بامیلو بلاگ / دنیای فناوری / اپلیکیشن / اپلیکیشن‌‌هایی که عمر مفید شما را افزایش می‌دهد!

اپلیکیشن‌‌هایی که عمر مفید شما را افزایش می‌دهد!

از آن دسته آدم‌هایی هستیم که مدام سرمان در گوشی و لپ‌تاپ و کامپیوتر است. نزدیکان‌مان از ما ناراحت هستند که چرا تکنولوژی همه‌ی ما را نسبت به محیط اطراف، بی‌تفاوت کرده است. شمار اپلیکیشن‌‌هایی که روی دستگاه‌های مختلف نصب کرده‌ایم از دست‌مان در رفته است و احتمالاً هر از گاهی به اپلیکیشن‌‌هایی که برمی‌خوریم نمی‌دانستیم پیش از این روی دستگاه خود نصب کرده بودیم!

اپلیکیشن‌‌هایی کهواقعیت این است که باید کمی دید خود را به وضعیت اینچنینی تغییر دهیم. اپلیکیشن‌‌هایی که قرار است کارها را برای ما آسان‌تر و زمان انجام آنها را کمتر کنند؛ بنابراین زمان‌آفرین هستند و نه وقت‌گیر؛ موضوعی که هم ما باید به آن توجه کنیم و هم اطرافیان ما. فکر می‌کنید چقدر طول می‌کشد تا حجم زیاد اپلیکیشن‌‌هایی که روی دستگاه‌های خود را ساماندهی کنیم و استفاده مداوم و مرتب از آنها را آغاز کنیم؟ البته به نظر می‌رسد که در دنیای فعلی چاره‌ای هم جز این نداریم. ما به زمان بیشتری برای رسیدگی به کارهای شخصی و ارتباط با عزیزان و اطرافیان‌مان نیاز داریم و اپلیکیشن‌ها باید این نیاز را برآورده کنند؛ باید زمان بسازند.

اپلیکیشن‌‌هایی که

این متن نیز قرار است همین موضوع را به ما یادآوری کند؛ اینکه اپلیکیشن‌‌هایی که برای تلفن همراه ما عرضه شدند، تا چه اندازه به ما در ذخیره‌سازی زمان کمک کرده‌اند و ما از این زمان اضافه چه استفاده‌ای کرده‌ایم.

اپلیکیشن‌‌هایی که برای مکان‌یابی استفاده می‌شوند

اپلیکیشن‌‌هایی که

همین چند سال پیش وقتی بنزین اتومبیل تمام می‌شد، سرگردان در خیابان، هر 100 متر یک‌بار ترمز می‌کردیم و از یک رهگذر آدرس نزدیک‌ترین پمپ بنزین را می‌پرسیدیم. در بیشتر مواقع هم یک خروجی را اشتباه می‌پیچیدیم و غُرغُرکنان در پی دوربرگردان بودیم. هم‌اکنون اما این سردرگمی برای تکنولوژی‌بازها کمی عجیب و غریب است. همه‌ی ما احتمالاً ibenzin را روی گوشی هوشمند خود نصب کرده‌ایم و اگر نه حتماً Google Map را یکی از شناخته‌شده‌ترین‌ها در دنیاست، با خود داریم.

اپلیکیشن‌‌هایی که

تعداد اپلیکیشن‌هایی که خدمات مکان‌محور(Location Based Service) ارائه می‌کنند هر روز بیشتر می‌شود؛ اپ‌هایی که ما را در یافتن نزدیک‌ترین ایستگاه‌های اتوبوس، پارکینگ‌ها، کافه‌ها، تاکسی‌ها و یا پارک‌ها یاری می‌کنند. با سرعتی که اینترنت نسل سوم شبکه‌ی تلفن همراه در اختیار ما گذاشته است، البته اگر از قطع و وصل شدن های آن صرف نظر کنیم، به میزان زیادی از سردرگمی نجات پیدا کرده‌ایم. خوب این دقیقاً به این معنی است که زمان بیشتری داریم. فکر می‌کنید چقدر می‌توانید در طول روز یا هفته برای خود زمان ذخیره کنید؟

اپلیکیشن‌های مدیریت

اپلیکیشن‌‌هایی که

این دسته از اپلیکیشن‌ها به عنوان اپ‌های مدیریت زمان (Time management apps) شناخته می‌شوند؛ ابزارهایی که بهترین وسیله برای بالا بردن بهره‌وری هستند. بسیاری از ما Evernote را روی دستگاه‌های خود نصب کرده‌ایم تا مطمئن باشیم چیزی را فراموش نمی‌کنیم. این ابزارها گنج‌های ما هستند، گنج‌هایی که به ما کمک می‌کنند تا با دردسر کمتر، حجم اطلاعات و کارهای بیشتری را به خاطر بسپاریم و از سردرگمی در میان ورق‌های برنامه‌ریزی و کاغذهای یادداشت رها شویم. شما هم احتمالاً روی گوشی هوشمند خود Any.do، Awesome Note، Cloud on و Google Drive و ActiveInBox را نصب کرده‌اید؛ پس چرا برای یادداشت، ذخیره و انتقال اطلاعات خود به طور مداوم از آنها استفاده نمی‌کنید؟ پیش به سوی یک ساعت زمان بیشتر!


مقاله مرتبط: برای مطالعه بیشتر در مورد مدیریت زمان حتما به مقالات چگونه بر زمان تسلط پیدا کنیم و مقاله فیزیک بهره وری: قوانین نیوتون در انجام کارها را مطالعه کنید.


اپلیکیشن‌های اخبار و مطالعه

اپلیکیشن‌‌هایی که

هر جا که هستید فهرست مطالب مورد نیاز خود را می‌بینید، آنچه را که برای شما مهم است نشانه‌گذاری می‌کنید، در بهترین زمان ممکن به سراغ آنها می‌روید و تمام! کمتر کسی از اپ‌بازها هست که روی گوشی خود Flipboard، Feedly، Newsy، News Republic و یا روزنامه، را نصب نکرده باشد. اپلیکیشن‌ها دریافت اطلاعات و اخبار را هم برای شما آسان کرده‌اند. خوب پس تغییر مسیر به سمت کیوسک روزنامه‌فروشی، روشن کردن کامپیوتر و سرچ سایت مورد نظر و یا به دنبال تلویزیون و رادیو گشتن را فراموش کنید.

اگر هم می‌خواهید بر اساس این اخبار و یا فیدها تصمیم‌گیری کنید و یا مطلبی را به خاطر بسپارید، سریع به سراغ اپلیکیشن‌های مدیریت زمان خود یا اپلیکیشن‌های بهره‌وری بروید.  همه‌ی این کارها، پیش از این، تا چه اندازه از وقت ما را به خود اختصاص می‌داد؟ چقدر در زمان خود صرفه جویی کرده‌ایم؟ برای این زمان اضافه چه برنامه‌ای داریم؟

اپلیکیشن‌های مالی

اپلیکیشن‌‌هایی که

پیش از این، شب‌ها، قبض‌های پرداختی خود را روی میز پخش می‌کردیم و حساب‌وکتاب می‌کردیم؛ ساعت‌ها به دنبال یک فیش پرداختی گمشده می‌گشتیم و در نهایت هم بدون نتیجه سردرگم بودیم که چرا هزینه‌ها و درآمدها با هم همخوانی ندارند! خُب الآن اپلیکیشن‌های مالی می‌توانند هر پولی را که از حساب‌مان خارج می شود با ذکر جزئیات ذخیره کنند؛ جمع کنند و در نهایت در پایان ماه یک صورت وضعیت مالی به ما ارائه کنند؛ مثل یک حساب‌دار حرفه‌یی! هم وقت‌مان را ذخیره کرده‌ایم و هم آرامش روان بیشتری داریم.

اپلیکیشن‌های کاربردی دیگری هم هستند که شاید در حلقه‌ی اپلیکیشن‌های مالی نگنجند اما به جیب شما کمک می‌کنند! اپ‌هایی که زمان مناسب رزرو یک بلیت هواپیما و یا بلیت کنسرت را به شما یادآوری می کنند و یا اپ‌های بانک‌هایی که در آنها حساب بازکرده‌اید همه به شما کمک می‌کنند که برای یک پرداخت و خرید ساده، وقت گران‌بهای خود را صرف نکنید؛ پس بهتر است بگوییم همه به جیب شما کمک می‌کنند و هم به زمان شما!

چند نفر از ما اپ‌هایی مثل حسابدار+، قلک، Mint و My Budget Book را روی گجت‌های خود نصب کرده‌ایم؟ زمان اضافه‌ای که این اپ‌ها در اختیار ما می‌گذارند چقدر به عزیزان‌مان اختصاص دارد؟

اپلیکیشن‌های دوربین

دوربین‌های با کیفیت گجت‌های امروزی، دوربین‌های متداول و حرفه‌یی را کنار زده‌اند و بر تعداد علاقه‌مندان به عکاسی افزوده‌اند. دیگر نیازی نیست که برای بسیاری از عکس‌های خانوادگی و یا حتی کاری به سراغ دوربین‌ها و عکاس‌های حرفه‌یی برویم؛ البته شاید این جمله برای عکاسان خوشایند نباشد ولی در هر حال تکنولوژی برای شغل‌های زیادی رقیب تراشیده است!

اپلیکیشن‌‌هایی که

اپلیکیشن‌های قدرتمندی مانند Pixlr Express و PicsArt که شرکت‌های خوبی نیز آنها را تولید و حمایت می‌کنند عملاً مخاطب را از استفاده از نرم‌افزارهای پیچیده و ترسناک بی‌نیاز کرده‌اند! بدون اینکه نیاز باشد اطلاعات خاص و حرفه‌یی درباره‌ عکس و ادیت آن داشته باشد. چند نفر از ما از این اپلیکیشن‌ها استفاده می‌کنیم؟ اگر این ابزارها نبودند چقدر برای ادیت عکس‌ها و یا ویدئوهای خود زمان نیاز داشتیم؟ اگر قرار بود فرد دیگری این کار را برای ما انجام دهد، به چقدر زمان برای هماهنگی و تحویل گرفتن کار از او احتیاج داشتیم؟

اپلیکیشن‌‌هایی که

این دوربین‌ها خود زمینه‌ساز تولید نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های کاربردی‌تری نیز شده‌اند. اپلیکیشن‌های OCR و یا بارکدخوان از این دسته‌اند که بیش از آنچه ما تصور می‌کنیم در ذخیره‌ی زمان به کمک کرده‌اند. اپلیکیشن OCR Scanner یک ابزار مناسب برای دانش‌آموزان، دانشجویان و متخصصان مختلف است تا با اسکن یک متن، در کمترین زمان ممکن به یک فایل متنی خوب دست پیدا کنند. این اپلیکیشن در هفت ثانیه، فایل اسکن‌شده را به متن تبدیل می‌کند. پس کم کم یادداشت برداشتن‌های بی‌وقفه و خسته‌کننده را فراموش کنید! چند نفر از ما این اپلیکیشن‌ها و یا اپلیکیشن بارکدخوان QR Reader را بر روی گجت‌های خود نصب کرده‌ایم؟ چقدر از زمانی که به این روش ذخیره می‌کنیم، استفاده می‌کنیم؟

اپلیکیشن‌‌هایی که

حالا خود شما به زمان‌هایی که اپلیکیشن‌های کاربردی، سرگرمی، سلامت و آموزشی می‌توانند برای‌تان بسازند، فکر کنید. اگر فلسفه‌ی وجودی این اپلیکیشن‌ها آسایش بیشتر، انتخاب متنوع و کمک کردن به زمان ماست چرا ما هم دقیقاً با همین دید به آنها نگاه نکنیم؟ خوب حالا دوباره گجت‌ها را بررسی کنیم و به جای انبار کردن اپلیکیشن‌ها، آنها را به کار بگیریم تا وظیفه‌ اصلی‌شان را انجام دهند. برای همین آخر هفته در کنار خانواده چه برنامه‌ای دارید؟

نویسنده: شکوه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *