استان خراسان رضوی
بامیلو بلاگ / اخبار بامیلو / بامیلو برای تمام ایران: استان خراسان رضوی

بامیلو برای تمام ایران: استان خراسان رضوی

استان خراسان رضوی در شمال شرقی ایران واقع شده و مرکز این استان، مشهد است. خراسان رضوی 7 درصد کل مساحت ایران را در بر گرفته است و از این حیث پنجمین استان بزرگ کشور به شمار می‌رود. در این مطلب با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد این استان بدانیم.

اطلاعات عمومی در مورد استان خراسان رضوی

بامیلو برای تمام ایران: استان خراسان رضوی

این استان از 28 شهرستان و 70 بخش و 164 دهستان تشکیل شده است. مقبره‌ی هشتمین اختر تابناک ولایت و امامت در مرکز استان خراسان یعنی مشهد واقع است و یکی از بزرگ‌ترین جاذبه‌های گردشگری این استان به شمار می‌رود. استان خراسان رضوی قسمت کوچکی از خراسان تاریخی است. سرزمینی که درگذشته بخش گسترده‌ای را دربر می‌گرفت و قلمرویی یکپارچه داشت. اما امروزه خراسان بزرگ به سه استان شمالی، رضوی و جنوبی تقسیم شده است.

خراسان رضوی به مرکزیت مشهد

بامیلو برای ایران: خراسان رضوی

در مورد مرکز استان خراسان رضوی باید گفت که این شهر پس از شهادت و دفن حضرت امام رضا (ع) در سال 202 هجری قمری به وجود آمد. سلطان محمود غزنوی در همین سال بقعه‌ای بر روی مرقد امام رضا بنا کرد و نام شهر را مشهد (یعنی محل شهادت) گذاشت. مشهد در محلی از توابع توس به نام سناباد به وجود آمده است. در داستان‌های ملی ایران آمده است که جمشید شاه برای اولین بار شهر توس را بنا کرده و پس از آن توس، پسر نوذر که پهلوان و سپه‌سالار ایران بود آن را بازسازی کرده است. لازم به ذکر است که این شهر در زمان ساسانیان وجود داشته است. قتل و غارت‌های زیادی بر این شهر قدیمی گذشته و توس جزو اولین شهرهایی بوده که در معرض هجوم وحشیانه‌ی مغولان قرار گرفت. به‌هرحال توس پس از قرن نهم هجری دیگر رنگ و بوی آبادانی بر خود ندید. باقیمانده مردم این شهر نیز به مشهد کوچ کردند.

خراسان رضوی با داشتن مراکز گردشگری فراوان طبیعی و باستانی یکی از جذاب‌ترین استان‌های کشور به شمار می‌رود که هرسال میزبان تعداد بسیاری از هم‌وطنان گرامی می‌باشد. خراسان رضوی در پرتو بارگاه مشهدالرضا بار تاریخی و دینی دوچندانی یافته است و هم‌اکنون یکی از قطب‌های زیارتگاهی شیعیان جهان به شما می‌رود.

جاذبه‌های گردشگری استان خراسان رضوی

بامیلو برای تمام ایران: خراسان رضوی

خراسان رضوی از نظر جاذبه‌های گردشگری بسیار غنی است و اماکن زیارتی و مذهبی، مراکز تاریخی باستانی و جاذبه‌های طبیعی زیادی دارد. مسلماً می‌دانید که مقبره‌ی فردوسی در شهر توس جدید یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری خراسان رضوی به شمار می‌رود. در ادامه فهرستی از برترین جاذبه‌های گردشگری خراسان رضوی برای شما آماده کرده‌ایم.

اماکن زیارتی و مذهبی

بامیلو برای ایران: استان خراسان رضوی

آستان‌ قدس‌ رضوی، بقعه حرعاملی، امامزاده محمد، امامزاده یحیی، مقبره شیخ‌ بهایی، مصلای مشهد، مسجد گوهرشاد، مسجد امام، مسجد‌ کوه‌سنگی از جمله اماکن زیارتی و مذهبی استان خراسان رضوی می باشند.

مراکز تاریخی باستانی

مکان های تاریخی فرهنگی استان خراسان رضوی

از مراکز تاریخی باستانی استان خراسان رضوی می توان به مکان های زیادی اشاره کرد. در ادامه مشهور ترین مکان های تاریخی باستانی این استان را برای شما بیان خواهیم کرد:

قلعه رباط شرف، کلات نادری، کاخ خورشید، آرامگاه فردوسی، آرامگاه‌ ‌طبرسی، آرامگاه‌ اباصلت، آرامگاه نادر، آرامگاه‌ غزالی، آرامگاه خواجه مراد، مدرسه نواب، مدرسه میرزا جعفر، مدرسه سلیمان خان، مقبره ‌پیر پالان‌دوز، گنبد سبز، میل اخنجان، مدرسه پریزاد، مدرسه‌ خیرات‌خان، مدرسه‌ ‌گلشن، مدرسه‌ ‌دو در، مدرسه‌ عباسقلی خان، مدرسه‌ باقریه، مدرسه‌ بهزاد، مدرسه‌ خارگرد، مدرسه‌ نظامیه، آرامگاه ایاز، آرامگاه ملک شاه، آرامگاه خواجه ربیع، مصلای مشهد، آرامگاه مادر نادر، آرامگاه کلنل پسیان، خواجه عزیز الله، خانه ملک، مدرسه بالاسر، میل رادکان، کتیبه خان تاشی، کتیبه نادری، پل قدیمی طرقبه، رباط آبگرم، حمام شاه، شهر طوس، پاژ، روستای اخنجان، روستای کارده، روستای طرقبه، روستای شاندیز

جاذبه‌های طبیعی

جاذبه های طبیعی استان خراسان رضوی

دریاچه بزنگان، سد طرق، سد زری، پارک ملی تنوره، منطقه کوه سنگی، منطقه وکیل‌آباد، منطقه اخلومد، منطقه طرقبه، غار مغان، غار کارده، غار زری، غار هندل‌آباد، غار مزدوران، چشمه گراب، چشمه شاهان و آبشار اخلومد نیز از جاذبه های طبیعی این استان بزرگ یعنی استان خراسان رضوی است.

سوغات استان خراسان رضوی

بخش کشاورزی

سوعات استان خراسان رضوی

انواع ادویه‌ها، زرشک، زعفران، زیره، خربزه، خشکبار مثل برگه هلو، زردآلو، سیب و انواع آلوهای خشک، قیسی، کشمش سوغات استان خراسان رضوی را تنها در قسمت کشاورزی تشکیل می دهند.

بخش شیرینی

انواع نبات، نقل و شیرینی نیز از سوغات خراسان رضوی می باشند.

بخش صنایع‌دستی

صنایع دستی استان خراسان رضوی

این استان در بخش صنایع دستی نیز فعالیت های زیادی دارد. انواع مهر و تسبیح، انگشتر و زیورآلات، بافته‌های مربوط به نشانه‌ها و پرچم‌های مذهبی، پیکره‌های سنگی، چاروق، سنگ فیروزه، سجاده و جانمازی، کارهای دستی سرامیکی و نی بافی، کارهای چوبی و فلزی، گیوه، نقاشی بر روی چرم، محصولات ابریشمی از محصولات مرتبط با این استان در بخش صنایع دستی می باشند.

نکته جالب‌ در مورد استان خراسان رضوی

جالب است بدانید که قدیمی‌ترین آثار حیات انسانی شامل تعدادی ادوات و دست‌افزارهای سنگی با قدمتی بالغ‌بر 800 هزار سال از بستر رودخانه کشف رود مشهد یافت شده‌اند. به همین دلیل است که خراسان یکی از قدیمی‌ترین مناطق ایران به شمار می‌رود و حتی قبل از ورود آریایی‌های به فلات ایران وجود داشته است. استان خراسان رضوی، مهم‌ترین و اصلی‌ترین کانون زیستی در شرق ایران است و به‌عنوان مرکز ثقل فعالیت‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی کشور در این منطقه محسوب می‌شود.

بامیلو برای تمام ایران، امروز استان خراسان رضوی

بازار اینترنتی بامیلو با شعار «ارسال رایگان، هر روز یک استان» و با هدف ارزش نهادن به مشتریان عزیز استان های سرتاسر کشور، برنامۀ ویژه ای تدارک دیده است. در این طرح، هر روز یک استان سفارش های خود را به صورت «ارسال رایگان» دریافت خواهد کرد. بنابراین، اگر شما هم در استان خراسان رضوی زندگی می کنید؛ امروز می توانید سفارش های خود را بدون هزینۀ ارسال دریافت کنید.

تمامی سفارش های ثبت شده تا پایان امروز (16 بهمن) از استان خراسان رضوی که بالاتر از 10 هزار تومان باشند؛ به صورت رایگان ارسال می گردند.

نویسنده: ذوالفقار شوقی

دلم می‌خواست تو هاگوارتز درس بخونم اما رفتم میدون فلسطین انگلیسی خوندم. بعدشم تغییر رشته دادم و دانشجوی حقوق شدم. به جای گاندور هم تو شهرری به دنیا اومدم. حلقه و سطل جادویی هم ندارم اما با کلمات جادو می کنم. از زئوس این مردک از خودراضی هم خوشم نمیاد. خدای خودم همیشه کمکم کرده. ما که جغد نداریم برامون نامه بیاره اما با نظراتتون زیر مطالبم خوشحالم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *