آلودگی هوا
بامیلو بلاگ / گوناگون / هر آنچه که باید در مورد آلودگی هوا بدانیم

هر آنچه که باید در مورد آلودگی هوا بدانیم

آلودگی هوا چیست؟ همانی است که هر سال و مخصوصاً در فصل زمستان به گرمی سلاممان می کند و فاتحه ای برای سلامتی مردممان می خواند. هوای آلوده ناشی از عوامل آلوده کننده ای است که در اطرافمان یافت می شوند. این آلودگی ها بیش از تصور ما برای سلامتی مضر هستند و به راحتی نباید از این ضرر و زیان گذشت. چه نکاتی را باید در مورد آلودگی هوا بدانیم؟ بهتر است زمانی که تدبیری برای حل این موضوع اندیشیده نمی شود، حداقل خودمان به فکر خود باشیم و اقدامات ضروری را در برابر آلودگی هوا بدانیم. برای این منظور باید در مورد آلودگی هوا بیشتر بدانیم. در ادامه با ما همراه باشید.

برای اینکه بدانیم این آتش ها از کدام گور بلند می شود باید عواملی که باعث ایجاد آلودگی می شوند را بهتر بشناسیم.

علت آلودگی هوا چیست؟

علت های آلودگی هوا

اگر به شکلی کلی به قضیه نگاه کنیم بیشتر آلودگی هوای کلانشهر ها بر اثر تولید و استفاده انرژی به وجود می آید. سوختن سوخت های فسیلی انواع آلودگی ها و مواد شیمیایی را وارد هوا و آسمان می کند. اما متاسفانه مشکل بزرگتری که باعث شده است هوای آلوده تری برای مردم کلانشهر ها به وجود بیاید شرایط جوی است. در واقع آلودگی هوا و شرایط آب و هوایی ارتباط مستقیمی با همدیگر دارند. آب و هوای شهر ها نه تنها بر اثر آلودگی هوا تغییر می کنند، بلکه خود می توانند باعث افزایش آلودگی هوا نیز بشوند. مشکلی که هر ساله در شهرهای بزرگ ایران و به خصوص تهران با آن رو به رو هستیم. در فصل های سرد آلودگی هوا تاثیری چند برابری دارد و به طور مستقیم اثرات منفی خود را بر سلامتی شهروندان باقی می گذارد.

هوای آلوده و هوای تمیز

اگر می خواهید آگاهی بیشتری در مورد تاثیر شرایط آب و هوایی بر آلودگی هوا داشته باشید، خواندن مطلب آلودگی فصل های سرد و ۱۳ ماده غذایی که در این «هوای آلوده» شما را زنده نگه می دارند را به شما پیشنهاد می کنیم.

۱۳ ماده غذایی که در این «هوای آلوده» شما را زنده نگه می دارند

آلودگی هوا باعث افزایش میزان گاز های دی اکسید کربن و متان در هوا می شود و افزایش این گاز ها در هوا نیز باعث افزایش دما و گرم شدن زمین می شود. بر اثر این افزایش دما، نوع دیگری از آلودگی به وجود می آید که بسیار مضر تر است. این نوع از آلودگی ترکیبی از دوده و مه است. در واقع این نوع از آلودگی زمانی رخ می دهد که هوا گرم تر و تابش ماورا بنفش بیشتر باشد. تغییرات دمایی همچنین می تواند باعث به وجود آمدن آلودگی های آلرژی زا و حساسیت زا و ایجاد ریز گرد نیز بشود.

مه دود و ریز گرد

تاثیر مه دود در آلودگی هوا

مه دود و ریزگرد (دوده) دو مورد از شایع ترین نمونه های آلودگی هوا هستند. مه دود ترکیبی از دوده و حالت مه است. مه دود زمانی اتفاق می افتد که دوده های ناشی از سوختن مواد شیمیایی و سوخت های فسیلی با نور خورشید ادغام می شود. این پدیده مه دود به وجود می آورد. ریز گرد ها نیز زمانی اتفاق می افتند که ذرات دوده ها، مواد شیمیایی و خاک در هوا در حرکت باشند. ریزگرد ها گاهی تا 70 درصد دید چشم ها را از بین می برند و اثرات بسیار بدی برای سلامتی دارند. البته منبع به وجود آمدن مه دود ها و ریزگرد ها یکی هستند و هر دوی آن ها در اثر آلودگی های ناشی از سوخت های مورد استفاده در ماشین ها، کامیون ها، کارخانه ها و هر دستگاه دیگری که از سوخت های فسیلی استفاده می کند به وجود می آیند، اما ریزگرد ها با ورود به ریه می توانند بسیار خطرناک تر باشند و با ورود به جریان خون بدن می توانند باعث حملات قلبی و حتی مرگ شوند.

آلودگی فصل های سرد: سایه‌ای وحشتناک بر سر شهرهای جهان

ریزگرد ها در هوای آلوده

ریزگرد ها حتی می توانند به چشم ها و دستگاه تنفسی آسیب برسانند. پیشنهاد می کنیم در هوایی که ریزگرد زیادی در آن معلق است، به هیچ وجه کار یا فعالیت ورزشی انجام ندهید. هوای حاوی ریزگرد می تواند برای کودکان و کهنسالان بسیار خطرناک باشد. همچنین کسانی که دچار بیماری آسم هستند ممکن است در چنین شرایطی دچار حمله های شدید آسمی شوند و یا علائم بیماری آن ها افزایش یابد.

عوامل آلوده کننده خطرناک در هوای آلوده

عوامل خطرناک در هوای آلوده

وقتی که از آلودگی هوا حرف می زنیم، در واقع در مورد عناصر بسیار خطرناکی صحبت می کنیم که هر کدام از این عناصر، حتی در حجم بسیار کم می توانند خطرات جدی برای بدن انسان ایجاد کند. حدود 200 عنصر خطرناک در هوای آلوده یافت می شود که ما تعدادی از مهمترین ها و شایع ترین ها را برای شما خواهیم گفت. سرب، جیوه و دی اکسین ها تنها 3 عنصر از این عناصر خطرناک می باشند که در هوای آلوده یافت می شوند. هنگامی که از سوخت های فسیلی استفاده می شود مقادیر زیادی از این عناصر در هوا آزاد می شود. بعضی از این عناصر مستقیما منجر به ایجاد سرطان و بسیاری دیگر از این عناصر نیز باعث اختلالات تنفسی، خونی و موجب ایجاد مشکلات جدی در سیستم عصبی و حتی چشم ها و پوست می شود. البته برخی از این عوارض در بلند مدت ایجاد شده و برخی دیگر در کوتاه مدت به وجود می آیند، به همین دلیل مردم از خطرات جدی و واقعی این آلودگی ها بی خبر هستند و یا به صورت یک مشکل جدی به این موضوع توجه نمی کنند.

البته برخی از موارد آلودگی مانند دی اکسین ها به صورت طبیعی در غذای ما نیز یافت می شوند، اما مقدار اضافی آن که در هوا پخش شده است منجر به ایجاد مشکلاتی برای سلامتی می شود. میزان زیادی از دی اکسین ها در بدن می تواند در کوتاه مدت باعث ایجاد مشکلات کبدی و در بلند مدت نیز باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای سیستم های ایمنی و عصبی شود. سرب موجود در هوای آلوده نیز می تواند برای کلیه و ذهن کودکان مشکلاتی ایجاد کند و حتی می تواند IQ و یادگیری کودکان را با مشکل رو به رو کند. همچنین عنصر جیوه نیز برای سیستم ایمنی مرکزی بدن مشکلات مهمی به وجود می آورد.

برای کاهش آلودگی هوا چکار کنیم؟

کاهش آلودگی هوا

قطعا تک تک افراد جامعه می توانند در کاهش آلودگی هوا نقش مهمی داشته باشند. این کار نیز مانند بسیاری از کارهای دیگر نیازمند یک همت عمومی و تلاش همه جانبه افراد جامعه برای کاهش آلودگی های محیطی و مخصوصاً آلودگی هواست. مانند تلاش عمومی و همگانی که اخیرا در کمپین کمک به زلزله زدگان هموطن کرمانشاهی به وجود آمد، می توان برای آلودگی هوا نیز کارهای موثری انجام داد. البته که نیاز به کمک های دولتی و سازمانی نیز برای انجام هر چه بهتر این امور لازم است، اما نمی شود دست روی دست گذاشت تا دود و ریزگرد همه شهر را بگیرد و هرساله این خطر جدی متوجه تمام مردم باشد.

  • اولین حرکتی که می توان برای این منظور انجام داد استفاده کمتر از وسایل شخصی و اقبال عمومی به سمت سیستم های حمل و نقل عمومی است.
  • اگر مسیر کوتاهی برای طی کردن دارید از اتومبیل استفاده نکنید و تا مسیر مورد نظر پیاده بروید.
  • اگر قصد خرید اتومیبل دارید خودروی برقی بخرید و اگر قصد خرید خودروی بنزینی دارید اتومبیل هایی را انتخاب کنید که میزان سوخت کمتری استفاده می کنند.
  • استفاده از دوچرخه بهترین گزینه برای کاهش آلودگی هوا است که فرهنگ استفاده از آن در کشور ما روز به روز در حال افزایش است.
  • و در آخر انتخاب مسئولینی که برای رسیدگی به وضعیت آلودگی های محیطی توجه بیشتری دارند.

در هوای آلوده چکار کنیم؟

در هوای آلوده چکار کنیم؟

در حال حاضر آلودگی هوا معضل بزرگی است و حل آن نیازمند زمان و توجه و هزینه است. اما در کنار توجه به حل مشکل باید به فکر جلوگیری از خطرات حتمی آلودگی هوا برای سلامتی خود نیز باشیم. مهمترین اقداماتی که می توانیم برای سلامتی خود و عزیزانمان انجام دهیم شامل موارد زیر است:

  • هشدار های مرتبط با افزایش میزان آلودگی هوا را جدی بگیریم و زمان حضور در محیط آلوده را برای خود و فرزندانمان محدود کنیم. در صورت لزوم به خیابان ها نرویم و به فرزندانمان اجازه ندهیم که در هوای آلوده برای بازی کردن به کوچه و خیابان بروند.
  • تا جایی که امکان دارد برای ورزش به محیط های باز نروید و در صورتی که قصد ورزش در محیط باز را دارید حتما تنها در پارک ها و محیط های سرسبز به ورزش کردن بپردازید.
  • پنجره ها را ببندید و در صورت امکان در محیط های بسته از دستگاه های تصفیه هوا استفاده کنید.

منبع: nrdc

نویسنده: سید مهدی رئوف

سید مهدی رئوف
مهدی در دانشکده مدیریت خوانده است. او در زمینه تولید محتوا تجربه خوبی دارد. چهار سال تالیف و ترجمه در وبسایت های معتبر در زمینه های وب، سبک زندگی، فناوری، خودرو، مد و زیبایی از تجربیات حرفه ای مهدی در وب هست. علاقه به تولید محتوای باکیفیت برای مخاطب چند سالی است که در وجود او رخنه کرده. از علایق اصلی او می توان به مطالعه مقالات مرتبط با فناوری و استفاده از گجت های هوشمند اشاره کرد. به نظر مهدی پینتبال یک تفریح بی نظیر و یک ورزش فوق العادست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *