بامیلو برای تمام ایران: استان زنجان
بامیلو بلاگ / اخبار بامیلو / بامیلو برای تمام ایران: استان زنجان

بامیلو برای تمام ایران: استان زنجان

استان زنجان که آن را فلات زنجان نیز می نامند، در ناحیه مرکزی شمال غربی ایران واقع شده است. این استان از شمال به استان های اردبیل و گیلان، از شرق به استان قزوین، از جنوب به استان همدان و از جنوب غربی و غرب به استان‌های کردستان و آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی محدود است.

استان زنجان از دو منطقه کوهستانی و جلگه ای تشکیل شده است. مناطق کوهستانی این استان اغلب دارای قله های مرتفع هستند و سایر نقاط استان را مناطق جلگه ای یا دشت های آن در برمی گیرند. در حال حاضر زبان اکثر مردم استان زنجان ترکى است و بسیارى از کلمات فارسى نیز در زبان آن‌ها گنجانیده شده است. بیش از 90 درصد مردم استان به زبان ترکى و حدود 10 درصد نیز به زبان فارسى و زبان هاى دیگر تکلم می‌‏نمایند. پنج شهر زنجان، ابهر، خرمدره، قیدار و سلطانیه مهمترین شهرهای استان زنجان هستند و در ادامه جاذبه های برجسته این استان را به شما معرفی خواهیم کرد.

بناهای تاریخی و فرهنگی استان زنجان

مسجد جامع زنجان

بامیلو برای ایران: استان زنجان

مسجد و مدرسه جامع زنجان معروف به مسجد سید که در قلب بافت قدیمی شهر و در مکان مناسبی از نظر دسترسی قرار گرفته‌است، از سمت غرب با بازار قیصریه، از سمت شرق با کوچه مسجد سید و از سوی شمال با خیابان امام خمینی و سبزه میدان در ارتباط است. این مجموعه تاریخی که در شمار بزرگ‌ترین و زیباترین مساجد و مدارس دینی زنجان است، یکی از بناهای ارزشمند ساخته شده بر اساس طرح مساجد چهار ایوانی می‌باشد. ایوان‌های چهارگانه‌ای که در چهار ضلع مسجد به شکل قرینه قرار گرفته‌اند، بیش تر از هر چیزی در صحن مسجد، خودنمایی می‌کند.

بازار زنجان

 استان زنجان

بازار زنجان در دوران آقا محمدخان قاجار آغاز و در سال ۱۲۱۳ در زمان فتحعلی شاه قاجار خاتمه یافته و مساجد و سراها و گرمابه‌ها در سال ۱۳۲۴ به آن اضافه شده است. مجموعه بازار قدیمی به صورت یک خط مستقیم به عنوان بازار بالا و پایین به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شده است. گستردگی جغرافیایی بازار زنجان و تنوع راسته‌ها، تعدد سراها و کاروانسراهای درون شهری در راسته‌های فرعی که هر کدام به نامی و به فعالیتی خاص اختصاص یافته و وجود مساجد فراوان گویای پویایی این مجموعه در طول زمان‌های گذشته و شرایط حاکم بوده است. این بازار طولانی‌ترین بازار سرپوشیده ایران است.

غار کتله خور

بامیلو برای استان زنجان

غار کتله‌خورغاری خشکی-آبی است که در استان زنجان واقع می باشد. نکته جالب توجه در رابطه با غار کتله‌خور این است که شواهد و بررسی‌های انجام شده مؤید این موضوع است که این غار در نهایت به غار علیصدر در همدان متصل می‌شود. همچنین یکی دیگر از عجایب و زیبایی‌های این غار این است که گمان می‌رود این غار دارای ۷ طبقه باشد که البته تاکنون تنها ۳ طبقه آن کشف شده است.

  • دیگر جاذبه های گردشگری استان زنجان را عمارت ذوالفقاری، گنبد سلطانیه، بنای رختشورخانه، موزه باستان شناسی و مردان نمکی، سد گاوازنگ و مجموعه‌ی ائل‌داغی، رودخانه قزل اوزن، مسجد میرزایی، امامزاده سیدابراهیم،کوه  ابدال، کوه بلقیس، زنجان رود، چشمه آب گرم آبدال، غارخرمته سر، سد تهام، گنبد خرقان، حصار شهر زنجان، قلعه شمیران، قلعه اسماعیلیه، روستای شاه نشین، حمام قیصریه، پل میربهاء الدین، پل سردار، کاروانسرای سر چم ،مسجد جامع ابهر، بنای چلبی اوغلی، سجاس رود و… تشکیل می دهند.

غذاهای سنتی استان زنجان

جغور بغور

غذاهای سنتی استان زنجان

خوراک جغور بغور یا با تلفظی دیگر جغول بغول از خاص ترین غذاهای محلی زنجان به شمار می رود. طبخ سریع و آسان و طعم دل انگیز این خوراک آن را در بسیاری از شهرهای ایران به غذایی محبوب تبدیل کرده است. شاید جالب ترین نکته در مورد جغور بغور، رایج بودن سرو آن به عنوان وعده ی صبحانه باشد. اگر سری به زنجان بزنید، هنگام صبح دکه ها و رستوران های بسیاری را خواهید دید که جغور بغور داغ و خوش طعم را به دست مشتری می رسانند.

خورشت آلوچه با مرغ

غذاهای استان زنجان

خورش یا خورشت آلوچه با مرغ یکی از اصیل ترین خوراک های سنتی استان زنجان به حساب می آید و طعم بسیار لذیذش را مدیون آلوهایی است که هنگام طبخ، در آن می ریزند. این غذا مانند سایر خورشت ها با برنج سرو می شود و عطر و بویی بسیار دلچسب دارد.

پیازو

با رواج فست فودها و اغذیه غربی، برخی طعام ایرانی از جمله پیازو، به مرور فراموش شدند. این غذا که خیلی ها حتی تا به حال اسمی از آن نشنیده اند، یکی از قدیمی ترین و خوشمزه ترین غذاهای استان سردسیر زنجان است که ظاهری شبیه به آش یا اشکنه دارد.

  • از دیگر غذاهایی که به استان زنجان نسبت داده می شود می توان به بوغدا آشی، آش ترش، آش شیر، شش انداز، کله جوش، کشک بادمجان، علم سلات و حلوای اوماج اشاره کرد.

صنایع دستی استان زنجان

چاقو سازی

صنایع دستی استان زنجان

چاقو سازی در زنجان که با مهارت خاصی به دست استادان این صنعت ساخته می‌شود با ویژگی‌هایی همچون ظرافت، تناسب، تنوع، قدرت برش و آبکاری الکتریکی تیغه از شهرت فراوانی بر خوردار است.

مسگری

صنایع دستی استان زنجان مسگری

با ممنوعیت استفاده از طلا و نقره برای ساخت ظروف در دوره اسلامی، روند استفاده از فلزاتی چون مس به دلیل اینکه مس فلزی چکش خوار، شکل پذیر با قابلیت تورق و مفتول شدن و اجرای تزئینات مختلفی چون مشبک کاری، قلمزنی، حکاکی، فلزکوبی، ترصیع و کنده کاری است، رواج یافت. ظروف تولید مسی در زنجان عبارتند از: آفتابه، تیان، طشت، تونگ، حناخور و روشل

  • دیگر مهارت های مردم خوش ذوق این شهرستان عبارتند از: فرش و گلیم، چاروق دوزی، ملیله کاری، تذهیب، تراش سنگ های قیمتی، رنگرزی، سرمه دوزی، منبت کاری، نگارگری، مصنوعات چرمی، معرق چوب و قلم زنی.

دیگر سوغاتی های جالب توجه استان زنجان

اگر در گشت و گذارتان در بازار زنجان چشمتان به هرکدام از موارد زیر افتاد بدانید که اینها هم جزو سوغاتی های مرغوب استان زنجان محسوب می شوند: نان اردک، شستی، انگشت پیچ، سوهان کنجدی، سقز، گیوه، لباس و پارچه سوزن دوزی، نمد، ظروف سفالی و تابلوهای خاتم. همچنین سبزیجات کوهی این استان از جمله غاز یاغی، گل آقا (تره کوهی)، ماتار و پیاز کوهی که خواص های بی نظیر دارویی دارند نیز از سوغات این استان به شمار می آیند.

دیگر سوغاتی های جالب توجه استان زنجان شیرینی شستی زنجان
شیرینی شستی زنجان
دیگر سوغاتی های جالب توجه استان زنجان تصویر تره کوهی
تصویر تره کوهی
بامیلو برای تمام ایران، امروز استان زنجان تصویر پیاز کوهی
تصویر پیاز کوهی

بامیلو برای تمام ایران، امروز استان زنجان

بازار اینترنتی بامیلو با شعار «ارسال رایگان، هر روز یک استان» و با هدف ارزش نهادن به مشتریان عزیز استان های سرتاسر کشور، برنامۀ ویژه ای تدارک دیده است. در این طرح، هر روز یک استان سفارش های خود را به صورت «ارسال رایگان» دریافت خواهد کرد. بنابراین، اگر شما هم در استان زنجان زندگی می کنید؛ امروز می توانید سفارش های خود را بدون هزینۀ ارسال دریافت کنید.

تمامی سفارش های ثبت شده تا پایان امروز (17 بهمن) از استان زنجان که بالاتر از 10 هزار تومان باشند؛ به صورت رایگان ارسال می گردند.

برای انتخاب بهترین مقاصد گردشگری ایران، نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

نویسنده: علیرضا اصغری

علیرضا ۲۰ و خورده ای سال پیش در خانواده ای مذهبی چشم به جهان گشود. سینمای هالیوود، بازیهای کامپیوتری و موسیقی پیکره اصلی و حدود ۹۹.۹% محتویات ذهن این فرد را تشکیل داده است اما او همیشه خودرا آماده یادگیری و تجربه موضوعات جدید می‌کند.

۲ دیدگاه ها

  1. چه جالب من فقط چاقوی زنجان شنیده بودم معروفه

  2. چاقوی دسته زنجان :)))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *