آشنایی با انواع دمنوش و خواص آنها
بامیلو بلاگ / سبک زندگی / تغذیه سالم / آشنایی با انواع دمنوش و خواص آنها

آشنایی با انواع دمنوش و خواص آنها

هنگامی که اوضاع به کام شما نیست و خستگی بر شما غلبه می کند، یک لیوان چای یا دمنوش خوش عطر می تواند شرایط را به کلی تغییر دهد. همه ی ما این لحظات را تجربه کرده ایم و می دانیم که انواع دمنوش می تواند تا چه اندازه در خلق و خو و البته رفع خستگی انسان تأثیرگذار باشد. ادامه این مطلب را با بامیلو بلاگ همراه باشید.

خواص انواع دمنوش

خواص انواع دمنوش

در مورد خواص دمنوش شکی وجود ندارد. همه ی ما می دانیم که دمنوش ها در مواقع خستگی معجزه می کنند. اما جدای از رفع خستگی و البته طعم دلچسب و بی نظیر، دمنوش ها خواص پزشکی فراوانی هم دارند. هر دمنوش از بخش بخصوصی از یک گیاه گرفته شده است. ساقه، پوست، ریشه، برگ، گل، جوانه و دانه ی گیاهان در ساخت دمنوش ها مورد استفاده قرار می گیرند.

می دانیم که گیاهان و مواد موجود در طبیعت که مصرف خوراکی دارند سرشار از انرژی و خواص هستند. البته این مورد را هم باید در نظر داشت که هر چیزی (حتی طبیعی) باید به اندازه و به جا مصرف شود. برای مثال نوشیدن بیش از حد چای باعث کم خونی شده و مصرف آن قبل از خواب به اختلال در روند خواب منجر می شود. بد نیست نگاهی به مطلب خواص انواع آجیل نیز نگاهی بندازید.

خواص آجیل شب عید که نمی دانستید

افزایش قوای جسمی و توان انجام فعالیت های روزمره با آرامش اعصاب ارتباط مستقیم دارد. از آنجایی که دمنوش، یک نوشیدنی دلچسب، طبیعی و البته فاقد کافئین است، نوشیدن آن در هر زمانی از روز منطقی است. از طرفی بیشتر دمنوش ها برای همه ی رده های سنی قابل استفاده هستند.

گذاشتن وقت برای دم کردن یک لیوان دمنوش و چشیدن جرعه ای از آن به کاهش استرس کاری و استراحت اندک شما در طول روز هم کمک می کند. در ادامه انواع دمنوش ها را با گیاهان مختلف مورد بررسی قرار می دهیم.

نوع اول: دمنوش های گرم

نوع اول: دمنوش های گرم

آب داغ باعث بیرون کشیدن ویتامین ها، آنزیم ها و روغن های فرار معطر گیاهان می شود. بدین ترتیب تمام خواص گیاه به فنجان شما منتقل شده و در نهایت نوش جان می کنید. گیاهان مناسب برای دم کردن با این روش شامل بابونه، ریحان مقدس، زنجبیل، گزنه، نعناع و بشقابی هستند. البته بسته به منطقه و گیاهان کوهی و جنگلی موجود در آنجا، ممکن است دمنوش های دیگری نیز بتوان با این روش تهیه کرد.

طرز تهیه

هر گیاه و دمنوش طریقه دم کردن خاص خود را دارد. با این وجود طرز تهیه معمول آنها به صورت زیر عنوان می شود:

 • 1 تا 3 قاشق غذاخوری از گیاه مورد نظر را داخل صافی قوری بریزید.
 • به قوری خود آب جوش اضافه کنید.
 • صافی را داخل قوری آب جوش بگذارید.
 • روی گیاه مقداری آب داغ بریزید تا کاملاً داخل آب خیس بخورد.
 • درب قوری را بگذارید تا عطر دمنوش خارج نشود.
 • پس از 15 دقیقه تا 1 ساعت، دمنوش شما آماده است. این زمان بسته به نوع دمنوش و ذائقه ی شما دارد. پیشنهاد می کنیم نوشیدنی ها را تا جایی که می توانید با دمای ملایم نوش جان کنید. نوشیدنی ها داغ برای سلامتی شما زیان بار است.

نوع دوم: دمنوش های سرد

نوع دوم: دمنوش های سرد

روش دم کردن سرد برای گیاهان ظریف و گیاهانی که دارای عطر ملایم هستند، مناسب است. گیاهان مناسب برای دم کردن با این روش گل ختمی، دانه چیا و فرنجمشک تازه هستند. دقت کنید که این نوع دمنوش با یخ چای (آیس تی) متفاوت است. یخ چای از آب داغ درست شده، سپس سرد شده و با یخ خنک می شود. اما این نوع دمنوش با استفاده از آب سرد تهیه می شود.

طرز تهیه

همان طور که اشاره شد این روش به صورت عمومی برای دمنوش های سرد استفاده می شود. ممکن است بسته به نوع گیاه مورد استفاده شما، این مقادیر و زمان ها اندکی متفاوت باشد.

 • یک عدد شیشه، فلاسک، ماگ یا ظرف درب دار (حدود 1 لیتر) را با آب سرد پر کنید. جنس ظرف زیاد مهم نیست اما باید درب محکمی داشته باشد.
 • حدود 30 گرم از گیاه را داخل یک صافی پارچه ای تمیز (صافی های مخصوص تهیه پنیر) بریزید.
 • گیاه داخل صافی را اندکی مرطوب کنید تا موقع فرو بردن در آب، به خوبی خیس بخورد. در غیر این صورت هوای موجود بین الیاف گیاه، نمی گذارد که داخل آب سرد به درستی خیس بخورد.
 • صافی را داخل شیشه فرو ببرید.
 • دهانه ی صافی را به دور درب شیشه ای بپیچید و درب آن را ببندید.
 • بگذارید گیاه شما 1 شب داخل آب خیس بخورد.
 • در صورتی که به صافی دسترسی ندارید می توانید گیاه را به صورت مستقیم داخل شیشه بریزید و بگذارید یک شب داخل آب خیس بخورد.

نوع سوم: جوشانده ها

دمنوش و جوشانده

این روش مخصوص گیاهان، ریشه ها، پوست و دانه های سخت است. همان طور که از اسم آن پیداست در این روش باید گیاه مورد نظر را بجوشانید. توت های خشک، ریشه ی گیاهان (مثل زنجبیل)، ساقه ی گیاهان (مثل دارچین) و دانه ها برای این روش ایده آل هستند.

طرز تهیه

 • 3 قاشق غذاخوری از گیاه را داخل یک شیرجوش کوچک بریزید.
 • حدود 1 لیتر آب سرد را به شیرجوش اضافه کنید.
 • شیرجوش را روی حرارت ملایم بگذارید تا دمنوش به جوش بیاید. سپس درب آن را بگذارید.
 • بگذارید با حرارت بسیار ملایم حدود 20 الی 45 دقیقه جوش بخورد.
 • دمنوش را به یک شیشه درب دار انتقال دهید.
 • می توانید مقداری دیگر آب داغ روی تفاله ها ریخته و شیشه خود را با آن پر کنید.
 • اندکی عسل، عصاره میوه، پودر شیرین بیان یا برگ پودر شده استیویا را به دمنوش خود اضافه کنید. دمنوش های جوشیده معمولاً طعم تلخ تری نسبت به سایر دمنوش ها دارند؛ از این رو افزودن مواد شیرین کننده طبیعی الزامی است.
 • می توانید دمنوش را داخل قالب های کوچک یخ یا قالب بستنی ریخته و فریز کنید. بچه ها از این نوع دمنوش استقبال بهتری خواهند کرد.

نوع چهارم: سیروپ گیاهی

دمنوش و سیروپ گیاهی

سیروپ گیاهی روشی ایده آل برای تهیه ی دمنوش های گیاهی طبی است. این نوع دمنوش ها برای سیستم تنفسی نیز تسکین دهنده هستند. بسته به فرمول تهیه شما، می توانند خواص دارویی دیگری نیز برایتان به ارمغان بیاورند. سیروپ های گیاهی به لحاظ طعم نیز فوق العاده هستند.

طرز تهیه

 • بخش های سخت (مانند ریشه و پوست) را به مدت 20 دقیقه بجوشانید.
 • سپس بخش های برگ دار را به مخلوط اضافه کنید تا به مدت 10 دقیقه خیس بخورند.
 • مایع موردنظر را پالایش کرده و در یک ظرف بریزید.
 • دقیقاً به اندازه مایع موجود، عسل طبیعی اضافه کنید.
 • روی حرارت ملایم بگذارید تا عسل به خوبی حل شود.

ذخیره سازی سیروپ گیاهی

 • مخلوط را داخل یک شیشه خشک و بدون منفذ بریزید.
 • از آنجایی که عسل فاسد نمی شود زمان نگهداری سیروپ بسیار بالا است. مطمئن شوید که ظرف شما ایزوله باشد.
 • سیروپ خود را به مدت 6 ماه می توانید در یخچال نگهداری کنید.

دمنوش های ترکیبی

دمنوش های ترکیبی

دمنوش های خالص، طعم خاص و متفاوتی دارند. با این وجود می توان با ترکیب انواع گیاهان، طعم های جدید، خوشمزه و باب طبع خود ایجاد کرد. ترکیب های احتمالی نامحدود است و طبق ذائقه شما قابل تغییر خواهد بود.

همان طور که اشاره شد ترکیب گیاهان مختلف طبق ذائقه شما است. با این وجود برخی از معروف ترین گیاهانی که در دمنوش های ترکیبی استفاده می شوند نعناع، بابونه، ختمی، پوست مرکبات، فرنجمشک، به لیمو، گزنه، ریشه شیرین بیان، نعناع کوهی، شبدر قرمز، میوه گل رز، انواع گل رز و انواع ادویه ها همچون دارچین، هل و زنجبیل هستند.

هرم دمنوش های ترکیبی

هرم دمنوش های ترکیبی

توسط این هرم جذاب می توانید بهتر و علمی تر در راستای تهیه ی دمنوش های ترکیبی خود اقدام کنید. ابتدا گیاه مورد نظر خود را از بخش پایه (فعال) انتخاب کنید. برای مثال گیاهی که برای سیستم ایمنی، آرامش اعصاب، دستگاه گوارش یا از این دست موارد مناسب است را انتخاب کنید.

سپس گیاه دیگری از بخش دوم (بخش حمایتی) که تسکین دهنده آن سیستم بخصوص بدن است را انتخاب کنید.

در نهایت از بخش کاتالیزور گیاه دیگری انتخاب کنید. این گیاه طعم و عطر اجزای دمنوش را نمایان تر می کند و قدرت آنها را بیشتر خواهد کرد.

این مقادیر که در ادامه عنوان می شود اختیاری است و می توانید در تهیه دمنوش آزادی عمل داشته باشید. ابتدا از بخش زیرین هرم 3 واحد انتخاب کنید. 1 تا 2 واحد از قسمت حمایتی ترکیب کنید. در نهایت از بخش کاتالیزور ¼ الی 1 واحد به دمنوش خود اضافه کنید. متوجه خواهید شد که گیاهان مختلف در ترکیب های متفاوت نقش ها و طعم های متفاوتی خواهند داشت.

کسانی که تحت شرایط پزشکی بخصوص هستند یا به گیاهان بخصوصی حساسیت دارند قبل از تهیه دمنوش، روی خواص و عملکرد گیاهان موردنظر کاملاً مطالعه کنند.

ذخیره انواع دمنوش

ذخیره انواع دمنوش

این نوشیدنی ها از گیاهان خشک تهیه می شوند. بدین ترتیب این گیاهان در برابر نور، هوا، رطوبت و دمای بالا آسیب پذیر هستند. برخی از بهترین ظرف های ذخیره سازی، شیشه های رنگی، کیسه های آلومینیومی (کیسه های داخل بسته های چای)، کیسه های کاغذی مخصوص (کیسه های داخل کارتن های چای) و ظروف ایزوله هستند.

این گیاهان با گذر زمان رنگ و طعم خود را از دست می دهند. همچنین در برابر تغییرات دما، رطوبت و نور آسیب پذیر هستند. داخل کمد، قفسه، گنجه یا هر جای بدون رطوبت مکان مناسبی برای نگهداری خواهد بود. دمای مناسب نگهداری نیز بین 18 تا 23 درجه سانتیگراد است.

پیشنهاد می کنیم مقادیر مورد نیاز خود را برای زمان کوتاهی تهیه کنید تا عمر قفسه این گیاهان به اتمام نرسد. بهتر است ادویه ها و گیاهان برگ دار بیش از 8 تا 12 ماه نگهداری نشوند. ریشه ها، پوست ها و توت ها نیز بیش از 14 تا 16 ماه انبار نشوند.

شما نیز گیاهان و دمنوش های مورد علاقه ی خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. اگر دمنوش ترکیبی خاصی استفاده می کنید آن را به ما و دوستان خود معرفی کنید.

منبع: mountainroseherbs

نویسنده: هادی ملکی

هادی فعالیت حرفه‌ای خود را در سطح وب از سال 1390شروع کرد. در زمینه‌ سبک زندگی، دیجیتال مارکتینگ، سخنوری، آی‌تی، زبان انگلیسی و کروماکی تخصص داشته و تناسب اندام جزو علایق اصلی وی بشمار می‌رود. در این راستا کاهش وزن 35 کیلوگرم در یک سال از افتخارات او محسوب می‌شود. هادی معتقد است زبان طنز مؤثرترین زبان انتقال اطلاعات است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *