بامیلو بلاگ / سبک زندگی / سلامت و تناسب اندام / آیا سرطان سینه ارثی است؟
سرطان سینه

آیا سرطان سینه ارثی است؟

سرطان، بیماری مهلکی که آمار آن هر روز رو به افزایش می رود و نام سرطان خودش سرطانی است بر جان کسانی که فردی از نزدیکان خود را بر اثر این بیماری از دست داده اند. علت آن، هم غم از دست دادن است و هم ترس از موروثی بودن آن. اما آیا سرطان سرطان سینه در بانوان ارثی است؟ در این مطلب قصد داریم بیشتر در این مورد توضیح دهیم. با بامیلو بلاگ همراه شوید.

مطالب مرتبط

در ابتدا بهتر است نکات و مواردی را در مورد سرطان سینه بدانیم و اطلاعات بیشتری در مورد این بیماری به دست بیاوریم. اگر چیزی در مورد سرطان سینه نمی دانید خواندن مطلب سرطان سینه : هرآنچه راجع به سرطان سینه باید بدانید را به شما پیشنهاد می دهیم. همچنین برای کاهش ریسک ابتلا به سرطان سینه خواندن مقاله های سرطان سینه و ۸ روش برای کاهش خطر ابتلا به آن و ۱۲ راه برای کاهش احتمال ابتلا به سرطان سینه را به شما پیشنهاد می کنیم.

آیا سرطان سینه می تواند موروثی باشد؟

سرطان سینه

ممکن است کسانی که مادر خود یا کسی از نزدیکان خود را در اثر سرطان سینه از دست داده اند از خود بپرسند که آیا این بیماری ممکن است موروثی باشد؟ و آیا ممکن است من هم مانند مادرم، به سرطان سینه مبتلا شوم؟ قطعا این فکر وحشتناکی است که ممکن است در مغز آن فرد بچرخد و خود تبدیل به سرطانی برای روح آن شخص شود. برای روشن شدن این موضوع قصد داریم پرسش و پاسخی داشته باشیم، تا نظرات پزشکان را در این مورد ببینیم.

سرطان سینه

یک سوال مهم

مادر من توسط بیماری سرطان سینه فوت کرد. آیا من هم به این بیماری مبتلا می شوم؟ آیا این بیماری موروثی است؟

مادر من 30 سال پیش هنگامی که حدود 40 سال سن داشت بر اثر سرطان سینه فوت کرد. اکنون من ده سال بزرگتر از سنی هستم که مادرم در آن سن فوت کرد. با اینکه به طور مداوم عکس برداری و مراقبت و چک آپ (ماموگرافی) انجام می دهم، اما هر بار قبل از انجام این کار به شدت نگران هستم و استرس دارم که مبادا من هم به این بیماری دچار شده باشم. آیا این موضوع مهمه که من بدونم مادرم به چه نوعی از سرطان مبتلا شده و چطور به این بیماری مبتلا شده؟

پاسخ پزشک: متأسفیم که می شنویم مادر خود را در سنین کودکی از دست داده اید. مشخص است که مرگ زود هنگام مادر شما بر روی شما تاثیر گذاشته است و درک می کنم که چقدر از این موضوع و چک آپ های سالیانه ترس و وحشت دارید.

سرطان سینه

شما باید قبول کنید که مادرتان دچار بیماری سرطان سینه بوده است و البته همین حقیقت، خطر را برای شما افزایش داده است. البته خطر موروثی بودن این بیماری زمانی بیشتر است که مادر بزرگ شما یا یکی دیگر از اعضای خانواده شما نیز دچار این بیماری بوده باشند. اگر کسی از خانواده شما دچار سرطان تخمدان بوده، این نیز می تواند خطرناک باشد و خطر ابتلا به این بیماری را در شما افزایش دهد. پزشک شما باید در مورد سوابق بیماری در بستگان شما اطلاع کامل داشته باشد. همچنین تست ژنتیک را به شما پیشنهاد می کنیم.

آیا همیشه بیماری ها موروثی هستند؟

سرطان سینه

مادران و دختران می توانند مبتلا به شکل های مختلفی از سرطان سینه شوند، بنابراین تشخیص علائم دقیق مهمترین اصل نیست. به یاد داشته باشید که اکثر مبتلایان به سرطان سینه، افراد مبتلا به این بیماری در میان بستگان خود نداشته اند و در اکثر موارد این بیماری ارثی نیست. بنابراین لازم نیست دائما در نگرانی و اضطراب باشید. ضمنا علم تشخیص و درمان این بیماری در سی سال اخیر به شدت پیشرفت کرده و نیازی به نگرانی نیست.

اگر همچنان بسیار نگران هستید و به دنیال علائمی در خود هستید که مادرتان با آن ها مواجه بوده است، پیشنهاد می کنیم که از اعضای خانواده و یا فامیل که این علائم را به خاطر دارند در این مورد پرس و جو کنید. بهترین مواردی که می توانید در مورد آن تحقیق کنید در میان خویشاوندان نزدیک، خواهران و برادران و خویشاوندان پدری مادر شما است. بستگان می توانند نشانه های خوب و مفیدی از مراحل مختلف بیماری، نشانه ها و علائم، درمان ها و جراحی های انجام گرفته در اختیار شما قرار دهند. همچنین می توانید با به دست آوردن نام پزشک او اطلاعات کاملتری کسب کنید. البته به یاد داشته باشید که بیمارستان ها و درمانگاه ها اطلاعات بیماران را به راحتی در اختیار شما قرار نخواهند داد و همچنین این اطلاعات پس از 30 سال بایگانی می شوند.

سرطان سینه

تمرکز بر زندگی سالم

بهتر است به جای نگرانی مداوم و داشتن اضطراب و ترس، تنها به زندگی سالم تر فکر کنید.

  • مهمترین مسئله در مورد سلامتی هر شخص سالم زندگی کردن است.
  • گوش به زنگ باشید. همت کنید و زمینه را برای وجود هرگونه بیماری از بدن خود رفع کنید.
  • همچنین بهتر است مراقبان سلامتی شما از بیماری مادر شما اطلاع داشته باشند.
  • چک آپ های سالیانه (ماموگرافی) را به هیچ وجه نادیده نگیرید.
  • به سالم ترین شکل ممکن زندگی کنید تا از هر گونه خطری به دور باشید.

از این بیماری وحشت نداشته باشید. افراد زیادی از شر این بیماری خلاص شده اند. تشخیص زود و به هنگام می تواند به راحتی جان شما را از هر خطری نجات دهد. زندگی کردن در ترس و وحشت روزمره از این بیماری تنها اوضاع را بدتر می کند و خود این ترس نیز می تواند شرایط و زمینه را بیش از پیش برای ابتلا به این بیماری افزایش دهد و باعث تضعیف بدن شما شود. تنها به خاطر سوابق بیماری مادرتان خودتان را بیمار ندانید.

سخن آخر (ترس از ماموگرافی)

سرطان سینه

علت اینکه نباید از ماموگرافی های سالیانه و نتایج آن ترس داشته باشید به دو مورد ختم می شود. اول اینکه اگر جواب این آزمایش منفی باشد شما سرطان ندارید و باید خوشحال باشید و دوم اینکه اگر شما دچار این بیماری شده باشید به سرعت متوجه آن شده اید و این تومور آن قدر کوچک است که به راحتی قابل درمان است. بنابراین اگر اسکن های سالیانه را انجام بدهید هیچ جایی برای نگرانی نیست.

منبع: verywell

نویسنده: سید مهدی رئوف

سید مهدی رئوف
مهدی در دانشکده مدیریت خوانده است. او در زمینه تولید محتوا تجربه خوبی دارد. چهار سال تالیف و ترجمه در وبسایت های معتبر در زمینه های وب، سبک زندگی، فناوری، خودرو، مد و زیبایی از تجربیات حرفه ای مهدی در وب هست. علاقه به تولید محتوای باکیفیت برای مخاطب چند سالی است که در وجود او رخنه کرده. از علایق اصلی او می توان به مطالعه مقالات مرتبط با فناوری و استفاده از گجت های هوشمند اشاره کرد. به نظر مهدی پینتبال یک تفریح بی نظیر و یک ورزش فوق العادست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *