استان قزوین
بامیلو بلاگ / اخبار بامیلو / بامیلو برای تمام ایران : استان قزوین

بامیلو برای تمام ایران : استان قزوین

استان قزوین یکی از ۳۱ استان ایران است و در بخش شمال غربی کشور واقع شده است. این استان با دارا بودن تنها ۱ درصد از مساحت کشور نزدیک به ٨ درصد در اقتصاد و تولیدات ایران نقش دارد. مساحت قزوین حدود ۱۵٬۸۲۰ کیلومتر مربع است و با استان های مازندران، گیلان، همدان، زنجان، مرکزی و البرز همسایه است. قزوین از استان ‌های لرزه خیز ایران است. با بامیلو بلاگ همراه باشید.

استان قزوین

بامیلو برای تمام ایران : استان قزوین

جمعیت استان قزوین بر پایه آمار سال ۱۳٩۵ حدود 1 میلیون و 274 هزار نفر است که از این شمار حدود 597 هزار نفر ساکن شهرستان قزوین هستند. این استان از استان های تاریخی ایران بوده و آثار باستانی زیادی را در خود جای داده است؛ به طوری که ۱۱ درصد از آثار تاریخی ملی ثبت شده کشور در استان قزوین قرار دارد. منطقه تاریخی رودبار الموت و شهرستان رودبار که تا سال ۱۳۷۳ با عنوان رودبار و الموت معروف بود، در قزوین قرار دارد. استان قزوین یکی از مناطق عمده تولید فندق، پسته، زغال‌اخته (درخت)، انگور و کشمش در ایران است.

نوشته های باستانی یونان، قزوین را با نام «راژیا» معرفی می کند و پس از آن در نوشته های اروپایی با نام شهر باستانی «آرساس» یا «آرساسیا» شناخته می شده است. اشکانیان، قزوین را به نام مؤسس آن «اردپا» می خواندند. ساسانیان نیز نام این شهر را «کشوین» (یعنی سرزمینی که نباید از آن غافل شد) نهاده بودند. در برخی متون نام این شهر «قسوین» (یعنی شهری که مردمی پر صلابت و استوار دارد) ذکر شده است. به هر صورت مورخان و باستان شناسان عصر حاضر قزوین را عربی شده «کاسپین» می دانند و بر این باورند که قوم کاسپی ها که در سواحل دریای کاسپین می زیستند به مرور کوچ کردند و شهر قزوین را بنا نهادند. به همین دلیل است که در متون کهن عثمانی و عربی نام دریای خزر «بحر القزوین» ذکر شده است.

شهرستان قزوین

بامیلو برای تمام ایران : شهرستان قزوین

شهرستان قزوین مرکز استان قزوین است. مرکز این شهرستان نیز شهر قزوین است. قزوین با 597 هزار نفر رتبه اول جمعیتی استان بوده و به لحاظ مساحت نیز در مقام نخست قرار دارد.

زبان رایج در بین مردم شهر قزوین فارسی با لهجه قزوینی است و مردم این شهر اصالتاً فارسی زبان هستند. پس از فارسی، زبان های ترکی آذربایجانی و تاتی نیز در بین بومیان این شهر رواج دارد. همچنین این منطقه، اصلی ترین سکونتگاه تات های ایران است. زبان های دیگری مثل مراغی، کردی، لری و رمانلویی نیز در این شهر تکلم می شود. برخلاف شهر قزوین که زبان اکثریت ساکنان آن فارسی است، ساکنان بیشتر روستاهای شهرستان قزوین به زبان تاتی و ترکی آذربایجانی سخن می گویند. کردها، لرها و شمالی ها از دیگر مردمان شهرستان قزوین هستند.

از مهمترین جاذبه های دیدنی این شهرستان می توان به منطقه شكار ممنوع رودبار الموت، دره گرماگلو، آبشار ایل چوپان، غار عباس آباد، کوه شاه البرز، آبشار گرمارود، منطقه ییلاقی پیچ بن، دریاچه اوان، غار قلعه کرد، تپه زاغه، آبگرم یله گنبد و ایوان سنگی نیاق اشاره کرد.

شهرستان البرز

بامیلو برای تمام ایران : شهرستان البرز

شهرستان البرز با مساحت 481 کیلومتر مربع کوچک ترین شهرستان قزوین به لحاظ مساحت و دومین شهرستان آن به لحاظ جمعیت است. البرز طبق سرشماری سال 95 حدود 243 هزار نفر جمعیت دارد. فارس ها، تات ها و آذری ها ساکنان اصلی شهرستان البرز هستند.

شهرستان البرز در سال 83 به عنوان چهارمین شهرستان استان قزوین تشکیل شد. شهرصنعتی البرز در دهه چهل در راستای تحولات صنعتی کشور تاسیس شد. سیل مهاجرت و جمعیت جویای کار، بافت جمعیتی، فرهنگی، اقتصادی و حتی سیاسی منطقه را متحول نمود.

از مهمترین اماکن دیدنی این شهرستان می توان به روستای کبریت میان، روستای باورس، روستای ورس و منطقه حفاظت شده البرز جنوبی اشاره کرد.

شهرستان تاکستان

بامیلو برای تمام ایران : شهرستان تاکستان

شهرستان تاکستان سومین شهرستان استان قزوین با 173 هزار نفر جمعیت است. مرکز این شهرستان، شهر تاکستان است. نام تاتی این شهر سیادن است که پیش از تأسیس فرهنگستان ایران در منابع فارسی با همین نام آمده است. شهرستان تاکستان پرجمعیت ترین منطقه تات نشین ایران و جهان است. خرمدشت، اسفرورین، نرجه و ضیاء آباد دیگر شهرهای شهرستان تاکستان هستند. فاصله شهر تاکستان تا شهر قزوین ۳۵ کیلومتر و تا تهران ۱۸۵ کیلومتر است. این شهرستان از شمال به کوهین و جاده ترانزیت، از شرق به قزوین، از جنوب به دانسفهان بویین زهرا و ساوه، از غرب به شهرستان ابهر محدود می شود.

یکی از عوامل مؤثر درشکل گیری شهر تاکستان دسترسی به منابع آبهای سطحی و زیرزمینی، آب و هوای مناسب و حاصلخیزی خاک منطقه بوده است. تاکستان به وجود باغات انگور و مزارع حاصلخیز مشهور است.

مهمترین جاذبه های دیدنی این شهرستان شامل روستای خورهشت، منطقه شکار ممنوع خراسانلو، قلعه دختر، بقعه پیر تاکستان، امامزاده کمال و امامزاده ولی است.

شهرستان بوئین زهرا

بامیلو برای تمام ایران : شهرستان بوئین زهرا

جمعیت این شهرستان بر طبق سرشماری سال 95 حدود 123 هزار نفر است. استان قزوین تقریباً زلزله خیزترین استان کشور است و شهرستان بوئین زهرا نیز لرزه خیزترین شهرستان قزوین محسوب می شود. در سال ۱۳۴۱ زلزله‌ای در بوئین زهرا رخ داد و حدود 20 هزار نفر جان خود را از دست دادند.

زبان اکثر ساکنین مرکز شهرستان، آذری و تاتی است.‌ اکثر مردم شهرستان بوئین زهرا (۳ شهر از ۵ شهر شهرستان) تات هستند و به زبان تاتی سخن می گویند.

از مهمترین جاذبه های دیدنی این شهرستان می توان روستاهای شاخدار، خیارج، چلمبر و رودک، پل اروان، منطقه حفاظت شده دانسفهان، کاروانسرای محمدآباد، کاروانسرای هجیب و تپه قبرستان قزوین را نام برد.

شهرستان های آبیک و آوج

بامیلو برای تمام ایران : شهرستان های آبیک و آوج

آبیک با 95 هزار نفر و آوج با 44 هزار نفر جمعیت، آخرین شهرستان های قزوین بشمار می روند. آبیک شهری مهاجرنشین است و اقتصاد غالب آن بر اساس کشاورزی است. عملیات اجرایی شهرک صنعتی آبیک نیز در سال ۱۳۸۵ آغاز شده است. با وجود بخش های تازه ساز، بافت اصلی این شهر هنوز تابع الگوی روستاشهری است. زبان های رایج در این شهرستان، فارسی، آذری، تاتی و کردی هستند.

از جاذبه های دیدنی آبیک می توان به روستای زاغه، روستای طیخور، مقبره رئیس المجاهدین، روستای چناسک، روستای قشلاق و روستای آقچری اشاره کرد.

مرکز شهرستان آوج شهر آوج در فاصله ۱۲۵ کیلومتری قزوین و ۱۱۵ کیلومتری شهر همدان در منطقه‌ای کاملاً کوهستانی واقع شده است. این امر باعث شده که آوج دارای تابستان های بسیار خنک و زمستان های پر برف باشد.

از جمله مهمترین مکان های دیدنی شهرستان آوج می توان دره سرسبز روستای توآباد، برج های دوگانه خرقان، کاروانسرای شاه عباسی، آبگرم معدنی شهر آبگرم، چشمه علی، آبشار شاه دره آوج، غار قلعه کرد، روستاهای کامشکان و چوبینه را نام برد.

بامیلو برای تمام ایران، امروز استان قزوین

بازار اینترنتی بامیلو با شعار «ارسال رایگان، هر روز یک استان» و با هدف ارزش نهادن به مشتریان عزیز استان های سرتاسر کشور، برنامۀ ویژه ای تدارک دیده است. در این طرح، هر روز یک استان سفارش های خود را به صورت «ارسال رایگان» دریافت خواهد کرد. بنابراین، اگر شما هم در استان قزوین زندگی می کنید؛ امروز می توانید سفارش های خود را بدون هزینۀ ارسال دریافت کنید.

تمامی سفارش های ثبت شده تا پایان امروز (6 اسفند) از استان قزوین که بالاتر از 10 هزار تومان باشند؛ به صورت رایگان ارسال می گردند.

نویسنده: هادی ملکی

هادی فعالیت حرفه‌ای خود را در سطح وب از سال 1390شروع کرد. در زمینه‌ سبک زندگی، دیجیتال مارکتینگ، سخنوری، آی‌تی، زبان انگلیسی و کروماکی تخصص داشته و تناسب اندام جزو علایق اصلی وی بشمار می‌رود. در این راستا کاهش وزن 35 کیلوگرم در یک سال از افتخارات او محسوب می‌شود. هادی معتقد است زبان طنز مؤثرترین زبان انتقال اطلاعات است.

۲ دیدگاه ها

  1. حمیدرضا میرمعزی

    سال نو مبارک
    اینکه از مشتری پول را نقدا بگیرید و بعداز گذشت یکماه هنوز سفارش او در مرحله تامین باشد کار درستی نیست. اگر کالایی را ندارید چرا آنرا برای فروش میگذارید؟ الان بیش از بیست روز است که از هفت قلم سفارش من تنها دوتا تامین شده. تاکی باید منتظر باشم واگر نتوانستید تهیه کنید تکلیف پول من چه میشود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *