استان لرستان
بامیلو بلاگ / اخبار بامیلو / بامیلو برای تمام ایران : استان لرستان

بامیلو برای تمام ایران : استان لرستان

استان لرستان یکی از استان های جنوب غربی ایران است. این استان ۲۸۳۰۸ کیلومتر مربع مساحت و بیش از 1 میلیون و ۷۶۰ هزار نفر جمعیت دارد. در ادامه با بامیلو بلاگ همراه باشید.

استان لرستان و اهمیت آن برای کشور

بامیلو برای تمام ایران : استان لرستان

لرستان سرزمینی کوهستانی است و غیر از چند دشت محدود، سراسر آن را کوه های زاگرس پوشانده ‌است. اشترانکوه با ۴۱۵۰ متر ارتفاع بلندترین نقطه استان واقع در حدفاصل شهرستان های دورود، ازنا و الیگودرز است. بر اساس یافته های باستان شناسی، این منطقه یکی از نخستین سکونتگاه های قدیمی بشر است و مفرغ لرستان از شهرت باستان شناسی زیادی برخوردار است.

لرستان تنها استان ایران است که به دلیل اهمیت فوق العاده تاریخی یکی از ۴ بخش اصلی موزه ملی ایران را به خود اختصاص داده‌ است. این ۴ بخش اصلی عبارتند از پیش از تاریخ، تاریخی و لرستان، دوران اسلامی، مهر و سکه. استان لرستان سومین استان پرآب کشور است و ۱۲ درصد آبهای کشور را در اختیار دارد.

بامیلو برای ایران : استان لرستان

استان لرستان ۱۱ شهرستان، ۲۹ بخش و ۸۵ دهستان دارد. استان لرستان هم اکنون دارای ۲۴ نقطه شهری و ۲۸۶۴ روستای دارای سکنه است.

پس از اجرای طرح انتقال آب از الیگودرز در شرق استان لرستان به قم، شهرستان الیگودرز اکنون تأمین کننده اصلی آب مصرفی (شرب، صنعتی، کشاورزی) شهرهای خوانسار، گلپایگان، خمین، محلات، نیم ور، سلفچگان و قم است. این طرح درحالی برای استان های دیگر هدف گذاری شده ‌است که ۸۹۲ روستای لرستان مشکل آب آشامیدنی دارند و ۶۸ هزار نفر جمعیت روستایی این استان به وسیله تانکر آب رسانی می شوند.

شهرستان خرم آباد

بامیلو برای تمام ایران : استان لرستان - شهرستان خرم آباد

خرم آباد مرکز لرستان بوده و بزرگترین شهرستان آن بشمار می رود. جمعیت خرم آباد طبق سرشماری سال 95 حدود 506 هزار نفر برآورد شد.

شاید بتوان فلک الافلاک را نماد این شهرستان و حتی استان لرستان دانست. فلک الافلاک یا دژِ شاپورخواست قلعه ای تاریخی در مرکز شهر خرم آباد است. فلک الافلاک با نام قلعه دوازده برجی هم شناخته می شود. این بنا بر فراز تپه ای مشرف به شهر خرم آباد و در نزدیکی رودخانه، در مرکز شهر قرار گرفته و چشم گیرترین اثر تاریخی و گردشگری این شهر است. تاریخ ساخت این قلعه به دوره ساسانیان باز می گردد.

از دیگر مناطق دیدنی خرم آباد می توان به دریاچه کیو، بام لرستان، آبشار نوژیان، پل شکسته، پل گپ، آبشار گریت، پارک جنگلی شورآب، گرداب سنگی، پل آجری، آبشار افرینه، مناره آجری، آسیاب گبری، غار یافته، حمام گپ، مقبره باباطاهر، پل کشکان و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.

شهرستان بروجرد

بامیلو برای تمام ایران : استان لرستان - شهرستان دورود

پس از خرم آباد، بروجرد با 326 هزار نفر جمعیت در رتبه ی دوم استان قرار می گیرد. بلندترین نقطه شهرستان بروجرد قله ولاش با ارتفاع ۳۹۸۷ متر در غرب شهر بروجرد و پست‌ترین ناحیه در دشت سیلاخور با ارتفاع تقریبی ۱۵۰۰ متر قرار دارد. شهرستان بروجرد بخشی از منطقه کوهستانی زاگرس شمالی است.

محدوده شهرستان بروجرد حاوی تعداد زیادی تپه های باستانی و تاریخی است که از دوره های پیش از تاریخ تا قرن معاصر آباد بوده اند. از نظر باستان شناسی، تپه قرق در دهستان شیروان، مهمترین تپه باستانی شهرستان بروجرد است و تا پنج طبقه لایه برداری و مطالعه شده است. اشکال هندسی و رنگ اخرایی سفال های کشف شده، قدمت آن را با تپه گیان و کوهدشت لرستان همزمان می کند.

تپه چغا، پارک فدک، بازار بزرگ، تنگه کپرگه، پل جالانچولان، آبشارهای ونایی، تالاب بیشه دالان، روستای دره صیدی، مسجد جامع بروجرد، پل قلعه حاتم و خانه حاج افتخار الإسلام از دیدنی ترین مناطق این شهرستان بشمار می روند.

شهرستان دورود

بامیلو برای تمام ایران : استان لرستان - شهرستان دورود

دورود با 175 هزار نفر، سومین شهرستان پرجمعیت لرستان محسوب می شود. این شهرستان تا سال ۱۳۶۸ بخشی از شهرستان بروجرد بود. مردمانش با لهجه های مختلفی صحبت می کنند که مهم ترین آنها لری بختیاری و لری خرم آبادی است.

شهرستان دورود در دامنه رشته کوه باباهور زاگرس و در نزدیکی اشترانکوه قرار گرفته است. دو سر شاخه رود دز یکی از شمال بنام تیره و یکی از شرق بنام ماربره در دورود به هم می پیوندند و با نام رود سزار سرچشمه اصلی رود دز می شوند. این رود تقسیم کننده بخش لرستان و بختیاری در کشور است.

شهرستان دورود باغیرت ترین مردم ایران را در خود جای داده است و جاذبه های گردشگری فراوانی در آن به چشم می خورد. از مهمترین این جاذبه ها می توان به کوه پریز، کوه قارون، باباهور، آبشار آب گرمه، غار وقت ساعت، آبشار شوی، دریاچه گهر، آبشار بیشه، دره نی گاه و سراب چمنار اشاره کرد.

شهرستان کوهدشت

بامیلو برای تمام ایران : استان لرستان - شهرستان کوهدشت

شهرستان کوهدشت در غرب لرستان قرار گرفته و آب و هوای معتدل کوهستانی دارد.

مرکز آن شهر کوهدشت است و کار مردمش بیشتر کشاورزی و دامپروری است. ساکنان کوهدشت به زبان لکی و لری مکالمه می کنند. این شهرستان با 167 هزار نفر جمعیت چهارمین شهرستان استان لرستان است.

اوج هنر ساکنین کوهدشت را باید در قلب تاریخ و مفرغ های کشف شده در کوهدشت جستجو کرد. مطالعات نشان می دهد که ساکنان کوهدشت در فاصله عصر مس تا آغاز کشف آهن در لرستان بزرگترین صنایع دست بشر را بوجود آورده اند. امروزه مفرغ های کوهدشت اعجاب و تحسین همگان را برانگیخته است، به گونه ای که آن دوره را عصر طلایی تمدن مفرغ نام نهاده و لرستان را به عنوان مهد این اختراع (مهد مفرغ) لقب داده اند.

از جاهای دیدنی کوهدشت می توان به غار برد سفید، نقوش صخره ای هومیان، آبشار و تنگه شیرز، پل سی پله، غار بتخانه، دره سرطرهان، دژ زلال انگیز و غار میرملاس اشاره کرد.

دیگر شهرستان ها و نقاط دیدنی لرستان

بامیلو برای تمام ایران : استان لرستان - دیگر شهرستان ها و نقاط دیدنی لرستان

لرستان دارای 7 شهرستان دیگر به نام های دلفان (144 هزار نفر)، الیگودرز (137 هزار)، سلسله یا الشتر (76 هزار)، ازنا (75 هزار)، پلدختر (74 هزار)، دوره (42 هزار) و رومشکان (39 هزار) است.

نقاط دیدنی متعددی در این شهرستان ها وجود دارد که از مهمترین آنها می توان پل گرمابه، آبشار قمش و آبشار غسلگه (در دلفان)، آبشار وارگ، آبشار کیورز، اقامتگاه بومگردی ریتون سام، کوه تمندر، دشت های لاله واژگون و شیر سنگی (در الیگودرز)، قلعه مظفری، پل شاپوری کاکارضا و دره کهمان (در سلسله)، تونل برفی و آبشارهای اشترانکوه (در ازنا)، پل کلهرت، تفرجگاه تنگه چشمک، پل دختر، کاروانسرای چشمک و غار کلماکره (در پلدختر)، قلعه کنگان، پل کنگان، پل کشکان و قلعه سزلب ناوه کش (در دوره) و قلعه زاخه (در رومشگان) را نام برد.

بامیلو برای تمام ایران، امروز استان لرستان

بازار اینترنتی بامیلو با شعار «ارسال رایگان، هر روز یک استان» و با هدف ارزش نهادن به مشتریان عزیز استان های سرتاسر کشور، برنامۀ ویژه ای تدارک دیده است. در این طرح، هر روز یک استان سفارش های خود را به صورت «ارسال رایگان» دریافت خواهد کرد. بنابراین، اگر شما هم در استان لرستان زندگی می کنید؛ امروز می توانید سفارش های خود را بدون هزینۀ ارسال دریافت کنید.

تمامی سفارش های ثبت شده تا پایان امروز (28 بهمن) از استان لرستان که بالاتر از 10 هزار تومان باشند؛ به صورت رایگان ارسال می گردند.

نویسنده: هادی ملکی

هادی فعالیت حرفه‌ای خود را در سطح وب از سال 1390شروع کرد. در زمینه‌ سبک زندگی، دیجیتال مارکتینگ، سخنوری، آی‌تی، زبان انگلیسی و کروماکی تخصص داشته و تناسب اندام جزو علایق اصلی وی بشمار می‌رود. در این راستا کاهش وزن 35 کیلوگرم در یک سال از افتخارات او محسوب می‌شود. هادی معتقد است زبان طنز مؤثرترین زبان انتقال اطلاعات است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *