بامیلو بلاگ / دنیای مد و زیبایی / مد بانوان / اشتباهات مد پرتکرار که احتمالاً شما هم مرتکب آن شده اید

اشتباهات مد پرتکرار که احتمالاً شما هم مرتکب آن شده اید

ممکن است علاقه زیادی به مد داشته باشید. شاید هم خود را یک فرد مدگرا می دانید. با این وجود به احتمال زیاد مرتکب برخی اشتباهات مد شده اید. اشتباهات مد معمولاً با ناهنجاری مد شناخته می شود. البته در این مطلب قرار نیست در مورد قوانین مد صحبتی داشته باشیم. قوانینی که معمولاً بیشتر افراد با آن آشنا هستند. در این مطلب اشتباهات مد را مورد بررسی قرار می دهیم که هر فردی ممکن است مرتکب آن شود. برای مثال هزینه کردن بیش از حد، پوشیدن لباس غیر اندازه و از این دست موارد. البته به مد روز بودن به معنای هزینه بیش از حد نیست. بسیاری افراد هزینه زیادی برای خرید لباس های خود می کنند، اما باز هم نتیجه ناامید کننده است. شاید بارها و بارها از یک لباس خاص استفاده می کنید چراکه کمد شما مرتب نیست و نمی توانید انتخاب درستی داشته باشید. شاید هم موقع خرید لباس جدید از تغییر سبک واهمه دارید. احساس می کنید لباس جدید به اندازه کافی مناسب نخواهد بود.

اگر احساس می کنید شما هم مرتکب اشتباهات مد شده اید این مطلب را از دست ندهید. با بامیلو بلاگ همراه باشید.

خرید بی دلیل و بد موقع

خرید لباس

کافی است از طرف یکی از دوستان یا اقوام به یک مراسم یا مهمانی خاص دعوت شوید. بلافاصله احساس می کنید که زمین به آسمان آمده است. اشتباهات مد بیشتر به دلیل عجله و عدم دقت رخ می دهند. مراسم عروسی، مهمانی خانوادگی، قرار ملاقات یا از این دست موارد معمولاً شما را دستپاچه می کنند. ابتدا با خود فکر می کنید که چیز مهمی نیست. احتمالاً فلان لباس قرمز را می پوشم. پیراهن سفید گل دوزی شده هم که برای فلان مراسم پوشیدم بد نیست.

لحظات پایانی و در دقیقه 90 دلهره پیدا می کنید. ممکن است این لباس مناسب نباشد. این بلوز دیگر اندازه من نیست. اصلاً مهمانی نمی روم. آخر سر هم بعد از ظهر آن روز به خرید رفته و با عجله بوتیک ها را چک می کنید. لباسی انتخاب می کنید که اصلاً مناسب شما نیست. احتمالاً برای بار دوم هم این لباس را نخواهید پوشید.

راهکار این موضوع ساده است. کافی است به محض دریافت دعوت به این مسأله فکر کنید. ابتدا نگاهی به کمد خود بیندازید. لباسهایی که احساس می کنید مناسب هستند را جدا کنید. تنها انتخاب لباس کافی نیست. سعی کنید حتماً آن را پوشیده و جلوی آینه نگاه کنید. اگر به لحاظ اندازه و رنگ مناسب بود آن را مرتب کرده و برای مراسم آماده کنید.

اگر در کمدتان لباس مناسب مراسم را پیدا نکردید جای نگرانی نیست، خرید خود را سر فرصت انجام دهید. البته ممکن است دلهره شما به خاطر افراد مهمانی یا خاطراتی که از محل برگزاری دارید نشأت بگیرد. همه چیز را نباید با لباس مهمانی مرتبط دانست.

تخفیف های استثنایی

تخفیف استثنایی لباس

کافی است یکی از  آن جملات معروف را روی محصولات مشاهده کنیم. 80 درصد تخفیف، فروش استثنایی به دلیل تغییر شغل، به دلیل نقل مکان تمامی محصولات نصف قیمت بازار به فروش می رسد! مواردی که بارها مشاهده کرده و شنیده ایم. البته فردی که قرار بود تغییر شغل بدهد در پی استقبال گسترده مشتریان 5 سال دیگر در شغل خود ابقا شد. معمولاً این جملات و تخفیف های عمدتاً تبلیغاتی، تأثیر زیادی روی مشتری دارند. بیشتر مواقع با خرید این محصولات دیگر بار دومی در کار نخواهد بود. تنها یک بار از آن لباس استفاده می کنید. البته شاید کار به همان یک بار هم نرسد. به دلیل قیمت پایین با خود می گویید عیبی ندارد قیمتش خیلی کم است.

قبل از اینکه اقدام به خرید این محصولات کنید چند سؤال را در ذهن خود مرور نمایید. آیا واقعاً به این لباس نیاز دارید؟ برای چه موقعیت هایی آن را خواهید پوشید؟ آیا جایگزینی در خانه برای آن وجود دارد؟ برتری این لباس به گزینه ای که در کمدتان قرار دارد چیست؟ اگر همین محصول با قیمت واقعی موجود بود آن را می خریدم؟ اصلاً کیفیت این محصول در حد قیمت اصلی آن هست یا خیر؟

اگر جواب این سؤالات را داشتید و همه چیز منطقی به نظر رسید مانعی برای یک معامله ارزان و هیجان انگیز وجود ندارد. آن لباس را تهیه کرده و از پوشیدن یک جنس زیبا و ارزان قیمت لذت ببرید. در غیر این صورت مطمئن باشید بعداً از خریدن آن پشیمان خواهید شد. پس به گردش خود ادامه دهید.

نگهداری نادرست کفش جزو اشتباهات مد رایج

تعمیر کفش

عدم نگهداری مناسب کفش و خودداری از تعمیر به موقع آن یکی از اشتباهات مد است که بسیاری مرتکب آن می شوند. خیلی اوقات دوخت کفش شما دچار مشکل کوچکی شده است. کافی است به موقع آن را پیش کفاش برده و از ادامه روند جلوگیری کنید. عدم رسیدگی به کفش عمر آن را بسیار کوتاه می کند. اگر در نگهداری آن دقت نکنید نتیجه مطلوبی نخواهید گرفت.

قبل از هر چیز پس از تهیه کفش، از اسپری کفش استفاده کنید. اسپری ضدآب و ضدغبار برای اوایل استفاده از کفش ضروری است. این وسیله کفش شما را از تماس مستقیم با این مواد در روزهای اول حفظ می کند. بسته به میزان استفاده از کفش ها حدود هفته ای یک بار از این اسپری استفاده کنید.

پس از هر بار پوشیدن با یک دستمال ساده گرد و خاک روی کفش ها را پاک کنید. برای چرم بهترین گزینه پارچه نرم و نازک است. جهت پاک کردن جیر هم یک برس نرم می تواند گزینه مناسبی باشد. برای کفش و چکمه چرم پس از مدتی توسط یک کفاش ماهر زیره لاستیکی نازکی به کفش های خود اضافه کنید. البته شاید ظاهر آن بسیار دلپذیر نباشد اما عمر کفش ها بیشتر می شود. اگر مدت زیادی از عمر کفش ها گذشته باشد این کار تأثیری نخواهد داشت. بسته به میزان استفاده از کفش ها به موقع این کار را انجام دهید.

کمد لباس نامرتب

کمد لباس مرتب

آویزان کردن لباسهای زیاد با یک رخت آویز، چیدن لباسها بسیار نزدیک به هم و طبقه بندی نکردن لباسها، کمد شما را به خانه ارواح بدل می کند. این ها اشتباهات مدی هستند که بسیاری افراد انجام می دهند. کمد لباس نامرتب باعث می شود در مواقع ضروری لباس موردنظر خود را پیدا نکنید. لباسها ظاهر نامرتب و چروک پیدا می کنند.

قبل از هر چیز لباسهای فصلی که استفاده نمی کنید را بایگانی کنید. این لباسها را بسته بندی کرده و در جای مخصوصی که برای آن در نظر گرفته اید نگهداری کنید. در همین حال لباسهایی که دیگر اندازه شما نیستند را دور بیندازید. در صورتی که دفعات زیادی استفاده نشده و هنوز ظاهر مناسبی دارند آنها را ببخشید.

کمد نامرتب به اشتباهات مد دامن می زند. برای اینکه مطمئن باشید 12 پیراهن یک رنگ ندارید همیشه لباسهای خود را منظم کنید. لباسها را بر اساس نوع و سپس رنگ بچینید. بسته به لباس مورد نظر از چوب لباسی مناسب استفاده کنید. البته این در صورتی است که همه چوب لباسی های شما یکسان نباشند. ژاکت و لباسهای بافتنی را هیچ وقت آویزان نکنید. سایز این لباسها با آویزان کردن، به مرور افزایش می یابد. برخی افراد شلوار را از وسط تا کرده و با چوب لباسی مثل بقیه ی لباسها آویزان می کنند. معمولاً شلوارها آویز مخصوص خود را دارند. این آویزها دارای گیره برای نگهداری کمر شلوار هستند. به این صورت که شلوار کاملاً صاف آویزان می شود.

انتخاب کیف دستی مناسب

انتخاب کیف دستی زنانه

انتخاب یک نوع کیف دستی برای همه موقعیت ها جزو اشتباهات مد به حساب می آید. کیف دستی روزمره خود را برای مراسم عروسی، مهمانی، اداره و هر جای دیگری حمل می کنید. فکر کنید یک کیف چرمی مشکی را در هوای تابستانی و با لباس تابستانی بپوشید. بدون شک این کار جزو اشتباهات مد محسوب می شود.

برای انتخاب کیف دستی کافی است مثل انتخاب لباس عمل کنید. مهمترین شاخصه جنس و رنگ کیف متناسب با آب و هوا و فصل مورد نظر است. کیف های تیره و سنگین برای فصل زمستان و پاییز و کیف های سبک و روشن برای فصل بهار و تابستان است. به همین سادگی!

در مورد موقعیت های مختلف هم لازم نیست به اندازه رنگ های مداد رنگی کیف تهیه کنید. تنها 2 یا نهایتاً 3 نوع کافی است. یک کیف رودوشی مشکی یا قهوه ای برای محیط کار در زمستان داشته باشید. یک کیف دستی طرح دار تیره رنگ نیز برای آخر هفته و استفاده روزمره تهیه کنید. کیف آرایشی هم که همیشه در بساط خانمها پیدا می شود.

برای فصل گرما سعی کنید از رنگ های خنثی برای محیط رسمی و رنگ های روشن و شاد برای محیط های روزمره و غیر رسمی استفاده کنید. کیف های پارچه ای یا حصیری برای فصل تابستان بسیار خاص و فوق العاده هستند.

سندرم ترس از خیاطی

تغییر اندازه لباس

وقتی لباسی تهیه می کنید که اندازه شما نیست معمولاً چه می کنید؟ وارد حیطه اشتباهات مد می شوید یا دست به قیچی شده و مشکل را حل و فصل می کنید؟ فکر کنید پیراهنی خریده اید که آستین هایش مقداری بلند است. یا اینکه دور کمر آن اندکی گشاد است و اندازه شما نیست. ممکن است هزینه زیادی برای این لباس پرداخت کرده باشید. با خود می گویید دیگر هزینه بیشتر معقول نیست. از طرفی ممکن است هزینه کمی برای آن داده باشید. فکر می کنید که لازم نیست به اندازه هزینه لباس به خیاط بپردازید. اما حقیقت چیز دیگری است.

وقتی لباسی که اندازه شما نیست می پوشید، از نصف پتانسیل آن لباس استفاده می کنید. از طرفی لباسی که اندازه شما نیست ممکن است در درازمدت روی اعتماد به نفس شما تأثیر داشته باشد. با هزینه معقول و منطقی می توانید لباسی که مناسب شما نیست را به لباسی کاملاً اندازه، با تن خور مناسب تبدیل کنید.

اگر چرخ خیاطی یا مهارت آن را ندارید، یک راهکار این است که از فروشگاه هایی خرید کنید که خیاط های خود را دارند و این سرویس را به صورت رایگان دراختیارتان می گذارند. گاهی اوقات یک لباس ارزان قیمت اما با تن خور مناسب به مراتب باکیفیت تر نشان می دهد. راه دوم این است که به خیاط مورد اعتماد خود رجوع کنید. اگر خیاطی نمی شناسید یا از تجربه آن باخبر نیستید، ممکن است لباس خود را به خطر بیندازید. یکی از تأثیرگذارترین موارد در انتخاب لباس تن خور و اندازه مناسب است.

وابستگی به یک نوع لباس

وابستگی به لباس

اشتباهات مد فقط در ظاهر نامرتب خلاصه نمی شود. گاهی اوقات افراد به یک قطعه لباس مانند یک دوست نگاه می کنند. به آن وابسته می شوند و دیگر قصد جدایی از آن را ندارند. نه به خاطر اینکه لباس دیگری برای پوشیدن ندارند. شاید فکر می کنند که لباسی بهتر از آن ندارند. احساس می کنند که با پوشیدن لباسی غیر از آن با مشکل روبرو می شوند و اعتماد به نفسشان پایین می آید. حتی موقع از کار افتادن آن لباس هم نمونه مشابه یا بسیار شبیه آن را تهیه می کنند. در این صورت بهتر است بدانید که وارد دایره اشتباهات مد شده اید. بهتر است هرچه زودتر رابطه عاطفی خود را با آن لباس قطع کرده و کمی تنوع به خرج دهید. این یکسانی و عدم تنوع روی روحیه شما هم تأثیر منفی خواهد گذاشت.

یک بار دیگر نگاهی به کمد خود بیندازید. لباسهای خود را از نو بررسی کنید. بدون شک مواردی بین آنها یافت می شود که منتظر یک فرصت هستند تا وفاداری خود را به شما ثابت کنند. لازم نیست حتماً آن لباس دوست داشتنی را دور بیندازید. فقط به جوان ها هم اجازه میدانداری بدهید. در صورتی که در مورد از مد افتادن و قدیمی شدن لباس خود مطمئن نیستید، از دوست صمیمی خود بپرسید تا جواب صادقانه ای به شما بدهد.

اگر یک لباس بخصوص ارزش عاطفی و معنوی برای شما دارد راه حل دیگری هم وجود دارد. کافی است آن را بایگانی کنید. از آن یک عکس تهیه کنید. یا اینکه آن را قاب گرفته و برای همیشه نگه دارید.

اگر شما هم از این دست اشتباهات مد یا ناهنجاری های مد سراغ دارید آن را با دوستان خود در میان بگذارید.

منبع: realsimple

نویسنده: هادی ملکی

هادی فعالیت حرفه‌ای خود را در سطح وب از سال 1390شروع کرد. در زمینه‌ سبک زندگی، دیجیتال مارکتینگ، سخنوری، آی‌تی، زبان انگلیسی و کروماکی تخصص داشته و تناسب اندام جزو علایق اصلی وی بشمار می‌رود. در این راستا کاهش وزن 35 کیلوگرم در یک سال از افتخارات او محسوب می‌شود. هادی معتقد است زبان طنز مؤثرترین زبان انتقال اطلاعات است.

یک دیدگاه

  1. کوتاه کننده لینک

    سلام
    با تشکر از اطلاعات مفید و عالیتون
    ممنونم از وب سایت خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *