بامیلو بلاگ / سبک زندگی / فرهنگ و هنر / ایگ نوبل ۲۰۱۷ ، ابلهانه ترین پژوهش های علمی سال
ایگ نوبل 2017 ، ابلهانه ترین پژوهش های علمی سال

ایگ نوبل ۲۰۱۷ ، ابلهانه ترین پژوهش های علمی سال

ایگ نوبل چیست؟ امروزه که بازار جوایز نوبل داغ است و انواع جوایز آن در حال اهدا به برندگان آن می باشد، جالب است درباره ایگ نوبل هم بدانید. جایزه ای نوبل طور که البته به ابلهانه ترین پژوهش های علمی سال اطلاق می شود. جوایزی که در ایگ نوبل برای برندگان در نظر گرفته می شود برای آن دسته از افرادیست که مطالعه و آزمایشاتی را انجام دادند که واقعا به عقل کسی قد نمی دهد و احمقانه به نظر می رسد. البته همین آزمایشات شاید روزی به کار بیایند. چه کسی می داند؟

شعار ایگ نوبل

ایگ نوبل 2017 ، ابلهانه ترین پژوهش های علمی

از سال 1991 که جایزه ایگ نوبل به برندگان داده شد شعار دیگری داشت. آن زمان برنده فرد یا افرادی بودند که آزمایشاتشان را یا نمی شد دوباره انجام داد و یا دوباره انجام دادنشان کار بیهوده و مسخره ای بود و اصلا از اول نباید شروع می شد. بعد از گذشت چند سال این شعار هم دگرگون شد و ایگ نوبل به پژوهش هایی که ابتدا باعث خنده و سپس به فکر فرو رفتن مردم شود اعطا می شد. این جایزه توسط مجلهٔ طنز علمی سالنامه تحقیقات غیرمحتمل‏ تقدیم برندگان می شود.

ایگ نوبل دقیقا چیست؟

ایگ نوبل 2017

ایگ نوبل به گونه ای استند آپ کمدین بازار نوابغ است. شوخی های داخل مراسم ایگ نوبل حتی شاید برای بعضی ها معنی نداشته باشد و آن را نفهمند. ایگ نوبل چیزی در مایه های سریال طنز بیگ بنگ تئوری که آن هم شوخی با دنیای دانشمندان است در دنیای واقعی می باشد.  هر ساله، 10 جایزه در چندین رشته اعطا می شود. این رشته ها علاوه بر رشته های موجود در جایزه نوبل، مانند شیمی، فیزیک، فیزیولوژی و پزشکی، ادبیات و صلح، شامل موارد دیگری، از جمله بهداشت عمومی، مهندسی، زیست شناسی و پژوهش های میان رشته ای هم داده می شود.

جایزه پژوهش های علمی ایگ نوبل

ابلهانه ترین پژوهش های علمی سال

برندگان ایگ نوبل برعکس برندگان جایزه نوبل واقعی کوفت هم گیرشان نمی آید که هیچ، بلکه اگر هم جزو برندگان باشند بایستی که خرج سفرشان و اقامت هتلشان را خودشان بدهند تا بتوانند بیایند در مراسم شرکت کنند. معمولا آینده درخشانی هم ندارند. گرچه این امید به آن ها داده می شود که شاید تحقیقاتشان روزی به کار آید ولی خب همه مان میدانیم معمولا اینگونه نمی شود. چرا گفتم معمولا؟ برای آنکه مواردی در تاریخ بوده که این صحبت را اثبات کند اما تعداد آن ها به انگشتان یک دست هم نمی رسند.

برای مثال، در سال ۲۰۰۶ پژوهشی نشان داده که یک پشه ای به نام آنوفل پای انسان و پنیر را دوست دارد و این دو از خوراکی های محبوب این پشه هستند. این پژوهش در رشته زیست شناسی ایگ نوبل هم برنده شد و مسلما همه گفتند که به درک که این پشه کف پا و پنیر دوست دارد. ولی بعدها با استفاده از همین نوع پنیر مورد علاقه این پشه، برای مقابله با همه‌گیری بیماری مالاریا، تله‌هایی در مناطق حساس و راهبردیِ آفریقا کار گذاشته شد که بسیار هم کاربردی و اثربخش بود.

داوران ایگ نوبل

داوران ایگ نوبل

اعضای تیم داوری ایگ نوبل چه کسانی هستند؟ به شخصه فکر می کردم که قاعدتا داوران ایگ نوبل باید از پیشکسوتان عرصه ایگ نوبل باشند. اما یک سری استاد دانشگاه و نویسنده علمی معتبر جهان و البته یک نفر رهگذر که کاملا تصادقی انتخاب می شود تیم داوری را تشکیل می دهند. جوایز ایگ نوبل در طول این سالیان گاها معروف هم شده اند. مثل قانون 5 ثانیه که ثابت می کند اگر ظرف 5 ثانیه غذایی را که روی زمین افتاده بردارید، هیچ نوع آلودگی ای در آن وجود نخواهد داشت. گرچه ما همین قانون را با یک فوت ساده در ایران خودمان سال هاست که انجام می دادیم.

در مثال های دیگر، در سال 2008 دانشگاه آکسفورد کسی ثابت کرد که مزه چیپس كهنه وقتی همراه با صدای قرچ‌قروچ خورده شود ، بهتر است. یا سال 2004 بود که گروه شیمی این نظریه را مطرح کرد و برنده شد: از نظر بیوشیمی عشق از وسواس شدید غیر قابل تفکیک است!

ایگ نوبل 2017

ایگ نوبل 2017

هر برنده بیشتر از یک دقیقه حرف نمی زند و بعد از 1 دقیقه ملت حق دارند او را هو کنند. امسال هم مثل روال هر سال برندگانی در این زمینه مشخص شدند و بدان ها جوایزی داده شد. ایگ نوبل 2017 یکی از بامزه ترین مراسم های تاریخ ایگ نوبل را به همراه داشت. با هم به جوایز این دوره نگاهی می کنیم و می فهمیم که علم هم می تواند بامزه باشد!

جایزه فیزیک

پژوهشی ریاضی/فیزیکی با عنوان «آیا گربه‌ها می‌توانند همزمان مایع و جامد باشند» و فرموله کردن رفتار گربه‌ها. گربه هایی که داخل لیوان گرد می شوند را که یادتان نرفته؟

جایزه صلح

اثر مثبت نواختن دیجریدو (نوعی ساز بومی استرالیایی) بر درمان مشکلات خواب و خروپف و آسایش دیگران. ملت ساز می زنند تا بخوابند!

جایزه اقتصاد

اثرات حمل کردن یک کروکودیل یک متری در میزان شرط‌بندی/قمار افراد.

جایزه پزشکی/آناتومی

ایگ نوبل

پژوهشی با عنوان «چرا گوش پیرمردان گنده است؟» این یکی انصافا سوال بسیاری از مردم در دنیاست.

جایزه دینامیک سیالات

مطالعه دینامیکی شیوه ریختن قهوه در فنجان و اثر آن بر رژیم را بررسی می کند. یعنی اینکه آیا فرقی دارد در نوع محتویات فنجانمان هنگام سرو کردن قهوه یا نه. در کنار این پژوهش مسایل دیگری هم مطرح شده بود. مسایلی چون اگر فردی یک لیوان قهوه در دست داشته باشد و رو به عقب گام بردارد، چه اتفاقی در محتویات قهوه داخل فنجان خواهد افتاد.

جایزه حوزه زنان و زایمان

ایگ نوبل سال 2017

واکنش جنین به ارتعاشات موسیقایی که از راه واژن مادر دریافت می‌کند

زیست شناسی

پژوهشی با موضوع شناسایی نوعی حشره که در غازها زندگی می کند. این دوست حشره مان کمی دچار بحران جنسیتی شده چرا که در آن اندام های جنسی نوع نر در حشره ماده و اندام های جنسی حشره ماده در نوع نر دیده می شود، چندش است. نه؟

پزشکی

برندگان ایگ نوبل 2017

پژوهشی تحت عنوان اینکه چرا بعضی از مردم از پنیر متنفر هستند. شما را نمی دانم ولی خوشبختانه من جزو آن مردم نیستم و عاشق پنیر هستم.

البته در زمینه ی ادبیات، برندگان نوبل واقعی نیز داریم که در مطلب ۵ پیشنهاد کتاب زمستانی از برندگان نوبل ادبیات این برندگان نوبل حقیقی 5 کتاب فوق العاده را برای دوستداران کتاب معرفی کرده اند.

۵ پیشنهاد کتاب زمستانی از برندگان نوبل ادبیات

جوایز دیگری مثل ایگ نوبل در همه حوزه ها و صنایع وجود دارد . معروف ترین آن در دنیای سینمایی است و تمشک طلایی نام دارد و البته دنیای علم هم محدود به ایگ نوبل نیست و جوایزی چون پشم طلایی و همچنین جایزه داروین هم همین راه طنز را در نوع نگاهشان به جایزه های علمی سال در نظر گرفته اند.

نویسنده: آرش پارساپور

آرش روزنامه نگار این مملکت است. البته این رشته را در دانشگاه خوانده و بعدا فهمیده که میتوانست هرچیزی بخواند ولی روزنامه نگار شود. به نوعی گیک محسوب می شود و عاشق کتاب و بازی و فیلم و تکنولوژی و امثالهم می باشد. داشتن کتابخونه قدر فیل و همه کنسول‌های بازی و 30ترابایت فیلم گواه این سخنان است. در همین زمینه‌ها نیز می نویسد و البته با همه چیز و همه کس شوخی دارد.

۲ دیدگاه ها

  1. جایزه ژنتیک باید بره به اون دوستی که پایان نامه با موضوع اثر تلاوت قرآن بر سرطان پروستات تهیه کرده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *