استان بوشهر
بامیلو بلاگ / اخبار بامیلو / بامیلو برای تمام ایران : استان بوشهر

بامیلو برای تمام ایران : استان بوشهر

از جنوبی ترین استان‌های ایران، استان بوشهر با بیش از 600 کیلومتر نوار ساحلی است. استانی با مرکزی به همین نام که بر اساس آخرین تقسیمات سیاسی کشور، مشتمل بر هشت شهرستان، هفده بخش، سیزده شهر، سی و شش دهستان و ششصد آبادی دارای سکنه است. در ادامه با ما همراه باشید تا ریز و درشت را در مورد استان بوشهر برای شما بگوییم.

استان بوشهر

شهر بوشهر، بندری شبه‌جزیره‌ای در بخش مرکزی شهرستان بوشهر است که از سمت شمال، غرب و جنوب به خلیج فارس محدود شده‌است، این بندر در ارتفاع ۱۸ متری از سطح دریا و در منطقۀ ساحلی خلیج فارس واقع شده و آب‌وهوای نیمه بیابانی گرم دارد.

ازجمله نام‌های ذکرشده برای بوشهر می‌توان به رام اردشیر، ابوشهر، بخت اردشیر، لیان و ریشهر اشاره کرد. بنای شهر بوشهر به اردشیر ساسانی نسبت داده‌شده است و در کارنامه اردشیر بابکان به وجود بندری بانام بخت اردشیر اشاره‌شده است که در آن زمان بندری مهم بوده است.

نقش بوشهر در دوره های مختلف تاریخ ایران

بامیلو برای تمام ایران : استان بوشهر

این منطقه به علت موقعیت استراتژیک مناسب برای احداث پایگاه دریایی و بندرگاه، مورد استفاده پادشاهان ایلام قرار می‌گرفت. در زمان هخامنشیان که کشور ایران به بیست ساتراپ‌نشین (استان) تقسیم می‌شد، سرزمین بوشهر جزء ساتراپ نشین پارس بود. در تمام طول تاریخ این سرزمین، خلیج فارس به دلیل موقعیت سوق‌الجیشی و به لحاظ اهمیت اقتصادی و بازرگانی‌، همواره از سوی کشورها و دولت‌ها برای تبادل علم و ثروت و گسترش قدرت مورد توجه قرار گرفته است.

اولین یورش دولت‌های اروپایی به سواحل خلیج فارس در سال هزار و پانصد و شش میلادی با حمله پرتغالی‌ها تحت عنوان محافظت و حراست از منافع پرتغال در برابر تجار مصری و ونیزی صورت گرفت که در سال هزار و سیزده هجری قمری شاه عباس با انگلیسی‌ها متحد شد و دست پرتغالی‌ها را از خلیج فارس کوتاه کرد. در دوران قاجار اما، بی کفایتی شاهان رفته رفته نفوذ انگلیسی‌ها را در خلیج فارس بیشتر کرد و زمام امور خلیج فارس و دریای عمان به دست آنها افتاد و جنرال کنسول در بوشهر مدت بیست سال بر همه خلیج فارس حکمرانی کرد.

پیش از جنگ اول جهانی بار دیگر دولت انگلیس منطقه بوشهر را مورد تجاوز قرار داد و در سال1913 میلادی جنگ سختی بین نیروی انگلیس و دلیران دلواری در گرفت. در جریان این جنگ رئیس علی دلواری و مردم تنگستان و دشتستان نقش برجسته‌ای ایفا کردند. در دوران‌های متعدد تاریخ، این شهر و مردمانش با دلاوری‎‌های خود راه بر بیگانگان بسته اند و از تمامیت ارضی آن به خوبی دفاع کرده اند که شاید درخشانترین آنها در دوران معاصر و در زمان جنگ تحمیلی هشت ساله ایران باشد.

آیین ها و مراسم سنتی در بوشهر

بامیلو برای تمام ایران : استان بوشهر - آیین ها و مراسم سنتی در بوشهر

بوشهر نیز همچون سایر شهرهای ایران، آیین‌ها و رسوم ویژه‌ای دارد که به جشن های مذهبی، ملی و محلی تقسیم می شوند. تمامی اعیاد مذهبی در استان بوشهر با شکوه هر چه تمامتر برگزار می‌شوند که از مهمترین آن‌ها می‌توان به عید فطر اشاره کرد که آن را عید «تلخک» یا عید مرده‌ها می‌نامند و به زیارت اهل قبور می‌روند. مردم استان بوشهر همراه با مردم سایر مناطق کشورمان، جشن ملی نوروز را با شکوه تمام برگزار می‌کنند. چهارشنبه سوری، جشن مهرگان و جشن سده از دیگر آیین‌های ملی هستند که در استان بوشهر گرامی داشته می‌شوند.

اما جشن‌ها و رسوم محلی مردم بوشهر، از جذابترین و دیدنی‌ترین آیین‌هایی است که در ایران برگزار می‌شود؛ آیین‌هایی که به رغم حملات بیگانگان در دوره های مختلف تاریخ، از گزند در امان مانده و هنوز به قوت خود اجرا می‌شوند. از جمله این مراسم‌ها می‌توان به تمامی آیین‌های مربوط به ازدواج و عروسی نام برد که هنوز به قوت خود باقی است. دو آیین برای طلب باران که به نام «گَل گَلین» و «تِک تِکو» و خواستگاری، شرط زدن(همان بله برون)، رخت برون (بردن رخت و لباس و وسایل عروس به خانه داماد)، دعوتی، حنابندان، دومارویی (به حمام بردن داماد و سرتراشون)، یزله خوانی و خیام خوانی که از مهیجترین و جالبترین مراسم‌های مربوط به ازدواج هستند که همگی با حضور ریش سفیدان و بزرگترهای فامیل و شادی و هلهله جوانترها اتفاق می‌افتند. به علاوه، سینه زنی و دسته‌های عزاداری بوشهری‌ها نیز با سنج و دمام و آیین‌های خاص خود در ماه محرم بسیار زیبا و دیدنی است.

جاذبه های گردشگری استان بوشهر

موزه رئیسعلی دلواری

بامیلو برای تمام ایران : استان بوشهر - موزه رئیسعلی دلواری

موزۀ رئیسعلی دلواری در شهر دلوار از توابع شهرستان تنگستان واقع شده‌است. ساختمان این موزه خانه و محل زندگی رئیسعلی دلواری بوده‌است. که در ۴۵ کیلومتری شهر بوشهر قرار دارد.

قلعۀ نصوری

بامیلو برای تمام ایران : استان بوشهر - قلعۀ نصوری

قلعه نصوری واقع در شهر بندر طاهری از توابع بخش مرکزی شهرستان کنگان یکی از اثرهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است.

سی‌نیز

بامیلو برای تمام ایران : استان بوشهر -  سی‌نیز

سی‌نیز یا شی‌نیز بندری باستانی در بخش امام حسن کنونی واقع در شهرستان دیلم استان بوشهر بوده‌است که در ناحیه شمالی استان بوشهر میانه دو بندر مهروبان و جنابه (گناوه) قرار داشته و صنعت پارچه‌بافی آن شهرتی جهانی داشته است.

منطقه شکارممنوع کوه‌سیاه

بامیلو برای تمام ایران : استان بوشهر - منطقه شکارممنوع کوه‌سیاه

منطقه شکارممنوع کوه‌سیاه در منطقه کوهستانی دشتستان استان بوشهر قرار دارد. این منطقه محل قشلاق عشایر قشقایی است. در حدود ۷هزار رأس کل، بز، قوچ و میش وحشی در این زیست‌پناهگاه زندگی می‌کنند.

گنبد نمکی جاشک

بامیلو برای تمام ایران : استان بوشهر - گنبد نمکی جاشک

گنبد نمکی جاشک یا دشتی یا کوه نمک ناحیه‌ای وسیع و مرتفع از شمال غرب کوه جاشک منتهی‌الیه جنوبی رشته کوه زاگرس، حدفاصل شهرستان دیر و دشتی در استان بوشهر، یکی از بزرگ‌ترین و فعال ترین و زیباترین گنبدهای نمکی ایران و خاورمیانه و از جاذبه‌های طبیعی استان بوشهر است.

ریشهر

بامیلو برای تمام ایران : استان بوشهر -  ریشهر

ریشهر (بوشهر)، واقع در بخش مرکزی شهرستان بندر بوشهر یکی از آثارهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است.

سوغات استان بوشهر

خرما و خارک

بامیلو برای تمام ایران : استان بوشهر - خرما و خارک

کشت خرما در بوشهر به عصر هخامنشیان برمی‌گردد، تولید خرما و فروش آن امروز به‌عنوان یکی از مشاغل اصلی استان بوشهر به‌حساب می‌آید. از خرمای بوشهر فرآورده‌های بسیاری به دست می‌آید که ازجمله آن‌ها می‌توان به شیره خرما، پنیر نخل، لواشک خرما، شهد خرما، سرکه خرما و بسیاری از فرآورده‌های دیگر اشاره کرد. خرما خارک یا خرمای نارس نیز یکی دیگر از خوراکی‌های بسیار لذیذ بوشهر است.

پنیر نخل

بامیلو برای تمام ایران : استان بوشهر - پنیر نخل

پنیر نخل ماده‌ای ترد و سفیدرنگ است که درواقع بخش میانی درخت خرما است. پنیر خرما بسیار شیرین و خوشمزه است و علاوه بر بوشهر در جهرم، و هرمزگان تولید می‌شود، در بوشهر به پنیر خرما «غاپ» هم می‌گویند.

مسقطی

بامیلو برای تمام ایران : استان بوشهر - مسقطی

مسقطی دو قرن پیش از مسقط پایتخت عمان به سواحل خلیج‌فارس رسید و به همین دلیل نامش مسقطی است.

ماهی و میگو

بامیلو برای تمام ایران : استان بوشهر - ماهی و میگو

بدیهی است که بوشهر به سبب ساحل وسیع خود، یکی از بهترین‌های ایران برای تهیه ماهی و میگو باشد؛ ازجمله ماهی‌های بوشهر می‌توان به ماهی سنگسر، هامون، ماهی مرکب، ماهی شیر و بسیاری از گونه‌های ماهی‌ها اشاره کرد.

عبا

بامیلو برای تمام ایران : استان بوشهر - عبا

یکی از محبوب‌ترین سوغاتی‌های بوشهر، عبای شتری است. عبای شتر یکی از گران‌ترین نوع عباها است که به تعداد بسیار محدود تولید می‌شود. عبا بافی ازجمله صنایع‌دستی است که به پشم وابسته بوده و بیش از ۵۰۰ سال سابقه دارد.

بامیلو برای تمام ایران، امروز استان فارس

بازار اینترنتی بامیلو با شعار «ارسال رایگان، هر روز یک استان» و با هدف ارزش نهادن به مشتریان عزیز استان های سرتاسر کشور، برنامۀ ویژه ای تدارک دیده است. در این طرح، هر روز یک استان سفارش های خود را به صورت «ارسال رایگان» دریافت خواهد کرد. بنابراین، اگر شما هم در استان بوشهر زندگی می کنید؛ امروز می توانید سفارش های خود را بدون هزینۀ ارسال دریافت کنید.

تمامی سفارش های ثبت شده تا پایان امروز (8 اسفند) از استان بوشهر که بالاتر از 10 هزار تومان باشند؛ به صورت رایگان ارسال می گردند.

نویسنده: کاملیا کوثری

کاملیا فارغ التحصیل رشته مترجمی زبان فرانسه در مقطع كارشناسي ارشد از دانشگاه شهيد بهشتي است. به یادگیری زبان های مختلف علاقه زیادی دارد، از همین رو زبان انگلیسی را از 5 سالگی شروع کرد و ايتاليايي را هم در مدرسه ايتاليايي تهران آموخت. ادبیات، موسیقی و عکاسی بزرگترین و جدی ترین علایق او هستند و از هر فرصتی برای پرداختن به آنها استفاده می کند. علاوه بر این، طرفدار جدي ماجراجويي و كشف موضوعات تازه است. این علاقه از ترجمه هايش در زمينه هاي گوناگون به چشم می آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *