بامیلو بلاگ / دنیای مد و زیبایی / مد آقایان / کت و شلوار دست دوز و فواید مراجعه به یک خیاط ماهر
اندر فواید اصلاح دوخت کت و شلوار

کت و شلوار دست دوز و فواید مراجعه به یک خیاط ماهر

عموما اعتقاد بر این است که یک مرد فقط با پوشیدن کت و شلوار است که به اوج زیبایی و جذابیت خود می‌رسد. کت و شلوار را می‌توان در شرایط و موقعیت‌های مختلفی پوشید و نه تنها بدلباس و بی‌سلیقه نبود، بلکه همواره در چشم اطرافیان شیک و برازنده هم جلوه کرد.

کت و شلوار دوخته شده یا آماده؟

اندر فواید اصلاح دوخت کت و شلوار

البته همچنین این امر هم درست است که یک مرد با پوشیدن کت و شلوار نامناسب می‌تواند بدسلیقه، بدقواره و زشت دیده شود. منظور از کت و شلوار نامناسب این است که بدون هیچ فکر خاصی سفارش دوخت کت و شلوار بدهید. مگر اینکه واقعا واقعا خیلی خوش‌شانس باشید که در بوتیک‌ها بتوانید کت و شلوار پیش دوخته شده‌ی کاملا اندازه و برازنده‌ای را پیدا کنید. حتی اگر بخواهید کت و شلوار موردنظرتان را از برندهای شاخص و بوتیک‌های شناخته‌شده بخرید، از آنجا که آنها متناسب با مشتریان هدف خود، الگوی دوخت را از قالب‌های کاملا دقیق و مشخصی می‌گیرند، خیلی بعید است که کت و شلوار پیش‌دوخته کاملا اندازه‌ای گیرتان بیاید، مگر اینکه چنان خوش‌شانس باشید که قالب الگوی این کت و شلوار پیش‌دوخته‌ای کاملا با ابعاد اندام شما یکسان باشد!

یکی از راه‌های اطمینان از تناسب کت و شلوارتان، بعد از دوخت آن است. بعد از چند تغییر و اصلاح جزئی در کت و شلوار، به چشم خود خواهید دید که تا چه حد روی بدن‌تان بهتر می‌نشیند و چقدر زیبا در بدن‌تان جلوه می‌کند. اگر به اطراف خود دقت کرده باشید، متوجه خواهید شد که چقدر افراد بسیاری با کت و شلوار نامناسب و بدقواره وجود دارند که البته از این بابت هیچ عذری هم از آنها پذیرفته نیست، مخصوصا با وجود این همه آموزش‌هایی که در فضای مجازی و محیط خودمان در این باره وجود دارد.

سفارش دوخت کت و شلوار همچنین موجب می‌شود که جامه‌ی ارزان شما گران‌قیمت و سطح بالا جلوه کند، پس مردانی که پیش خود فکر می‌کنند خریدن کت و شلوار شیک و زیبا از حدود قدرت خریدتان بیشتر است، در اشتباه هستند.

مرحله یک: قبل از شروع

قبل از رفتن به خیاطی و سفارش دوخت، حتما باید چند مورد را در ارتباط با تناسب و برازندگی کت و شلوارتان مدنظر داشته باشید.

کت باید اندازه قواره شانه‌های‌تان باشد

کت باید کاملا شانه‌های شما را دربربگیرد و کیپ آنها باشد، به‌طوری که شما را به صاف ایستادن و قوز نکردن ترغیب کند. در این حالت، شما نباید بتوانید مانند پرتاب توپ بیسبال یا شنای کرال دست خود را به‌راحتی از پشت بالا بیاورید و فقط می‌توانید دست‌تان بالا بگیرید. به عنوان مثال؛ اگر سایز دور سینه‌ی شما 41 باشد و سایز مناسب شما بین دو سایز رایج باشد، بهترست به منظور کسب اطمینان بیشتر، کت خود را با سایز 40 سفارش دهید.

به علاوه، حتما توجه داشته باشید که بجای دقت به تناسب سایز کمر، ببینید که شلوار در بخش ران پای‌تان اندازه باشد. اگر شلوار روی ران خیلی تنگ باشد واقعا کار چندانی از دست خیاط برای اصلاح این عیب برنمی‌آید چراکه پارچه اضافی برای گشادتر ساختن شلوار دردسترس نیست. در این صورت، هنگام نشستن طوری دیده می‌شوید که انگار می‌خواهید در شلوار خود منفجر شوید.

سفارش‌ دهی دوخت کت و شلوار

 

برای اینکه بهتر از پتانسیل خیاطی کت و شلوار آگاه شوید، مثالی از سفارش به تی. ام. لوئین، خیاطی معروف خیابان جرمین لندن می‌زنیم. لوئین پیشنهاد کرد سری به خیاط‌خانه‌ی وی بزنیم و چند دست کت و شلوار را امتحان کنیم و بعد، انتخاب خود را مطابق با نیازهای فردی به وی بسپاریم تا آنها را برای ما سفارشی‌دوزی کند. یکی از انتخاب‌ها مربوط به کت سایز 41 و شلوار با دور کمر 36 بود که لوئین دست بکار تغییر و سفارشی‌دوزی آن شد.

اصلاح دوخت شلوار

  • اولین کاری که باید انجام می‌شد، دوخت پاچه‌ی شلوار بود چراکه پاچه‌های شلوارهای برند معمولا خیلی بلند و ندوخته عرضه می‌شوند تا مشتریان بتوانند مطابق باسلیقه‌ی شخصی خود، پاچه‌ی شلوارشان را بدوزند. بعضی افراد اصلا دوست ندارند که پاچه شلوار تای به بیرون بخورد و شلوار با پاچه ساده را ترجیح می‌دهند. اما اغلب افراد پاچعه شلوار را بسته به سلیقه‌ی خود در اندازه‌های مختلف تا می‌زنند. پیشنهاد خوبی که می‌توانیم در این مرحله به شما بدهیم این است که از خیاط بخواهید که پشت شلوار را از جای زیره‌ی کفش و جلوی شلوار را هم از جای بند کفش برای تا علامت بزند.
  • اگر شلوار در جای نشیمن‌گاه کمی تنگ است، از خیاط بخواهید یک سانتی‌متر جای بیشتری باز کند. نکته‌ی دیگری که آقایان باید توجه داشته باشند این است که اگر در شرایط و حالت‌های خاصی پارچه کت و شلوار کشیده می‌شود و به شما فشار می‌آورد، زمان آن است که سایز بزرگ‌تری سفارش دهید.
  • اگر جزء آن دسته از ورزشکارانی هستید که ران‌های بزرگی دارید، بهترست شلوار را از زانو به پایین تنگ کنید. این کار کمک می‌کند که پاها در نسبت‌ درستی دیده شوند و مانند یک خط صاف از کمر به مچ پا به چشم نیایند. دوخت لباس مردانه عمدتا به نمایش از زاویه نیم‌رخ می‌پردازد، به همین خاطر مردان دوست دارند که جامه‌های‌شان آینه‌ای از شکل اندام‌شان یا حداقل بخش‌هایی از آن باشد.

اصلاح دوخت کت

بهترست حالا به کت‌ها بپردازیم، جایی که خیلی چیزها را می‌توان پنهان یا تاکید کرد. به‌طور سنتی، اعتقاد بر این است که اگر دستان‌تان را صاف کنار بدن خود قرار دهید، کت باید تا جای مفصل شست اندازه داشته باشد. بعضی آقایان دوست دارند که کت آنها کوتاه‌تر و بعضی دیگر هم مایلند خیلی کوتاه‌تر باشد. اما اگر پاهای شما بلندتر از بالاتنه‌‌تان است، اندازه کت معمولی نیم‌رخ کلی زیباتری به شما می‌بخشد.

رایج‌ترین تغییری که آقایان روی کت خود صورت می‌دهند، تنگ‌تر کردن دو طرف آن است. این کار باعث می‌شود که جلوه‌ای از شانه‌های پهن و کمر باریک در چشم مخاطب ایجاد کرده یا آن را موکد نمایید چراکه اساسا داشتن اندام V شکل فوق‌العاده دوست‌داشتنی است، مخصوصا اینکه این شکل زیبا می‌تواند نمود و انعکاسی از شکل یقه برگردان کت هم باشد. این تغییر بسیار ساده می‌تواند یک دنیا تفاوت ایجاد کند.

اگر احساس می‌کنید که آستین‌های کت‌تان هم زیادی گل و گشاد هستند، می‌توانید آنها را هم تنگ‌تر کنید. همچنین اگر قد دست‌تان کمی غیرعادی است، می‌توانید قد آستین را هم متناسب با آن کوتاه یا بلند کنید. اندازه‌ی ایده‌آل برای آستین این است که یک تا دو سانتی‌متر آستین کت کوتاه‌تر مچ دست باشد تا سردست پیراهن زیر آن به همان اندازه یکی دو سانتی‌متر دیده شود.

البته بسیاری از آقایان شانه‌های کاملا مربعی‌شکلی ندارند و شانه‌های زیادی گردشده‌ یا یک طرف افتاده‌تر از دیگری دارند. اگر شما هم چنین مشکلی دارید، می‌توانید متریال اِپل‌مانندی را به زیر شانه‌ی دست نامتعارف خود بدوزید تا آن را کمی بالاتر بیاورید یا اینکه قد آن را متناسب با دست خود دربیاورید. کری گرانت، بازیگر معروف هالیوود به خاطر شانه‌های فوق‌العاده گردشده‌اش از کت‌های اپل‌داری استفاده می‌کرد تا توهم شانه‌های پهن ایجاد کند، به همین دلیل این بازیگر به‌ندرت در فیلم‌هایش بدون کت دیده شده است. البته در بعضی مواقع، این مشکل با جلسات فیزیوتراپی تدریجا حل می‌شود و دست و شانه به حالت عادی خود برمی‌گردند.

نکات پایانی

بالاخره اینکه اگر شما شانه‌های پهنی دارید، احتمالا کت در بین لبه‌های شانه‌های شما کمی ورمی‌آید و گرد می‌شود چراکه اغلب کت‌ها برای مردانی با شانه‌های اندکی گرد دوخته می‌شوند، پس اگر کمی اندام ورزشکارانه‌ای داشته باشید پارچه کت روی لبه‌ی شانه‌های شما تا می‌خورد. این مشکل به‌راحتی توسط خیاطان برطرف می‌شود اما حتما دقت کنید که پشت کت‌تان ظاهر مرتب و تمیزتری پیدا کرده باشد.

همه‌ی این تغییرات هزینه‌ی چندانی برایتان در پی ندارد، اما اگر هم هزینه بالایی داشته باشند باز هم واقعا می‌ارزند چراکه می‌توانید یک کت ارزان و معمولی به یک کت فوق‌العاده شیک و برازنده تبدیل کنید. خیاط‌ها معمولا این تغییرات را پنج روز انجام می‌دهند. وقتی کت و شلوار خود را تحویل می‌گیرید و آن را امتحان می‌کنید، واقعا از تفاوت آن لذت خواهید برد.

منبع: Fashionbeans

نویسنده: میلاد احدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *