بامیلو بلاگ / دنیای فناوری / احتمال جریمه شدن آمازون به دلیل فروش کالا به ایرانی‌هازمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
راهنمای خرید بامیلو بلاگ

احتمال جریمه شدن آمازون به دلیل فروش کالا به ایرانی‌هازمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه

بنا به گزارش خبرگزاری Bloomberg Technology غول فروش اینترنتی جهان یعنی سایت آمازون ممکن است به دلیل اینکه بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ اقدام به فروش اجناسی به افراد ایرانی کرده است مورد جریمۀ دولت آمریکا قرار بگیرد چراکه این عمل نقض تحریم‌های اعمال‌شدۀ آمریکا علیه ایران تلقی می‌شود.

در حال حاضر اخبار و شایعات مربوط به نقض تحریم‌های اعمال‌شده علیه ایران رو به افزایش است و به‌تازگی این اخبار درزمینۀ تکنولوژی نیز به گوش می‌رسد. در همین راستا چندی پیش کمپانی اپل برخی از اپلیکیشن های فروشگاه های اینترنتی در ایران را از روی اپ استور حذف کرد. این کمپانی اقدام به انتشار یادداشتی در پی این عمل کرده است که به شرح زیر است:

«ضمن ابراز تأسف در حال حاضر فروشگاه‌ اپ استور در ایران به‌طور رسمی قابل‌دسترس نیست، همچنین اپلیکیشن‌های ایرانی که در اپ استور موجود هستند و به هر نحوی با معاملات تجاری و خریدهای اینترنتی ارتباط دارند، فاقد همخوانی با تحریم‌های اعمال‌شده برای این کشور هستند. بنابراین در حال حاضر قادر به پذیرش اپلیکیشن‌های این‌چنینی که توسط ایرانی‌ها توسعه داده‌شده باشند نیستیم. خواهشمندیم پس از رفع این مشکلات و تجدیدنظر در مورد تحریم‌های اعمال‌شده، اپلیکیشن خود را یک‌بار دیگر برای عرضه در اپ استور ارسال کنید».

طبق گزارش‌های رسیده از Bloomberg Technology، آمازون گفته است که محصولات مختلفی را به اشخاص حقیقی و گرو‌ه‌های وابسته یا متعلق به دولت ایران به فروش رسانده است. این محصولات طیف وسیعی از انواع نرم‌افزارها تا وسایل مربوط به نگهداری حیوانات خانگی را با قیمتی بین ۵۰ تا ۲۴۰۰ دلار در برمی‌گیرد. مدیران آمازون اظهار کرده‌اند برای جلوگیری از اعمال جریمه‌های بیشتر فروش هرگونه کالا به اکانت‌های یادشده را متوقف خواهند کرد.

اعمال قانون جدید مهاجرتی علیه کشورهای مسلمان، به‌تازگی سروصدای زیادی در رسانه‌ها به پا کرد. چندی پیش خبرگزاری CNBC  اعلام کرده بود که یک مدیر ساکن سوئیس به دلیل همین قوانین قادر به شرکت در کنفرانسی مهم که درۀ سیلیکون محل اجرای آن بود نشد. این فرد قرار بود که بین ۸۰ تا ۱۰۰ آمریکایی را برای شرکت تازه تأسیس خود به استخدام دربیاورد که به دلیل اعمال همین قوانین حالا قصد دارد شرکت خود را در آسیا و یا اروپا تأسیس کند. این فرد طی مصاحبه‌ای اظهار کرده است: «به نظر من آمریکا کشور بی ثباتی است و به همین دلیل محل مناسبی برای سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت محسوب نمی‌شود».

کمپانی‌های تجارت الکترونیک چینی در حال حاضر مشغول فروش و ارائۀ خدمات و اجناس خود به ایرانی‌ها هستند و جالب اینکه این کمپانی‌ها از سیستم‌های پرداخت بین‌المللی استفاده می‌کنند و اجناس خود را به‌راحتی به داخل ایران ارسال می‌کنند. گفتنی است افراد ایرانی حتی در زمان اوج تحریم‌ها نیز به‌طور غیرمستقیم به سایت‌هایی همچون آمازون و Ebay دسترسی داشتند اما حالا با توقف فروش کالا به این افراد به نظر می‌رسد که این فرصت نصیب کمپانی‌های تازه‌تاسیس غیر آمریکایی (به‌خصوص کمپانی‌های آسیایی) شود و آن‌ها بتوانند از این طریق به سود فراوانی دست پیدا کنند.

 

منبع: bloomberg

این مطالب را نیز بخوانید

نویسنده: مصطفی ولی پور

مصطفی، مقاله‌نویس و مترجم، فارغ التحصیلِ رشتۀ مترجمی زبان انگلیسی است و دنیای موفقیت، فناوری و خودرو سه موردی هستند که محوریت مقاله های تالیف شده توسط او را شکل می دهند. هنر بخش جدایی ناپذیر زندگی مصطفی است و نوازندگی، عکاسی، تصویرسازی، طبیعت گردی و کمپینگ مهم ترین تفریحات او را تشکیل می دهند. او عاشق ورزش است و ورزش هایی از جمله شنا و یوگا همیشه در برنامۀ او جایگاه ثابتی دارند. به نظر مصطفی "خوشحال بودن" بالاترین درجۀ موفقیت است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *