استان البرز
بامیلو بلاگ / اخبار بامیلو / بامیلو برای تمام ایران : استان البرز

بامیلو برای تمام ایران : استان البرز

با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تاریخ 7 تیرماه سال ۱۳۸۹ استان البرز بطور رسمی شکل گرفت و کرج به عنوان مرکز استان درنظر گرفته شد. این استان طبق سرشماری سال 1395 حدود 2 میلیون و 710 هزار نفر جمعیت دارد. با بامیلو بلاگ همراه باشید.

استان البرز : استان اقوام رنگارنگ

بامیلو برای تمام ایران : استان البرز

نام این استان از رشته کوه البرز گرفته شده است که بخش مهمی از آن از شمال این استان می گذرد. در تاریخ ۲۲ شهریور ۱۳۸۹ با حضور وزیر کشور، استانداری البرز رسماً شروع به فعالیت نمود. در آبان ۹۱ پخش آزمایشی شبکه استانی البرز با روزانه ۳ ساعت برنامه آغاز بکار کرد و با شروع سال ۹۲ به روزانه ۸ ساعت رسید. به دلیل اینکه در استان البرز از همه اقوام ایرانی ساکن هستند، این شبکه به شبکه وحدت و همدلی لقب گرفت.

طی پژوهشی که در سال ۸۹ انجام شد و براساس یک بررسی میدانی و یک جامعه آماری از میان ساکنان ۲۸۸ شهر و حدود ۱۴۰۰ روستای سراسر کشور، درصد اقوامی که در این نظر سنجی نمونه گیری شد در استان البرز بدین قرار بود: ۴۷ درصد فارس، ۳۶٫۱ درصد آذری، ۷٫۴ درصد کرد، ۴٫۴ درصد شمالی شامل گیلک، مازنی، تالشی و ترکمن، ۳٫۲ درصد لر، ۰٫۶ درصد عرب، ۱٫۱ درصد سایر و ۰٫۲ بدون‌جواب بودند.

استان البرز دارای 2 میلیون و 710 هزار نفر جمعیت و 856 هزار خانوار است. این استان دارای 6 شهرستان است و بیش از 70 درصد جمعیت استان در شهرستان کرج متمرکز شده است.

شهرستان کرج

بامیلو برای تمام ایران : استان البرز - شهرستان کرج

شهرستان کرج در سال ۱۳۳۳ تأسیس شد. محدوده اولیه این شهرستان برابر با استان البرز کنونی بود تا اینکه شهرستان ساوجبلاغ در سال ۱۳۶۸ از کرج جدا شد. البته قلمرو اولیه شهرستان ساوجبلاغ علاوه بر قلمرو کنونی شامل دو شهرستان نظرآباد و طالقان نیز می شد.

زمانی که استان البرز تأسیس شد، اشتهارد و فردیس نیز بخشی از شهرستان بودند، اما شهرستان اشتهارد در سال ۱۳۹۱ و شهرستان فردیس در خرداد سال ۱۳۹۲ از این شهرستان جدا شدند. کرج حدود 1 میلیون و 973 هزار نفر جمعیت داشته و 72 درصد جمعیت استان البرز را به خود اختصاص می دهد.

بامیلو برای ایران : استان البرز - شهرستان کرج

جاده چالوس یکی از مهمترین جاده های دسترسی به شمال ایران برای مردم تهران و کرج است که از میان شهر کرج در استان البرز شروع و به شهر چالوس در مازندران وصل می شود. برخی این جاده را یکی از زیباترین جاده های جهان می دانند. محور چالوس-کرج از بی نظیرترین مناظر و چشم اندازهای بکر و طبیعی و از پرطرفدارترین مسیرهای منتهی به شمال کشور است. همین امر، گاهی سبب ترافیک های سنگین در تعطیلات می شود.

بامیلو برای ایران : استان البرز

سد امیرکبیر که سد کرج هم نامیده می شود، بر روی رودخانه کرج در شمال شهر کرج و در ۲۵ کیلومتری جاده چالوس قرار دارد. دریاچه این سد، یکی از مراکز طبیعی مهم پرورش ماهی قزل آلا، ماهی سفید و ماهی سیاه است. انباشته شدن آب رودخانه کرج در پشت سد امیرکبیر علاوه بر کارایی آن در تولید انرژی برق آبی و تامین بخشی از آب آشامیدنی شهر تهران، باعث بوجود آمدن دریاچه ای زیبا گردیده است که موجب استفاده ‌های گردشگری و تفریحی و ورزشی از سد کرج شده است و یکی از بهترین استراحتگاه ها و جاذبه های طبیعی کرج را بوجود آورده است.

از دیگر نقاط تاریخی و دیدنی این شهرستان می توان به پیست دیزین، پارک جنگلی جهان نما، آبشار خور، غار یخ مراد، روستاهای برغان، شهرستانک و واریان، کاخ سلیمانیه، کاروانسرا و پل شاه عباسی، باغ های جهانشهر، باغ پرندگان، روستای سنقرآباد، روستای آتشگاه، آبشار هفت خوان، حمام بیلقان، کاخ مروارید، قلعه صمصام، خانه احمد شاملو و رودخانه کرج اشاره کرد.

شهرستان فردیس

بامیلو برای تمام ایران : استان البرز - شهرستان فردیس

شهرستان فردیس به مرکزیت شهر فردیس (که هم اکنون منطقه سه شهرداری کرج نیز محسوب می شود) در تاریخ ۲۹ خرداد ۱۳۹۲ در تابعیت استان البرز ایجاد شد. فردیس با 271 هزار نفر جمعیت، دومین شهرستان البرز پس از کرج به حساب می آید.

پارک تندرستی و روستای فرخ آباد و زیبادشت از بهترین اماکن گردشگری این شهرستان بشمار می روند.

شهرستان ساوجبلاغ

بامیلو برای تمام ایران : استان البرز - شهرستان ساوجبلاغ

جمعیت ساوجبلاغ طبق آمارگیری سال ۱۳۹۵ 260 هزار نفر بوده و مرکز آن شهر هشتگرد است.

شهرستان ساوجبلاغ براساس آخرین تقسیمات کشوری با وسعتی معادل ۲۸۰۰ کیلومتر مربع در غرب استان البرز واقع شده است. این شهرستان از شرق با شهرستان کرج، از جنوب با شهرستان اشتهارد، از غرب با شهرستان آبیک و نظرآباد و از شمال با شهرستان طالقان همجوار است.

شهرستان ساوجبلاغ از ارتفاع ۱۱۶۰ متر در جنوب غرب تا ۳۷۰۰ متر (قله سیاه بند) در شمال شرق گسترده شده است.

نام ساوجبلاغ ترکی و به معنی «چشمه آب سرد» است. این شهرستان دارای روستاهای زیادی است و محصولات کشاورزی فراوانی دارد.

از مهمترین جاذبه های گردشگری ساوجبلاغ می توان آبشار چوب بست، کاروانسرای ینگی امام، روستای ورده، روستای ولیان، روستای خوروین، آبشار عالم زمین، آبشار سوته دره، آبشار سنج، برج مقبره کردان و پل بانو صحرا را نام برد.

شهرستان نظرآباد

بامیلو برای تمام ایران : استان البرز - شهرستان نظرآباد

نظرآباد شهرستانی در نزدیکی شهرستان ساوجبلاغ است که 152 هزار نفر جمعیت دارد. مرکز این شهرستان شهر نظرآباد است. نظرآباد تا سال ۱۳۸۱ یکی از بخش های شهرستان ساوجبلاغ بود و در حال حاضر هم در حوزه انتخابیه ساوجبلاغ واقع است. استقرار این شهرستان در کنار جاده ترانزیت و بزرگراه تهران-قزوین و راه آهن تهران-تبریز موجب توسعه آن در پنجاه سال اخیر شده است.

«ترکی ساوجبلاغی» یکی از شاخه‌های ترکی آذربایجانی، زبان غالب اهالی شهرستان نظرآباد است.

خانه دکتر مصدق، محوطه باستانی ازبکی و منطقه نمونه گردشگری فرودگاه آزادی، از جاهای دیدنی نظرآباد هستند.

شهرستان های اشتهارد و طالقان

بامیلو برای تمام ایران : استان البرز - شهرستان های اشتهارد و طالقان

اشتهارد با 38 هزار نفر و طالقان با 17 هزار نفر جمعیت، آخرین شهرستان های البرز محسوب می شوند. خانه های سنگی، غار نمکی، رستوران سنتی کهن تات و امام زاده سلیمان از جاهای دیدنی اشتهارد هستند.

امام زاده هارون، چنار کلارود، آبشار ترنو، منطقه حفاظت شده زرین کوه، آبشار حیات، آبشار خشکه چال، غار کله سنگ و غار بزج نیز از نقاط دیدنی طالقان بشمار می روند.

بامیلو برای تمام ایران، امروز استان البرز

بازار اینترنتی بامیلو با شعار «ارسال رایگان، هر روز یک استان» و با هدف ارزش نهادن به مشتریان عزیز استان های سرتاسر کشور، برنامۀ ویژه ای تدارک دیده است. در این طرح، هر روز یک استان سفارش های خود را به صورت «ارسال رایگان» دریافت خواهد کرد. بنابراین، اگر شما هم در استان البرز زندگی می کنید؛ امروز می توانید سفارش های خود را بدون هزینۀ ارسال دریافت کنید.

تمامی سفارش های ثبت شده تا پایان امروز (3 اسفند) از استان البرز که بالاتر از 10 هزار تومان باشند؛ به صورت رایگان ارسال می گردند.

نویسنده: هادی ملکی

هادی فعالیت حرفه‌ای خود را در سطح وب از سال 1390شروع کرد. در زمینه‌ سبک زندگی، دیجیتال مارکتینگ، سخنوری، آی‌تی، زبان انگلیسی و کروماکی تخصص داشته و تناسب اندام جزو علایق اصلی وی بشمار می‌رود. در این راستا کاهش وزن 35 کیلوگرم در یک سال از افتخارات او محسوب می‌شود. هادی معتقد است زبان طنز مؤثرترین زبان انتقال اطلاعات است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *