انبار بلور و غار امجک (در تفرش) و در نهایت روستای شهرآب، روستای آهو، موزه آشتیان، عمارت مستوفی الممالک و خانه دکتر عبدالعظیم قریب (در آشتیان) قرار دارند.

بامیلو برای تمام ایران، امروز استان مرکزی

بازار اینترنتی بامیلو با شعار «ارسال رایگان، هر روز یک استان» و با هدف ارزش نهادن به مشتریان عزیز استان های سرتاسر کشور، برنامۀ ویژه ای تدارک دیده است. در این طرح، هر روز یک استان سفارش های خود را به صورت «ارسال رایگان» دریافت خواهد کرد. بنابراین، اگر شما هم در استان مرکزی زندگی می کنید؛ امروز می توانید سفارش های خود را بدون هزینۀ ارسال دریافت کنید.

تمامی سفارش های ثبت شده تا پایان امروز (5 اسفند) از استان مرکزی که بالاتر از 10 هزار تومان باشند؛ به صورت رایگان ارسال می گردند.

نویسنده: هادی ملکی

هادی فعالیت حرفه‌ای خود را در سطح وب از سال 1390شروع کرد. در زمینه‌ سبک زندگی، دیجیتال مارکتینگ، سخنوری، آی‌تی، زبان انگلیسی و کروماکی تخصص داشته و تناسب اندام جزو علایق اصلی وی بشمار می‌رود. در این راستا کاهش وزن 35 کیلوگرم در یک سال از افتخارات او محسوب می‌شود. هادی معتقد است زبان طنز مؤثرترین زبان انتقال اطلاعات است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *