بامیلو بلاگ / راهنمای خرید / راهنمای خرید اسپیکر پرتابل بلوتوث (بخش سوم: کوچک‌ترها)

راهنمای خرید اسپیکر پرتابل بلوتوث (بخش سوم: کوچک‌ترها)

در دو بخش قبلی به معرفی بهترین‌های اسپیکر بلوتوث یا همان پرتابل در دو دستۀ بزرگ و متوسط پرداختیم و در این بخش نیز به معرفی بهترین مدل‌های کوچک‌تر خواهیم پرداخت. گفتنی است اسپیکرهای کوچک‌تری از نمونه‌های معرفی شده در این بخش نیز در بازار حضور دارند که بررسی آن‌ها خود به مجالی جداگانه احتیاج دارد و در آینده‌ای نزدیک در مقاله‌ای تحت عنوان «اسپیکرِ آویز: برترین‌ها» به معرفی و بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

اسپیکر بلوتوث JBL Flip 3

اسپیکر بلوتوث

اسپیکرهای سری فلیپ از کمپانی محبوب جی‌بی‌ال از همان ابتدای حضور توانستند جایگاه بسیار خوبی برای خود در میان اسپیکرهای پرتابل کوچک دست و پا کنند به‌طوری که همواره این محصولات جایگاهی ویژه در لیست بهترین اسپیکرهای پرتابل زیر 100 دلار داشته‌اند.

فلیپ 3 نسبت به مدل پیشینش یعنی فلیپ 2 کمی بزرگ‌تر شده و دیگر خبر از آن ظاهر تمام پلاستیکی نیست. پارچۀ مخصوص جی‌بی‌ال در این محصول هم به‌کاررفته تا فلیپ 3 مفتخر به ضدآب بودن باشد. البته منظور از ضدآب در اینجا مقاومت در برابر پاشیده شدن آب است. بعلاوه، استفاده از پارچه کمک کرده تا مشکل سر خوردن فلیپ 2 که باعث نارضایتی خیلی‌ها شده بود از بین برود. به‌طور خلاصه می‌توان گفت این اسپیکر حالا قابل‌حمل‌تر از پیش شده و بندی که به آن متصل است کمک خواهد کرد تا به راحتی آن را در حمام یا کنار کولۀ خود آویزان کنید و از موزیک لذت ببرید.

اسپیکر بلوتوث

دکمه‌های همگام‌سازی بلوتوث،  دکمه‌های کنترل ولوم و دکمه‌های پاسخ‌دهی/اتمام تماس همگی در زیر قسمت پارچه‌ای تعبیه شده‌اند و در قسمت پلاستیکی نیز دکمه‌های پاور و دکمۀ دوست‌داشتنی اتصال جی‌بی‌ال که امکان همگام‌سازی چند اسپیکر جی‌بی‌ال را مهیا می‌کند قرار داده شده‌اند. در زیر این دو دکمه هم 5 ال‌ای‌دی حاضر هستند تا شما را از وضعیت لحظه‌ای شارژ باطری مطلع کنند. اگر باز هم پایین‌تر بیایید به یک درپوش پلاستیکی برخواهید خورد که با باز کردن آن به پورت AUX و درگاه میکرو یو‌اس‌بی که برای شارژ استفاده می‌شود برخواهید خورد.

این اسپیکر به لطف استفاده از بلوتوث نسخۀ 4.1 قادر خواهد بود سیگنال‌های ارسال شده از دستگاه منبع را حتی از فاصلۀ 9 متری هم دریافت کند که البته این عدد در عمل بسیار بیشتر خواهد بود.یکی از بزرگ‌ترین ضعف‌های سری فلیپ این است که این اسپیکرها فاقد دکمه‌های کنترل پخش شامل پخش/مکث و یا رفتن به تِرک بعدی یا قبلی هستند.

گویا انتقادهای کاربران فلیپ 2 به گوش سازندگان آن رسیده و باعث شده تا آن‌ها فلیپ 3 را به همراه یک باطری 3000 میلی‌آمپر ساعتی روانۀ بازار کنند. این اسپیکر بلوتوث به لطف این باطری قادر خواهد بود به مدت 10 ساعت به صورت مداوم به پخش بپردازد و برای شارژ کامل آن نیز 3.5 ساعت زمان نیاز است. اگرچه بازدهی باطری فلیپ 3 نسبت به نسخۀ قبلی با پیشرفت خوبی مواجه بوده اما همچنان نمی‌توان آن را در ردۀ بهترین‌های بازار رده‌بندی کرد.

اسپیکر بلوتوث

کیفیت صدای فلیپ 2 یکی از مهم‌ترین نقاط قوت این اسپیکر محسوب می‌شد و حالا انتظار داریم که با معرفی فلیپ 3 این کیفیت بالاتر هم رفته باشد. صداهای بمِ پخش شده از این اسپیکر از قدرت و دقت خوبی برخوردار هستند و این مسئله هنگامی که اسپیکر را به صورت افقی روی یک میز قرار داده باشید بهتر هم می‌شود. صداهای زیر اما اگر ولوم اسپیکر در آخرین حد خود باشد کمی بی کیفیت خواهند شد اما در ولوم‌های پایین‌تر کیفیت و دقت خوبی در آن‌ها شنیده می‌شود. فلیپ 3 با ابعادی برابر 16.9 سانتی‌متر برای ارتفاع و 6.4 سانتی‌متر برای قطر و با وزن 450 گرم دارد.

اسپیکر بلوتوث Sony SRS-XB2

اسپیکر بلوتوث

باز هم سونی و باز هم یک اسپیکر  قدرتمند و ساده. این اسپیکر بلوتوث ویژگی‌های زیادی از برادر بزرگ‌تر خود که در بخش قبلی به معرفی آن پرداختیم را به ارث برده است. XB3 حالا کمی کوچک‌تر شده و با نام XB2 به میدان آمده تا در بازار طرفداران اسپیکرهای پرتابل کوچک‌تر هم نقشی داشته باشد.

این اسپیکر بلوتوث نیز در برابر نفوذ آب مقاوم است اما تنها چیزی که در ظاهر آن ضدآب بودنش را لو می‌دهد درپوش لاستیکی است که وظیفۀ پوشاندن پورت‌ها را به‌به عهده دارد و در قسمت پشتی تعبیه شده است. بقیۀ قیمت‌های بیرونی این اسپیکر از پلاستیک و بسیار شبیه به اسپیکرهای معمولی است.

اسپیکر بلوتوث

پنل کنترل که در بالای آن قرار دارد دقیقاً از همان نوعی است که روی XB3 تعبیه شده بود. دکمه‌های پاور، ولوم، همگام‌سازی بلوتوث، دکمۀ حالت Extra Bass و دکمه‌های پاسخ‌دهی و پایان تماس تمام آن چیزی است که در قسمت بالایی آن مشاهده می‌کنیم. متأسفانه این اسپیکر پرتابل نیز فاقد دکمه‌های پیمایش تِرک است و این مسئله ممکن است بسته به نوع استفادۀ شما کمی آزار دهنده باشد. در قسمت راستی آن نیز یک دکمۀ Add به چشم می‌خورد که همان کار دکمۀ JBL Connect را در اسپیکرهای این کمپانی انجام می‌دهد. در قسمت زیرین این اسپیکر پرتابل هم پایه‌ای به چشم می‌خورد که از تکان خوردن‌های آن به علت باس های قوی جلوگیری می‌کند.

به گفتۀ سونی باطری این اسپیکر چیزی حدود 12 ساعت دوام خواهد آورد که معمولاً این عدد کمی بیشتر از آن چیزی است که در واقعیت اتفاق می‌افتد. XB2 اگر مدت زیادی بدون استفاده روشن بماند به‌طور خودکار خاموش می‌شود تا از باطری استفادۀ بیهوده نشود. در مورد صدا نیز باید بگوییم این اسپیکر نیز همانند برادر بزرگ‌تر خود از کیفیت قابل‌قبولی برخوردار است. مهم‌ترین ویژگی XB2 این است که هنگام گوش کردن به موزیک اگر ولوم را تا انتها نیز بالا ببرید تغییر چندانی در کیفیت آن رخ نمی‌دهد که این مسئله به نوبۀ خود از اهمیت بالایی برخوردار است.

اسپیکر بلوتوث

این اسپیکر بلوتوث طولی برابر با 19 سانتی‌متر و عمق و ارتفاعی برابر با 6.35 سانتی‌متر دارد و وزن آن هم چیزی حدود 480 گرم است که با توجه به این ابعاد می‌توان صدای آن را بسیار بیشتر از حد انتظار ارزیابی کرد. یکی از بزرگ‌ترین ضعف‌های این اسپیکر اما قیمت نسبتاً بالای آن نسبت به رقبای هم‌رده است به‌طوری که می‌توان با قیمتی که برای XB2  در نظر گرفته شده یک اسپیکر قوی‌تر از برندی دیگر تهیه کرد اما همه می‌دانیم که محصولات سونی همیشه کمی گران‌تر هستند و شاید این مسئله مربوط به کیفیت بهتر قطعات و عمر مفید بیشتر محصولاتش باشد.

اسپیکر بلوتوث House of Marley Chant BT

اسپیکر بلوتوث

کمپانی طبیعت دوستِ مارلی باز هم با یک طراحی سیلندری اما این‌بار بسیار زیبا تر از گذشته پا به میدان گذاشته است. کاور این اسپیکر را یک پارچۀ کتان پوشانده و دوختی با سه رنگ سبز، قرمز و زرد که در بیشتر محصولات این کمپانی استفاده شده است به چشم می‌خورد. خروجی اصلی صدا در قیمت بالایی این اسپیکر قرار دارد که در میان یک رینگ چوبی زیبا قرار گرفته است. مارلی در تولید این اسپیکر نیز از مواد قابل بازیاف استفاده کرده تا به این وسیله مثل همیشه به طبیعت ادای دِین کرده باشد.

در جایی نزدیکی رینگ پایینی این اسپیکر نیز دو خروجی هوا به چشم می‌خورند که جلوۀ زیبایی هم به آن بخشیده‌اند. در کنار این خروجی‌ها نیز پورت میکرو یو‌اس‌بی (که برای شارژ کردن مورد استفاده قرار می‌گیرد)،میکروفون و جک 3.5 میلی‌متری AUX نیز به چشم می‌خورند. نکتۀ جالب درمورد طراحی این اسپیکر این‌که در قسمت زیرین درب آن یک جیب کوچک برای قرار دادن کابل یو‌اس‌بی و کابل AUX وجود دارد. این مسئله با وجود آن‌که بسیار ساده است اما می‌تواند بسیار کاربردی باشد و یکی از نقاط قوت طراحیِ چَنت به حساب می‌آید.

اسپیکر بلوتوث

اگرچه اسپیکرهایی با این اندازه هستند که حتی در ولوم‌های بالا دچار دیستورت یا اعوجاج صدا نشوند اما وجود داشتن این مسئله در این اسپیکر پرتابل را نمی‌توان یک مشکل بنیادین به حساب آورد. این مسئله با در نظر گرقتن برچسب قیمت این اسپیکر کوچک نیز تا حد زیادی منطقی به نظر می‌رسد. البته مشکل فوق فقط در پخشی بعضی موزیک‌ها دیده می‌شود و همیشه رخ نخواهد داد. به لحاظ حجم صدا، چَنت نمرۀ قبولی را می‌گیرد و صداهای میدرنج نیز با کیفیت بسیار بالایی عرضه می‌شوند.

اسپیکر بلوتوث

این اسپیکر به یک باطری 1100 میلی‌آمپر ساعتی مجهز است و قادر است با هربار شارژ حدود شش ساعت به پخش موزیک بپردازد. البته این مسئله کاملا به نوع استفاده بستگی دارد و ممکن است در شرایط مختلف کمتر با بیشتر باشد. ابعاد آن برابر با 14.9 سانتی‌متر برای عرض و 11.1 سانتی‌متر برای قطر است. وزن این اسپیکر بلوتوث نیز چیزی حدود 589 گرم است که برای اسپیکری با این ابعاد زیاد به نظر می‌رسد. البته معمولاً وزن بالا برای اسپیکر‌ها یک مزیت محسوب می‌شود، به بیان دیگر همیشه اسپیکرهایی که از کیفیت صدای قابل قبولی برخوردارد بوده‌اند، وزن بالاتری نسبت به سایر رقبا داشته‌اند. البته نباید تنها با توجه به این مسئله به انتخاب اسپیکر پرداخت.

اسپیکر بلوتوث Sony SRS-X11

اسپیکر بلوتوث

X11 اگرچه اسپیکر چندان جدیدی نیست اما هنوز هم می‌توان آن را یکی از مدعیان خروس وزن به حساب آورد. مکعب کوچک سونی همانند دیگر اسپیکرهای پرتابل تولید شده توسط این کمپانی از طراحی بسیار ساده‌ای بهره می‌برد. این طراحی ساده اما این بار باعث خلق یک محصول شیک و چشم‌نواز شده است.

در سه طرف این مکعب کوچک از توری استفاده شده است و بیشتر کنترل‌های آن روی قسمتی لاستیکیِ بالای آن حاضر هستند و این درست همان جایی است که لوگوی دیرآشنای سونی هم خودنمایی می‌کند. از سمت چپ به راست دکمه‌های پاور (که قادر است با نگه‌داشتن طولانی کار همگام‌سازی بلوتوث را نیز انجام دهد، دکمۀ پاسخ‌دهی به تماس‌های تلفنی و سپس دو دکمۀ کنترل ولوم به چشم می‌خورند.

اسپیکر بلوتوث

پورت‌های X11 نیز در قسمت پشتیِ آن حاضر هستند.در این قسمت و در همسایگی پورت شارژ و ورودی 3.5 میلی‌متری صدا، دکمۀ ریست و Add به چشم می‌خورند. در گوشۀ دیگری از این اسپیکر نیز یک بند به چشم می‌خورد که به یک دستۀ سیلیکونی زیبا ختم می‌شود.  اگرچه در حال صحبت از چیز بسیار ساده‌ای هستیم اما همین دستۀ سیلیکونی می‌تواند کارایی بالایی داشته باشد و کمک کند که قادر باشید به راحتی اسپیکر را در حالت‌های مختلف همراه خود حمل کنید.

این اسپیکر طبق گفته‌های کمپانی سازنده قادر است حتی در فاصلۀ 9 متری نیز با منبع ارتباط برقرار کند، البته کمتر موقعیتی پیش خواهد آمد که لازم باشد تا این اندازه اسپیکر را از منبع دور کنید. X11 همچنین به NFC مجهز است که این ویژگی خود عمل اتصال را بسیار تسریع خواهد کرد. باطریِ آن نیز گفته‌شده که تا 12 ساعت دوام خواهد آورد و این میزان برای اسپیکری با این قد و قواره اگرچه عالی نیست اما منطقی به نظر می‌رسد.

در مورد کیفیت صدای این محصول نیز باید گفت هیچ ایرادی در آن نمی‌توان پیدا کرد و تمامی بخش‌های صدا اعم از صداهای بم، میانه و زیر همگی در یک سطح قرار دارند و قدرت صدا هم در حد است که از اسپیکری با این جثه انتظار ندارید.

اسپیکر بلوتوث

X11 اگرچه در مقابل نفوذ آب هیچ مقاومتی از خود نشان نخواهد داد اما این محصول با توجه به قیمت مناسب و نام برندی که بر روی آن ثبت شده برای کسانی که عادت ندارند کنار استخر به موسیقی گوش کنند اسپیکر خوبی محسوب می‌شود و یک انتخاب هوشمندانه تلقی می‌شود.  ابعاد این مکعب دوست‌داشتنی 6.1×6.1×6.1 سانتی‌متر است و وزن آن نیز چیزی برابر با 215 گرم است.

نویسنده: مصطفی ولی پور

مصطفی، مقاله‌نویس و مترجم، فارغ التحصیلِ رشتۀ مترجمی زبان انگلیسی است و دنیای موفقیت، فناوری و خودرو سه موردی هستند که محوریت مقاله های تالیف شده توسط او را شکل می دهند. هنر بخش جدایی ناپذیر زندگی مصطفی است و نوازندگی، عکاسی، تصویرسازی، طبیعت گردی و کمپینگ مهم ترین تفریحات او را تشکیل می دهند. او عاشق ورزش است و ورزش هایی از جمله شنا و یوگا همیشه در برنامۀ او جایگاه ثابتی دارند. به نظر مصطفی "خوشحال بودن" بالاترین درجۀ موفقیت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *