بامیلو بلاگ / دسته‌بندی نشده / بازی های ویدئویی برای مغزتان خوب است؛ بخوانید چرا!

بازی های ویدئویی برای مغزتان خوب است؛ بخوانید چرا!

سال هاست که بحث در باب تاثیر منفی بازی های ویدئویی، موسیقی راک، تلویزیون و غیره وجود دارد. تاثیرات منفی از قبیل اعتیاد، افزایش خشونت و عواقب سلامتی بسیار مانند چاقی مفرط، آسیب های مکرر فشار، بیشتر از نکات مثبت در رسانه ها مطرح می شوند. در زمینه ی مضرات بازی های رایانه ای و ویدئویی بیشتر از منافع اش  تحقیقات انجام شده است.

با این حال، تحقیقات زیادی وجود دارند که بازی های ویدئویی می توانند جنبه ی آموزشی، به عنوان مثال، سرعت عکس العمل و هماهنگی چشم و دست، نیز داشته باشند. مثلا تحقیقات نشان داده اند که توانایی تجسم فضایی، مانند چرخاندن و تاثیر گذاری ذهنی اجسام دو و سه بعدی، با بازی های ویدئویی افزایش می یابد.


مقالات مرتبط: چرا دیدن فیلم اکشن آدم را چاق می کند؟


gaming-in-any-age

اضافه بر این سری طولانی مطالعات که تاثیرات مثبت بازی های ویدئویی را نشان می دهنده، مطالعه ی دیگری در آکادمی ملی علوم آمریکا در حال انجام است. مقاله ی به تازگی منتشر شده شان نشان می دهد که بازی کردن بازی های ویدئویی اکشن (بازی های سریع، سه بعدی جنگی شلیک کردنی) نتایج تحقیقات دیگر را تایید کرد که بازی کنان در زمینه ی ادراک، توجه و شناخت از خود بهبود عملکرد نشان دادند.

در یک مجموعه مطالعات بر تعداد کمی از گیمرها  (Gamer) (حدود 10 تا 14 نفر در هر مطالعه) محققان گزارش داده اند که گیمرها با سابقه ی قبلی انجام بازی های اکشن در فعالیت های ادراکی مانند تشخیص الگویی، نسبت به گیمرهای فاقد این تجربه بهتر بوده اند.

Video-Games-Guns-Explosions-Fire-Destruction-Action-

در مطالعه ی دیگر محققان گیمرهای کم تجربه در بازی های اکشن را 50 ساعت تمرین دادند. این امر ثابت کرد که این گیمرها در فعالیت های ادراکی، نسبت به زمان قبل از تمرین، عملکرد بهتری نشان دادند. نتیجه این تحقیق به صورت زیر بود:

“یادگیری فزونی ساختار و قواعد محیط ممکن است به عنوان یک مکانیسم اصلی عمل کند که بازی های ویدئویی اکشن توسط آن بر عملکرد ادراکی، تمرکزی و شناختی تاثیر بگذارند.”

در برخی مقالات دیگر خصوصیات و ویژگی های دیگری از بازی های ویدئویی بیان شده اند که آنها را مفید می کنند. به عنوان مثال، در زمینه ی آموزشی، بازی های ویدئویی می توانند مفرح و محرک باشند، که نگه داری تمرکز کامل دانش آموزان را برای مدت بیشتری ممکن می سازد. به دلیل هیجان، بازی های ویدئویی از روش های سنتی آموزشی جذاب تر هستند.

یکی از ویژگی های بازی های ویدئویی در هم شکستن مزرهای جمعیتی مانند جنسیت، سن، قومیت و بهره ی آموزشی است. می توان از آنها برای هدف گذاری و تمرین برای رسیدن به آنها، دریافت بازخورد، تقویت، اعتماد به نفس و نگه داری گزارشی از تغییرات رفتاری استفاده نمود.

2520830-assassin's+creed

تعامل آنها می تواند محرک آموزش، ایجاد فرصت تجربه ی تازگی، کنجکاوی و چالش های محرک یادگیری باشد. فرصتی برای یادگیری توانایی های قابل انتقال یا انجام فعالیت های چالش برانگیز و فوق العاده مانند، شبیه سازهای مبارزه یا عملیات شبیه سازی شده، است.

از آنجایی که بازی های رایانه ای جذاب و درگیر کننده هستند، می توان از آنها به طور درمانی نیز استفاده نمود. به عنوان مثال، می توان از آنها به صورت فیزیوتراپی و هم چنین زمینه های خلاقانه تر استفاده نمود. طبق نتایج یک تحقیق، کودکان سرطانی که طی شیمی درمانی بازی ویدئویی انجام می دادند، نیاز کمتری به مسکن داشتند.


با خواندن این همه مزایای بازی های ویدئویی، شما هم دلتان خواست که گیمر شوید؟ کنسول خود را از اینجا تهیه کنید و شروع کنید!!


CoC_titlescreen_2013_1440_727_c1

علاوه بر ارزش سرگرم کننده، بازی های رایانه ای دارای پتانسیل زیاد آموزشی هستند. بازی هایی که برای اشاره به یا برای آموزش یک مساله ی خاص طراحی شده اند، بسیار موفق بوده اند، خصوصا به این دلیل که ایجاد انگیزه، درگیر شدن، تعامل، و ارائه پاداش و تقویت را بهبود می بخشند.

اما قابلیت انتقال توانایی ها خارج از محیط بازی نیز یک عامل مهم است. موضوع مشخص دیگر ادبیات علمی، وجود تاثیرات منفی بازی های ویدئویی تقریبا همیشه در گیمرهای افراطی بروز می کند. شواهد کمی از عوارض جانبی حاد بازی در حد متوسط، بر سلامت وجود دارد.

نوشته شده توسط: مینا داودی

نویسنده: مینا داودی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *