بامیلو برای تمام ایران: استان اصفهان
بامیلو بلاگ / اخبار بامیلو / بامیلو برای تمام ایران: استان اصفهان

بامیلو برای تمام ایران: استان اصفهان

استان اصفهان ششمین استان پهناور و سومین استان پرجمعیت ایران است. جمعیت این استان ۵ میلیون و ۱۲۰ هزار نفر بوده و دارای ۱ میلیون و ۶۰۷ هزار خانوار است. استان اصفهان که در مرکز ایران واقع شده‌است از شرق به استان های یزد و خراسان جنوبی، از شمال به استان های سمنان، قم و مرکزی، از غرب به استان های لرستان و چهارمحال و بختیاری و از جنوب به استان‌های کهگیلویه و بویراحمد و فارس محدود است. اصفهان قطب تولید آهن، فولاد، مصالح ساختمانی و پتروشیمی در ایران است. با بامیلو بلاگ همراه باشید.

استان اصفهان

استان اصفهان

۱۰ درصد از بیابان های ایران در استان اصفهان است که بخش اعظم آن را شهرستان های شهرضا، نایین، نجف آباد، اردستان، نطنز، آران و بیدگل، کاشان و اصفهان شامل می شود. البته بخش هایی از این استان کوهستانی بوده و دارای آب و هوای معتدل است. از مهمترین شهرستان های کوهستانی این ناحیه می توان به شهرستان خوانسار، فریدن، فریدونشهر و چادگان اشاره کرد. حدود ۳۴۰ هزار هکتار از جنگل های دست کاشت ایران نیز در استان اصفهان و از این وسعت ۹۰ هزار هکتار در شهرستان اردستان قرار دارد.

اصفهان نصف جهان

بامیلو برای ایران: استان اصفهان

طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ شهرستان اصفهان ۲ میلیون و ۲۴۳ هزار نفر جمعیت دارد که نزدیک به نیمی از جمعیت استان است. اصفهان از گذشته های دور به «نصف جهان» در ایران و جهان شهره بوده است. وجود بیش از شش هزار اثر تاریخی با قدمت صدها و هزاران سال در کنار مناطق بکر طبیعی می تواند دلیل مناسبی برای اعطای این عنوان از دید جهانیان به این خطه ارزشمند از سرزمین ایران باشد.

آثار تاریخی و تنوع بی نظیر صنایع دستی که از قرن ها پیش در نقاط و شهرهای مختلف این استان نسل به نسل منتقل شده و امروز به عنوان میراثی گران بها در اختیار ما قرار گرفته، اصفهان را به موزه ای هنری، تاریخی و طبیعی تبدیل کرده که بازدید از آن آرزوی گردشگران فرهنگ دوست در سراسر جهان است.

اصفهان سرشار از آثار هنری و تاریخی است که میدان نقش‌جهان، مسجد امام، سی و سه پل، پل خواجو، پل مارنان، مسجد جامع، مسجد سیّد، مسجد شیخ لطف‌الله، منار جنبان، برج کبوترخانه، گذر چهارباغ عباسی، سبزه میدان، کاخ چهل ستون، آتشگاه اصفهان، کاخ عالی‌قاپو، کاخ هشت بهشت، کلیسای وانک، حمام علیقلی آقا، مدرسه چهارباغ و هتل عباسی از بارزترین آنها هستند.

مقامات میراث فرهنگی استان اصفهان اعتقاد دارند بیش از ۲۲ هزار جاذبه تاریخی و فرهنگی ارزشمند در این استان وجود دارد.

شهرستان کاشان

بامیلو برای تمام ایران: استان اصفهان و شهرستان کاشان

پس از اصفهان، کاشان با ۳۶۵ هزار نفر جمعیت در رتبه دوم استان قرار می گیرد. کاشان مهد تمدن و فرهنگ سنتی ایران و مشهور به دارالمؤمنین است. این شهر دارای ۷۰۰۰ سال قدمت شهرنشینی و یکی از زیباترین شهرهای ایران است. کاشان شهری با اصالت و با مشاهیر علمی و ادبی زیادی است و نقش پررنگی در صنعت گردشگری ایران دارد. عده‌ای از مورخین کاشان را با اصالت ترین شهر ایران و جهان می دانند.

از مهمترین مناطق دیدنی و تاریخی این شهرستان می توان به باغ و کاخ تاریخی فین، شهر زیر زمینی نوش آباد، آرامگاه‌ فیض‌ کاشانی‌، آرامگاه‌ محتشم‌ کاشانی‌، آرامگاه‌ سهراب‌ سپهری‌، روستای ابیانه، تپه سیلک، کاروانسرای مرنجاب، آتشکده نیاسر، غار ریس،  چشمه و آبشار نیاسر و چندین مکان دیگر اشاره کرد.

شهرستان خمینی شهر

بامیلو برای تمام ایران: استان اصفهان و شهرستان خمینی شهر

خمینی شهر یکی از شهرستان های استان اصفهان است. مرکز این شهرستان نیز شهر خمینی شهر است. این شهر در پیش از انقلاب ۱۳۵۷ همایون شهر و پیش تر از آن سِدِه (سه ده یا سه دژ) و ماربین نامیده می شد. این شهر در بخش مرکزی شهرستان خمینی شهر قرار دارد. جمعیت شهرستان خمینی شهر طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ مرکز آمار ایران برابر با ۳۲۰ هزار نفر است.

اماکن تاریخی و دیدنی این شهرستان تپه آتشگاه، کهندژ، ایوان یزدگرد، مسجد جامع، آرامگاه سید محمد و گورستان زارع آباد است.

شهرستان نجف آباد

بامیلو برای تمام ایران: استان اصفهان و و شهرستان نجف آباد

نجف آباد چهارمین شهرستان پرجمعیت استان اصفهان و در مرکز این استان واقع شده‌است. نجف آباد دارای دو بخش مرکزی و مهردشت و ۶ شهر نجف آباد، گلدشت، جوزدان، علویجه، دهق و کهریزسنگ است. نجف آباد در ۲۷ کیلومتری غرب اصفهان و در دشت وسیعی با شیب نسبتاً ملایم که از غرب به شرق کاهش می یابد و اطراف آن را کوه هایی با ارتفاع متوسط احاطه کرده است، قرار دارد.

گفته می شود شاه عباس اول صفوی پول و جواهرات بسیاری برای آرامگاه حضرت علی در نجف اشرف در نظر می گیرد و تصمیم می گیرد به شهر نجف عراق بفرستد. در این هنگام شیخ بهائی –دانشمند و عارف بزرگ دوران صفوی– به نزد شاه عباس رفته و اظهار می دارد که دیشب در خواب حضرت علی را زیارت کردم و ایشان فرمودند نجف را به جواهرات شما نیازی نیست و این پول را صرف ساخت شهری در نزدیکی اصفهان کنید. چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است.

اماکن دیدنی و تاریخی نجف آباد عبارت اند از دژ سنگی علویجه، مسجد جامع جوزردان، مسجد جامع دهق، عصارخانه آقا، برج های دوقلوی صفا، برج های جوی خارون و کاروانسراهای هسنیجه و جلوگیر.

شهرستان نایین

بامیلو برای تمام ایران: استان اصفهان و شهرستان نایین

شهرستان نایین بزرگترین شهرستان اصفهان به لحاظ مساحت است و با حدود ۳۵ هزار کیلومتر مربع یکی از وسیع ترین شهرستان های ایران بشمار می رود. با این وجود جمعیت این شهرستان اندک است و طبق سرشماری سال ۱۳۹۵، نایین تنها ۳۹ هزار نفر جمعیت و ۱۳ هزار خانوار دارد.

از جاهای دیدنی این شهرستان می توان خانه پیرنیا (موزه)، خانه تاریخی فاطمی، کاروانسراهای نیستانک و بلاباد، بازار نایین، باغ مصلای نایین، آسیاب ریگاره، نارین قلعه، آتشکده سپرو و چندین مسجد، حمام و یخچال تاریخی را نام برد.

استان اصفهان ۳۲ شهرستان دارد که نام بردن تک تک آنها کار دشواری است. لذا به همین موارد اکتفا می کنیم. دیگر شهرستان های اصفهان عبارت اند از: شاهین شهر و میمه، شهرضا، تیران و کرون، مبارکه، آران و بیدگل، گلپایگان، فریدون شهر، چادگان، فلاورجان، سمیرم، خوانسار، نطنز، اردستان، فریدن، لنجان، دهاقان، برخوار، خور و بیابانک، بویین و میاندشت

بامیلو برای تمام ایران، امروز استان اصفهان

بازار اینترنتی بامیلو با شعار «ارسال رایگان، هر روز یک استان» و با هدف ارزش نهادن به مشتریان عزیز استان های سرتاسر کشور، برنامۀ ویژه ای تدارک دیده است. در این طرح، هر روز یک استان سفارش های خود را به صورت «ارسال رایگان» دریافت خواهد کرد. بنابراین، اگر شما هم در استان اصفهان زندگی می کنید؛ امروز می توانید سفارش های خود را بدون هزینۀ ارسال دریافت کنید.

تمامی سفارش های ثبت شده تا پایان امروز (۲۶ بهمن) از استان اصفهان که بالاتر از ۱۰ هزار تومان باشند؛ به صورت رایگان ارسال می گردند.

نویسنده: هادی ملکی

هادی فعالیت حرفه‌ای خود را در سطح وب از سال 1390شروع کرد. در زمینه‌ سبک زندگی، دیجیتال مارکتینگ، سخنوری، آی‌تی، زبان انگلیسی و کروماکی تخصص داشته و تناسب اندام جزو علایق اصلی وی بشمار می‌رود. در این راستا کاهش وزن 35 کیلوگرم در یک سال از افتخارات او محسوب می‌شود. هادی معتقد است زبان طنز مؤثرترین زبان انتقال اطلاعات است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *