بامیلو بلاگ / دنیای فناوری / کنسول و بازی / بازی رایانه ای ممنوعه : چرا این بازی های رایانه ای ممنوع شده اند؟
بازی رایانه ای ممنوعه

بازی رایانه ای ممنوعه : چرا این بازی های رایانه ای ممنوع شده اند؟

سانسور همه جای دنیا هست و فقط متخص کشور ما نیست. در همه چیز هم سانسور وجود دارد. از مثلا ترجمه متن سخنرانی ترامپ گرفته تا دنیای بزرگ بازی رایانه ای همه ممکن است شامل سانسور شوند. هر کشوری هم قوانین خودش را دارد. ولی یک سری اصول معمولا در همه جای دنیا در خلق یک اثر هنری رعایت می شود. از آنجا که من و شما می دانیم بازی یک هنر است و نه صرفا یک سرگرمی، نگاهی به پدیده سانسور در بازی ها می اندازیم. بازی های ممنوعه در دنیا کدام ها هستند و چرا این بازی ها در زمره بازی های ممنوعه قرار گرفته اند؟

بازی رایانه ای و رده بندی سنی

بازی های رایانه ای هم خوب و هم بد هستند. اصولا هر چیزی هم جنبه مثبتی در آن وجود دارد و هم جنبه منفی برای آن وجود دارد. بازی رایانه ای هم از این قاعده مستثنی نیست. اما در این بین بعضی از بازیسازان هم مقصر به شمار می روند. آن ها در خرده ای از آثار خود حد و حدودها را رد کرده و هیچ مرز بندی در نظر نمی گیرند. اینجاست که هر کشوری با توجه به قوانینی که دارد وارد کار می شود و بازی هایی را ممنوع اعلام می کند و فروش آن ها را در کشورش قدغن می سازد. در ایران هم جایی به اسم بنیاد بازی های رایانه ای داریم که همین کار را می کند. درجه بندی سنی بازی ها یکی از مسایلی است که در دنیای به آن توجه زیادی می شود و اخیرا هم توسط همین بنیاد در ایران شروع به کار کرده است. خلاصه درجه بندی سنی بازی رایانه ای در رده بین المللی را در عکس زیر می توانید مشاهده کنید.

بازی رایانه ای ممنوعه : چرا این بازی های رایانه ای ممنوع شده اند؟

شاید فکر کنید با داشتن گزینه AO دیگر فیلتر کردن و ممنوعه اعلام کردن بازی چه معنا دارد؟ خب خدمتتان عرض شود که این سانسورها خیلی مواقع در هیچ مغزی نمی گنجد. و گاها هم بنا به مصلحت ملی و امنیتی یک بازی ممنوعه اعلام می شود. خشونت، مسایل سیاسی و مطرح کردن مضامین بو دار (سیاسی دینی عرفانی و… و البته مسایل جنسی عمده ترین دلایل برای وجود بازی های ممنوعه به حساب می روند. البته گاها موارد دیگری هم هست که به ندرت پیش می آید که در ادامه بیشتر راجع به آن خواهید خواند.

بازی های ممنوعه

بازی های ممنوعه

در این مطلب چند بازی که در عموم کشورها یا ممنوع اعلام شدند و یا فروش و کرایه آن ها قدعن است به شما معرفی می شود و تا حدی که عقلمان قد می دهد و شنیده ها می گوید دلیل این امر هم واکاوی می شود. گرچه به خاطر عدم نظارت درست و دقیق ممکن است بتوانید به این بازی ها در بازار ایران دست پیدا کنید ولی کرم دست زدن به دکمه قرمز ممنوع را در خود بکشید و از دنیای گیم لذت های بیشتری ببرید.

راستی اگر از علاقه مندان بازی Dota 2 هستید، به هیچ وجه مطلب بهترین بازیکنان Dota 2 را از دست ندهید.

بهترین بازیکنان Dota 2 در جهان تنها توسط یک هوش مصنوعی مغلوب شدند!

بازی شکار انسان 2

بازی های ممنوعه : چرا این بازی های رایانه ای ممنوع شده اند؟

MANHUNT 2 یکی از ساخته های استودیو راکستار هست. راکستار گیمز اراده ای آهنین در ساخت بازی های مشکل دار و ممنوعه در دنیا دارد و البته طرفداران بی شماری هم در دنیا دارد. اما بازی شکار انسان داستانش چیز دیگریست. ورود به دنیای زیرزمینی جرم و جنایت و داستانی با تم شبیه فیلم هشت میلیمتری (که خودش کلی سروصدا به پا کرد) باعث شده که موضوع حساس و خشن این بازی کار دست سازندگان آن بدهد.

نسخه اول شکار انسان باز می شد تحمل کرد و فقط کشورهایی چون نیوزیلند و سنگاپور بدان گیر داند اما نسخه دوم که دیگر شورش را در آورده بود با اعتراض همگانی تری مواجه شد. راکستار یک بار جستید و بار دوم گیر قوانین کشورهای دنیا و البته والدین افتاد. گرچه بازی برای قشر والدین ساخته شده بود.

ممنوعیت بازی در بریتانیا تیر خلاصی به فروش بازی بود. گرچه شکار انسان 2 فروشی که باید می داشت رو پیدا کرد ولی به علت استفاده از خشونت بالا و مطرح کردن مسایل زیرزمینی دنیای خشن و جنسی و بی رحم یک کارگردان دیوانه که با زندانیان محکوم به مرگ فیلم های عجیب غریبی می ساخت (این یک خط داستان دیوانه وار بازی بود) در بسیاری از کشورها من جمله آلمان و ایرلند و کویت و کره جنوبی و چین ممنوع اعلام شد.

سری خیزش مردگان

بازی رایانه ای ممنوعه : بازی های رایانه ای ممنوع

DEAD RISING را که با خیال راحت می نشینید بازی می کنید یادتان باشد جوانی در آلمان به درختی تکیه کرده و در حسرت انجام این بازی به سر می برد. ظاهرا از نظر آلمانی ها که تا جایی که بنده به خاطر دارم روحیه همچین لطیفی هم ندارند، زامبی شدن یک انسان مساله بد و غیر پروانه ای هست. به همین علت کل این سری در آلمان ممنوع اعلام شده. جالب اینجاس که رزیدنت اویل این بلا سرش نیامده.

حالا چطور شده که سری معروف اویل که میعادگاه زامبی ها در دنیای گیم است توانسته اجازه فروش داشته باشد را نه من می دانم و نه شما. البته به گفته مقامات این کشور زامبی های موجود در این سری حالت انسان گونه تری دارند و به همین علت تشابه آن ها با انسان ها و کشتن فله ای آن ها بازی ممنوع شده است.

خدای جنگ

بازی های ممنوعه

همان حکایت جوانی که به درخت تکیه کرده را داشته باشید و این بار آن را به یک جوان عربستانی تبدیل کنید. سری خدای جنگ به علت مضامین خداگونه ای که در آن دارد در این کشور ممنوع اعلام شده است. البته در ایران هم این بازی جزو خط قرمزها قرار می گیرد و فروش آن جرم محسوب می شود.

البته ظاهرا مسایل دیگری هم در ممنوعه کردن این بازی دست داشته از قبیل خشونت بیش از حد و گاها موارد منشوری که در بعضی صحنه های بازی پیش می آید . دلیل دیگری که مقامات سعودی اعلام داشتند وجود کلمه “خدا” در عنوان بازی هست که با مسایل عرفانی و دینی سر ناسازگاری دارد.

بازی ژنرال ها

بازی های ممنوعه : ژنرال

عنوان Command & Conquer: Generals یکی از عناوین شدیدا ممنوعه در کشور پرجمعیت چین به حساب می رود. چرا؟ چون در بازی می توانید کل چین را با خاک که چه عرض کنم با آب یکسان کنید و کلا این کشور را محو سازید. استارت بازی از انداختن یک بمب اتمی در چین شروع می شود (البته در بخش CHINA CAMPAIGN) که طبیعتا به مذاق مقامات و حتی مردم این کشور چندان خوش نمی آید.

در زمان عرضه بازی بسیاری از چینی ها در سرتاسر دنیا اعتراض خود را نسبت به بازی در فضای مجازی و غیر مجازی اعلام کردند و البته سازنده بازی هم به یک ور مبارک گرفت این اعتراضات رو. درست است که بازار فروش چین گاهی وسوسه انگیز است (هالیوود هم که این روزها در به در دنبال پیدا کردن این بازار میلیارد نفری است) ولی ظاهرا سازندگان ژنرال ها قید این قشر را زدند و به فروش خوبی هم در عرضه جهانی رسیدند.

قلدر

عنوان Bully بازی مساله دار دیگری از استودیو راکستار است که باز روی نقطه حساسی دست گذاشته است. به نظر من تیم سازندگان و ایده این شرکت دور هم جمع می شوند و میگویند حالا چه سوژه ای رو کنیم که بهمون گیر بدن؟ و بعد آن را تبدیل به یک بازی می کنند که انصافا موفق هم از آب در می آید. حتی با وجود برخورد مقامات و کشورها با عناوین آن ها. بازار بازی های راکستار هم درست بسان تم موضوعی اکثر بازی هایشان در بسیاری از کشورها زیرزمینی است و البته بسیار پردرآمد!

بازی های ممنوعه در سراسر جهان

بازی قلدر در برزیل و چند کشور دیگر از آمریکای جنوبی ممنوع اعلام شد. به چه عنوان؟ بدآموزی! بازی روایت یک پسر شر و شور است که با وارد شدن به یک مدرسه شبانه روزی به جای درس خواندن شروع به قلدری و جنگ با دیگر بچه ها می کند و طبیعتا معلم و مدیر مدرسه را هم می زند. البته مراحل کلاس درس هم در بازی قرار دارد که احتمالا به خاطر از سر وا کردن بوده وگرنه کل بازی یک آشوب در مدرسه توسط یک بزن بهادر است.

در این میان سوالی که پیش می آید این است که آیا فکر می کنید بازی صرفا یک سرگرمی برای گذران وقت است؟ در مطلب آیا بازی های ویدئویی برای مغزتان خوب است؟ بیشتر در این مورد بخوانید.

بازی های ویدئویی برای مغزتان خوب است؛ بخوانید چرا!

در آخر نگاهی تیتر وار بازی های رایانه ای ممنوع در کشورها داریم که مطمئنا از شنیدن بعضی از آن ها سوت از کله تان بلند خواهد شد.

بازی ورزشی EA Sports MMA. ممنوع شده در دانمارک. لابد می پرسید برای خشونت و یا گسترش مبارزات زیر زمینی و لگد یاد دادن به بازیبازها؟ خیر! به خاطر وجود تبلیغات نوشابه های انرژی زا در حین بازی. شاید باورتان نشود ولی این نوشابه ها را هم که راست راست از بقالی میخرید در دانمارک ممنوع هستند.

بازی mass effect در عربستان. این بازی هم مثل گاد آف وارد هم داستان مشکل داری دارد و هم مضامین منشوری گسترده ای که باعث شده این بازی در این کشور و بسیاری از کشورهای مسلمان جزو بازی های رایانه ای ممنوع اعلام شود.

بازی Spec-Ops: The Line که در آن دوبی را با خاک یکسان می نمایید در امارت ممنوع است. اگر یک وقت دوبی رفتید هیچ جا سراغ این بازی را نگیرید لطفا که بهتان چپ چپ نگاه می کنند.

بازی های ممنوعه : فال آوت 3

مدال افتخار در آمریکا ممنوع است چرا که در این نسخه از بازی می توانید نقش طالبان را در بعضی از مراحل ایفا کنید.

فال آوت 3 در بسیاری از کشورها ممنوع است. همان طور که می دانید در این بازی می توانید یک بدبخت پولدار معتاد هم بشوید و مواد استعمال کنید. خب طبیعتا این بعد از بازی در بسیاری از ملل دنیا مورد مقبول نیست.

نویسنده: آرش پارساپور

آرش روزنامه نگار این مملکت است. البته این رشته را در دانشگاه خوانده و بعدا فهمیده که میتوانست هرچیزی بخواند ولی روزنامه نگار شود. به نوعی گیک محسوب می شود و عاشق کتاب و بازی و فیلم و تکنولوژی و امثالهم می باشد. داشتن کتابخونه قدر فیل و همه کنسول‌های بازی و 30ترابایت فیلم گواه این سخنان است. در همین زمینه‌ها نیز می نویسد و البته با همه چیز و همه کس شوخی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *