استان سیستان و بلوچستان
بامیلو بلاگ / اخبار بامیلو / بامیلو برای تمام ایران : استان سیستان و بلوچستان

بامیلو برای تمام ایران : استان سیستان و بلوچستان

در این مطلب در بامیلو بلاگ می خواهیم در مورد یکی از استان های بسیار زیبا و قدیمی ایران صحبت کنیم که تاریخی به قدمت خود کشور ایران دارد. استان سیستان و بلوچستان یکی از اصلی ترین استان های جنوب کشور است که پس از استان کرمان دومین استان پهناور در حنوب شرقی ایران محسوب می شود. 

حقایق جالب درباره استان سیستان و بلوچستان

بامیلو برای تمام ایران : استان سیستان و بلوچستان

در ادامه حقایق جالبی درمورد این استان دوست داشتنی که شاید تا به حال نشنیده اید را بخوانید.

 •  استان سیستان و بلوچستان بیش از 11 درصد وسعت ایران را در برمی گیرد.
 • استان سیستان و بلوچستان از دو قسمت سیستان و قسمت بلوچستان تشکیل شده است. قسمت سیستان شامل شهر زابل و شهرهای شمال استان است  و قسمت بلوچستان دربرگیرنده بقیه شهرها از زاهدان تا چابهار می‌باشد.
 • استان سیستان و بلوچستان تنها استان ایران است که با پاکستان مرز مشترک دارد
 • بندر چابهار تنها بندر اقیانوسی ایران و آسانترین و بهترین راه دسترسی کشورهای آسیای میانه به آبهای آزاد است.
 • مردم استان سیستان و بلوچستان از قومیت های سیستانی و بلوچ هستند؛ سیستانیان به زبان فارسی با گویش سیستانی صحبت می‌کنند و پیرو دین اسلام با مذهب تشیع هستند، اما بلوچ‌ها به زبان بلوچی صحبت می‌کنند و پیرو اسلام و عموماً مذهب تسنن دارند.
 • در برخی نقاط این استان، افراد برای دستیابی به آب باید حدود ۴ کیلومتر راه طی کنند تا بتوانند از آب شرب استفاده کنند
 • نام سیستان صورت تغییر یافته «سجستان» یا «سکستان» است به معنای سرزمین قوم «سکا» است و بلوچستان نیز محل سکونت قوم «بلوچ» است.
 • در کتاب اوستا، سیستان که سرزمینی اساطیری در قسمت شمالی استان است؛ یازدهمین سرزمینی محسوب می شود که «اهورامزدا» آفریده است.
 • سرزمین سیستان زادگاه رستم دستان قهرمان حماسی شاهنامه فردوسی می‌باشد.
 • تاریخ نگاران سیستان را به گرشاسب، که یکی از نوادگان کیومرث بوده است نسبت داده‌اند.
 • «نیمروز» نام دیگر سیستان است. جالب است که بدانید، هوشنگ بن سیامک بن کیومرث که از پادشاهان کیانی و انسانی دانشمند بوده که با دانش و خرد، از روی علم و حساب شهر نیمروز را ساخته است چرا که خورشید درست به نصف النهار این شهر که می‌رسد نیم‌کره شرقی یعنی نصف کره زمین روشن می‌شود و نیمه غربی آن یعنی دقیقا از دریای آتلانتیک ابتدای غروب را تجربه می‌کند این بود که هوشنگ پس از اتمام ساخت این شهر، آنجا را شهر نیمروز نامید و پایتخت سیستان قرار داد.
 • نام «نیم روز» به دلیل گاه‌شمار باستانی ایرانی برای این منطقه استفاده می‌شده است. این واژه که مترادف با «نصف النهار» است در زمان‌های دور به عنوان مبدا شبانه‌روز استفاده می‌ شد. امروزه نصف النهار مبدا را گرینویچ انگلستان در نظر می‌گیرند.
 • بنای بیشتر شهرهای سیستان را به پهلوانان اسطوره‌ای ایران چون زال، سام و رستم نسبت داده‌اند.
 • «یعقوب لیث صفاری» اولین فرمانروای معروف ایرانی این سرزمین بعد از اسلام بود. همچنین یعقوب لیث صفاری پس از شکست اعراب زبان فارسی را به عنوان زبان رسمی کشور اعلام کرد
 • استان سیستان و بلوچستان جمعیتی در حدود ۳ میلیون نفر را در خود جای داده است.
 • این استان یکی از پرجمعیت‌ترین استان‌های سنی‌نشین کشور محسوب می‌شود.
 •  از نظر جمعیتی استان سیستان و بلوچستان، از کم‌تراکم‌ترین استان‌های کشور است.

جاذبه های گردشگری استان سیستان و بلوچستان

بامیلو برای ایران : استان سیستان و بلوچستان

سیستان و بلوچستان به دلیل قدمت تاریخی و شرایط اقلیمی و آب و هوایی خاص خود یکی از مناطق گردشگری خصوصا در فصل بهار است. آثار باستانی متعدد و تفرجگاه های طبیعی این استان آن را در لیست بسیاری از تورهای گردشگری سراسر کشور قرار داده است و افراد بسیاری برای دیدن این استان دوست داشتنی به این استان سفر کرده اند. در ادامه لیستی از جاذبه های گردشگری استان سیستان و بلوچستان را ارایه می کنیم:

کوه آتشفشان تفتان، رشته کوه بیرک، غار گواتامک ایرندگان، غار صداکی کوه بیرک ایرندگان، آتشکده کرکوه، تخت عدالت، کوه خواجه، زاهدان کهنه، قلعه سام، سکوهه، شهر سوخته، دهانه غلامان، قلعه ایرندگان، قلعه ناصری، قلعه خاش، قلعه سب، قلعه بمپور، قلعه مهرستان،قلعه دوست محمدخان، قلعه چهل دختر، موزه زنده سفال کلپورگان، قبرستان اسپیدژ، مسجد کهنه قلعه، سنگ نگاره های دره نگاران سراوان-ناهوک، کوه‌های مینیاتوری چابهار، فواره های گلی، شهر باستانی پنج هزارساله، قبرستان جن ها، غارهای سه گانه

استان سیستان و بلوچستان از جمله شهرهای جنوبی و مرزی ایران محسوب می شود که با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی می تواند انتخابی مناسب برای سفر باشد. این استان یکی از مناطق آزاد ایران است که به عنوان یکی از قطب های اقتصادی کشور مکانی مناسب برای فعالیت های اقتصادی و تجاری محسوب می شود.

فراموش نکنید این استان را در لیست مکان هایی که باید حتما در طول زندگیتان دیده باشید قرار بدهید.

بامیلو برای تمام ایران، امروز استان سیستان و بلوچستان

بازار اینترنتی بامیلو با شعار «ارسال رایگان، هر روز یک استان» و با هدف ارزش نهادن به مشتریان عزیز استان های سرتاسر کشور، برنامۀ ویژه ای تدارک دیده است. در این طرح، هر روز یک استان سفارش های خود را به صورت «ارسال رایگان» دریافت خواهد کرد. بنابراین، اگر شما هم در استان سیستان و بلوچستان زندگی می کنید؛ امروز می توانید سفارش های خود را بدون هزینۀ ارسال دریافت کنید.

تمامی سفارش های ثبت شده تا پایان امروز (23 بهمن) از استان سیستان و بلوچستان که بالاتر از 10 هزار تومان باشند؛ به صورت رایگان ارسال می گردند.

نویسنده: نیلوفر اسلامی حقیقت

نیلوفر اسلامی حقیقت
نیلوفر مدرک کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی دارد و تحصیلات تکمیلی را در رشته گرافیک دانشگاه الزهرا گذرانده. در زمینه تصویر سازی، نویسندگی و ترجمه فعالیت می کند و در واقع متخصص بازاریابی محتواست. با تولید و تصویر سازی متناسب محتوا، به بازاریابی محصولات کسب و کارهای آنلاین کمک می کند. اعتقاد دارد برنده بازی بهترین محتوا نیست، بلکه محتوایی است که به بهترین شکل انتشار پیدا می کند. عکاسی می کند و چند گالری عکس هم برگزار کرده. از دنیایی مد و تبلیغات لذت می برد و با مطالعه سعی می کند اطلاعاتش را در این زمینه بالا ببرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *