بامیلو بلاگ / سبک زندگی / سلامت و تناسب اندام / چطور از ورزش کردن دل نکنیم (بخش اول)
ورزش کردن

چطور از ورزش کردن دل نکنیم (بخش اول)

بسیاری از ما دوست داریم ورزش کنیم اما به دلایل مختلف از انجام آن طفره می‌رویم. در این مقاله با بامیلو بلاگ همراه باشد تا به شما بگوییم چطور با پرسیدن تنها چند سؤال از ورزش کردن فرار نکنیم.

اظهار علاقه به ورزش در زمانی نامعلوم در آینده کار ساده ایست. بسیاری از ما زمانی که راحت و پر انرژی مشغول استراحتیم این تصمیم را می گیریم. همزمان اما، خودمان هم خوب می دانیم که هزار بهانه ممکن برای انجام ندادن آن پیدا خواهیم کرد. فرار کردن از ورزش یک انتخاب است که به عنوان مثال در زمان بیماری می تواند انتخاب درستی هم باشد. اما اگر صدای درون دهنتان بهانه‌های مختلفی برای نداشتن فعالیت ورزشی را به شما یادآوری می کند، توصیه می کنیم با پرسیدن این ۱۰ پرسش، وجدان خود را بیدار کنید

آیا حاضرید از ورزش کردن بگذرید؟

10- آیا از این تصمیم پشیمان می‌شوم؟

ورزش کردن

شاید در تخت خواب ماندن و استراحت کردن در مقایسه با عرق ریختن و فعالیت خسته‌کننده بدنی انتخاب لذت‌بخش‌تری به نظر برسد. اما، آیا این احساس خوب کمی بعدتر هم باقی خواهد ماند؟ همان‌طور که از نامشان بر می‌آید، پاداش‌های لحظه‌ای تنها در همان لحظه لذت‌بخش هستند و پس از مدت کمی، جای خود را به احساس گناه می‌دهند. در این مواقع است که معمولا افراد به خود می‌گویند کاش تصمیم بهتری گرفته بودند. فکر کردن به پیامد‌ّهای انتخاب‌هایتان یکی از راه‌هایی است که می‌تواند شما را به سمت درست‌تر سوق دهد. به خود یادآوری کنید که:

ورزش کردن یک انتخاب است و نه حکم زندان. آگاهی از حس کنترل فرد بر روی انتخاب‌هایش معمولا وی را به سمت درست هدایت می‌کند.

ورزش کردن یک نوع تعهد است که باید هر روز به آن پایبند بود. در روز‌هایی که خیلی حوصله ورزش کردن ندارید، با استفاده از انضباط فردی خود را از تخت خواب بیرون بکشید و فعالیت بدنی خود را شروع کنید.

هر روز با روز‌ّهای دیگر متفاوت است. برخی روز‌های ممکن است برای ایجاد انگیزه در خود نیاز به انرژی و تلاش بیشتری داشته باشیم.

9- این هفته چه میزان ورزش کرده‌ام؟

به میزان فعالیت‌های بدنی خود در هفته گذشته نگاهی بیاندازید و از خود بپرسید که آیا واقعا می‌توانید برای یک روز قید ورزش را بزنید؟ اگر در هفته گذشته هر روز ورزش کرده‌اید، شاید بد نباشد که برای یک روز هم که شده به بدنتان استراحت بدهید تا قوای از دست رفته را مجددا به دست آورد. اما، اگر چند روزی از آخرین باری که ورزش کرده‌اید می‌گذرد، باید از خود بپرسید که آیا ورزش نکردن به یکی از عادت‌هایتان تبدیل شده است؟ آیا موکول کردن ورزش به روزی دیگر، شروع کردن را سخت‌تر نمی‌کند؟

همین حالا بهترین زمان برای ایجاد تقویم فعالیت‌های ورزشی است. تنها لازم است مدت زمان و تعداد جلسات ورزش خود را در این تقویم وارد کنید و آن را نزدیک خود نگه‌دارید. به این ترتیب، روز‌هایی که خیلی حوصله ورزش کردن ندارید، با نگاه کردن به آن می‌توانید به خود انگیزه دهید.

8-چطور می‌خواهم جلسات از دست رفته را جبران کنم؟

اگر می‌خواهید امروز را بی‌خیال ورزش کردن شوید، اشکالی ندارد. اما، قبل از آن از خود بپریسید که چطور می‌خواهید جلسه ورزش امروز را جبران کنید. آیا می‌خواهید بعد از اتمام کار و یا قبل از خواب این کار را انجام دهید و یا مایلید روز بعد، کمی زودتر از خواب بیدار شده و ورزش کنید؟ شاید هم مطلقا برنامه‌ای برای جبران ورزش نکردن خود ندارید.

اگر تغییری در برنامه روزانه خود ایجاد می‌کنید، به جبران کردن آن نیز فکر کنید و شرایط لازم برای این کار را آماده کنید. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید بعد از ساعات کاری ورزش کنید، کیف وسایل خود را از قبل آماده کنید و پس از آن نیز، بلافاصله لباس‌ و لوازم خود را از آن خارج کنید.

اگر قصد دارید روز بعد با انجام فعالیت بیشتر، تنبلی امروز را جبران کنید هم پیشنهاد می‌کنیم لباس‌های ورزشی خود را نزدیک تخت خواب خود قرار دهید و برنامه ورزشی خود را هم بنویسید. شاید بد نباشد یادداشتی هم برای خودتان بنویسید و روی آن‌ها قرار دهید تا دیگر از انجام فعالیت‌های ورزشی روزانه خود تفره نروید.

 

شما چطور با این مساله مقابله می‌کنید؟ دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با بامیلو بلاگ در میان بگذارید.

منبع: FashionBeans

نویسنده: پوریا عزیزی

پوریا کار نوشتن را در سال ۸۹ و بعد از قبولی در دانشگاه شروع کرد. در رشته مترجمی زبان انگلیسی و در مقطع کارشناسی تحصیل کرده و زبان فرانسه نیز می‌داند. او عاشق مد، عطر و کتاب بوده و به نظرش ایو سن لوران تاثیر‌گذار‌ترین طراح مد تاریخ است. پوریا در اوقات بیکاری، با صدای تمرین پیانوی خود همسایه‌ها را آزار می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *