استان اردبیل
بامیلو بلاگ / اخبار بامیلو / بامیلو برای تمام ایران : استان اردبیل

بامیلو برای تمام ایران : استان اردبیل

استان اردبیل یکی از استان های ایران است که در شمال غربی کشور واقع شده است. مساحت این استان ۱۷۹۵۳ کیلومتر مربع (حدوداً ۱٫۰۹ درصد از مساحت کل کشور) و جمعیت آن بر اساس سرشماری سال 95 برابر 1 میلیون و 270 هزار نفر است. مرکز این استان شهرستان اردبیل است و طبق آخرین تقسیمات کشوری، شامل ۱۰ شهرستان، ۲۵ بخش، ۲۱ شهر و ۶۶ دهستان می شود. در این مطلب با بامیلو بلاگ همراه بمانید تا کمی بیشتر در مورد استان اردبیل بدانیم.

استان اردبیل

بامیلو برای تمام ایران : استان اردبیل

استان اردبیل یکی از مناطق گردشگری ایران است. یکی از ویژگی های این استان آب و هوای مطبوع و خنک این منطقه در فصل های بهار و تابستان است.

مجتمع های آب گرم مشگین شهر و سرعین در ۲۲ کیلومتری غرب شهر اردبیل یکی از مشهورترین مناطق گردشگری استان اردبیل است که در فصل های گرم و بخصوص تابستان میزبان ده ها هزار نفر گردشگر از اقصی نقاط ایران و کشورهای خارجی است. سرعین بیشترین تعداد هتل و هتل آپارتمان ها را با جمعیت نسبتاً کم در مقایسه با سایر مناطق گردشگری ایران دارد.

شهرستان اردبیل

بامیلو برای تمام ایران : استان اردبیل - شهرستان اردبیل

اردبیل (نام باستانی: آرتاویل) مرکز استان اردبیل است. مرکز این شهرستان شهر اردبیل است. اردبیل یا آرتاویل واژه ای اوستایی است که از ترکیب دو کلمه «آرتا» به‌معنی «مقدس» که به «ارد» تبدیل شده است و «ویل» که به معنای «شهر» است تشکیل شده است. کلمه ویل در زبان فرانسوی به معنای شهر است. در انگلیسی با village به معنی روستا هم ریشه است. در مناطق تالش نشین استان، هنوز هم به اردبیل، «آردویل» می گویند که به معنای «ناحیه مقدس» است.

استان اردبیل - شهرستان اردبیل

جمعیت شهرستان اردبیل طبق سرشماری سال 95 حدود 606 هزار نفر و نزدیک به 48 درصد جمعیت استان است. چهره عمومی شهرستان اردبیل متأثر از ارتفاعات کوهستان های ساوالان (سبلان)، باغرو (تالش) و بزغوش است که این عوامل طبیعی سبب محصور شدن آن شده اند. اردبیل از مناطق با اهمیت ایران بشمار می آید و دارای آثار و بناهای تاریخی و جاذبه های طبیعی زیادی است.

بامیلو برای تمام ایران : استان اردبیل و شهرستان اردبیل

از مهمترین جاهای دیدنی اردبیل می توان به آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی، موزه چینی خانه اردبیل، مسجد جامع، کلیسای مریم مقدس، موزه مردم شناسی، آرامگاه شیخ امین الدین جبرئیل، پل هفت چشمه،  محوطه باستانی قلعه خسرو، خانه تاریخی مناف زاده، دریاچه شورابیل، بازار بزرگ، موزه تاریخ طبیعی، برج شاطر، جنگل فندقلو و موزه صنایع دستی، اشاره کرد.

شهرستان پارس آباد

بامیلو برای تمام ایران : استان اردبیل - شهرستان پارس آباد

پارس آباد شمالی ترین شهرستان اردبیل است و پس از اردبیل با 177 هزار نفر جمعیت رتبه ی دوم را به خود اختصاص می دهد. شهرستان پارس آباد منطقه ای است که در جلگه ای هموار با آب و هوایی معتدل تا گرم قرار دارد. مرکز آن شهر اردبیل بوده و فاصله این شهر تا اردبیل ۲۲۰ کیلومتر است. جلگه پارس آباد مستعدترین خاک و مطلوب ترین شرایط آب و هوایی را برای زراعت دامپروری و باغداری داراست.

استان اردبیل - شهرستان پارس آباد

پوشش گیاهی منطقه بیشتر بصورت علفهای مرتع مرغوب است و عشایر شاهسون که بقایای ۳۲ طایفه اصلی اند با حفظ نژاد و سنت های خویش هنوز در دشت مغان به حیات خویش ادامه می دهند.

از مهمترین دیدنی های این شهرستان می توان قلعه اولتان، تپه نادری، گورستان های قدیمی، سد میل مغان، دشت مغان، برج سنگی قارلوجا و تالاب تپراق کندی، را نام برد.

شهرستان مشگین شهر

بامیلو برای تمام ایران : استان اردبیل - شهرستان مشگین شهر

سومین شهرستان اردبیل به لحاظ جمعیت، بزرگترین شهرستان آن به لحاظ مساحت است. مشگین شهر با 150 هزار نفر جمعیت در رتبه سوم استان قرار می گیرد. آب و هوای این شهرستان معتدل کوهستانی است. کوه سبلان در ۲۵ کیلومتری این شهر واقع شده است. شواهد و قرائن به دست آمده از منطقه باستانی شهریری، حکایت از تمدنی با قدمت شش هزار سال قبل از میلاد در منطقه مشگین شهر دارد.

استان اردبیل - شهرستان مشگین شهر

مشگین شهر به جهت واقع شدن در دامنه سبلان، از طبیعتی زیبا و آب و هوایی خنک و آب های معدنی فراوان برخوردار است. این شهرستان دارای 10 چشمه معدنی است که به فاصله تقریبی ۱۹ کیلومتری از مرکز شهرستان مشگین شهر قرار دارند.

از مهمترین جاذبه های گردشگری این شهرستان می توان پل معلق مشگین شهر، تالاب جیران گلی، آبگرم موییل، چشمه قوتور سویی، منطقه شکار ممنوع گندیمن، معبد شهریری اردبیل، آبشار گورگور خیاوچای، آبشار شابیل، روستای قوزلو، روستای پریخان، سنگ نوشته ساسانی، بقعه شیخ حیدر، کاروانسرای قانلی بولاغ، دیو قالاسی، قلعه ارشق و شهر تاریخی یری را نام برد.

شهرستان سرعین

بامیلو برای تمام ایران : استان اردبیل - شهرستان سرعین

سرعین کوچکترین شهرستان اردبیل و البته کم جمعیت ترین شهرستان آن نیز هست. سرعین تنها 18 هزار نفر جمعیت دارد و ارتفاع متوسط شهر از سطح دریا ۱۶۵۰ متر است. با این وجود یکی از مهمترین شهرستان های اردبیل به لحاظ گردشگری محسوب می شود. آبگرم های سرعین سالانه ده ها هزار گردشگر ایرانی و خارجی را به خود جذب کرده و منبع درآمد بسیار عالی برای استان محسوب می شود.

سرعین به زبانی ترکی «سریین» به معنای محل خنک بوده و در فرهنگ لغات عربی به معنی سرچشمه است. در ادوار گذشته ازاین منطقه به نام های ساری قیه و سرائین یاد شده است.

استان اردبیل - شهرستان سرعین

در این شهرحدود ۲۵۰ هتل، هتل آپارتمان و مهمانسرا وجود دارد. در ۲ کیلومتری شرق شهر سرعین روستای تاریخی به نام کنزق وجود دارد. دراین روستا دره های متعددی وجود دارد که نام معروف ترین آنها ساری دره (دره زرد) است. این دره امروزه تفرجگاه بسیاری از مسافران این منطقه شده است.

بامیلو برای تمام ایران : شهرستان سرعین و استان اردبیل

دربالا دست این دره تپه ای به نام (حسین تپه سی) وجود دارد که در آن غارهای متعددی وجود دارد. این غارها مانند شهری در زیر کوه قرار گرفته اند و از آنها اشیاء تاریخی متعددی یافت شده که مبین قدمت تاریخی این تپه‌ها و آثار زندگی در دوره های بسیار دور است.

از دیگر جاذبه های گردشگری سرعین آبدرمانی بش باجیلار، آتشکده آذر فریق، چشمه گوز سوئی، تپه باستانی آناهیتا و روستای بیله درق هستند.

دیگر شهرستان های اردبیل

بامیلو برای تمام ایران : استان اردبیل - دیگر شهرستان های اردبیل

شهرستان های دیگر استان اردبیل شامل خلخال (87 هزار نفر)، گرمی (77 هزار)، نمین (61 هزار)، بیله سوار (51 هزار)، کوثر (22 هزار) و نیر (21 هزار) هستند.

استان اردبیل - دیگر شهرستان های اردبیل

از شاخص ترین جاهای دیدنی این شهرستان ها نیز می توان به روستای نمهیل و محوطه باستانی گیلوان (در خلخال)، دریاچه گیلارلو و روستای تولون (در گرمی)، جنگل مشه و موزه صارم السلطنه (در نمین)، تپه تاریخی ایلانجیغ و قز قلعه سی (در بیله سوار)، روستای خلفلو، پل فیروز آباد و دلیکی داش (در کوثر)، و در نهایت پل آغلاغان، آبشار گور گور آلوارس و سد یامچی (در نیر) اشاره کرد.

بامیلو برای تمام ایران، امروز استان اردبیل

بازار اینترنتی بامیلو با شعار «ارسال رایگان، هر روز یک استان» و با هدف ارزش نهادن به مشتریان عزیز استان های سرتاسر کشور، برنامۀ ویژه ای تدارک دیده است. در این طرح، هر روز یک استان سفارش های خود را به صورت «ارسال رایگان» دریافت خواهد کرد. بنابراین، اگر شما هم در استان اردبیل زندگی می کنید؛ امروز می توانید سفارش های خود را بدون هزینۀ ارسال دریافت کنید.

تمامی سفارش های ثبت شده تا پایان امروز (7 اسفند) از استان اردبیل که بالاتر از 10 هزار تومان باشند؛ به صورت رایگان ارسال می گردند.

نویسنده: هادی ملکی

هادی فعالیت حرفه‌ای خود را در سطح وب از سال 1390شروع کرد. در زمینه‌ سبک زندگی، دیجیتال مارکتینگ، سخنوری، آی‌تی، زبان انگلیسی و کروماکی تخصص داشته و تناسب اندام جزو علایق اصلی وی بشمار می‌رود. در این راستا کاهش وزن 35 کیلوگرم در یک سال از افتخارات او محسوب می‌شود. هادی معتقد است زبان طنز مؤثرترین زبان انتقال اطلاعات است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *