بامیلو بلاگ / راهنمای خرید / راهنمای خرید تلسکوپ- قسمت یکم
راهنمای خرید تلسکوپ

راهنمای خرید تلسکوپ- قسمت یکم

انتخاب یک تلسکوپ خوب برای رصد، چه برای تازه‌کارها و چه برای کسانی که در دنیای نجوم آماتوری از حرفه‌یی‌ها به شمار می‌آیند، فرآیند ساده‌ای نیست. هر قدر هم که به قلب فصل ایده‌ال رصد، یعنی تابستان، نزدیک‌تر باشیم، این انتخاب سخت‌تر نیز خواهد شد.

اگر برای دیدن پدیده‌های رصدی تابستان و شرکت در تورهای رصدی محبوبتان، به دنبال خرید تلسکوپ هستید و در عین حال اطلاعات زیادی دربارۀ انواع تلسکوپ ندارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم ضمن مشورت با افراد آگاه در این زمینه، انواع راهنمای خرید تلسکوپ ‌ها و کاربردهای آنها را نیز به دقت بخوانید.

مؤسسۀ آسمان شب که عرضۀ محصولات نجومی، تلسکوپ‌، دوربین‌ دوچشمی و تجهیزات آنها را برعهده دارد، مقاله‌ای را دربارۀ آشنایی با انواع تلسکوپ و خرید آنها در اختیار بلاگ بامیلو قرار داده است که امیدواریم برای شما ثمربخش باشد. قسمت‌های دوم و سوم این مقاله را نیز در روزهای آینده برای شما منتشر خواهیم کرد.


مجموعۀ تلسکوپ‌های آسمان شب را در بامیلو ببینید

how to shop for a telescope-banner-nightsky


آشنایی با تلسکوپها

آنچه باید برای خرید تلسکوپ بدانیم

تلسکوپ، همان‌طور که از نامش پیداست، وسیله‌ای است برای دیدن فاصله‌های دور. در مشاهده‌ی ماه، سیارات و دیگر اجرام آسمانی، به درستی فرض می‌شود که تمام آنها در فاصلۀ خیلی دور نسبت به ما، یا به بیان دیگر در بی‌نهایت قرار دارند. تلسکوپ وسیلۀ دیدن تمام این اجرام است، اما این کار به معنای نزدیک‌تر آوردن سوژه‌ها نیست.

تلسکوپ تنها می‌تواند اجرامی را که در دوردست قرار دارند، بزرگ‌تر نشان دهد و به‌ کار بردن فعل نزدیک کردن اجرام، مفهوم کار این وسیله را به درستی منتقل نمی‌کند. با این حساب شاید تصور کنید که بزرگ‌نمایی مهم‌ترین ویژگی‌ای است که باید در خرید تلسکوپ به آن توجه داشته باشید، اما اینطور نیست؛ مهم‌ترین ویژگی هر تلسکوپ، گشودگی یا قطر دهانۀ آن است. پیش از آنکه به تعریف بیشتر این ویژگی‌ها بپردازیم بهتر است با انواع مختلف تلسکوپ‌ها آشنا شویم.

انواع تلسکوپ‌

تلسکوپ‌ها را از نظر نوع طراحی و مسیری که نور در داخل آنها طی می‌کند، به سه گروه کلی شکستی، بازتابی و ترکیبی دسته‌بندی می‌کنند.

انواع تلسکوپ
انواع تلسکوپ‌ها

تلسکوپ شکستی

ساده‌ترین نوع تلسکوپ، تلسکوپ‌های شکستی هستند. در تلسکوپ شکستی از یک (یا تعداد بیشتر) عدسی برای گردآوری نور استفاده می‌شود. پرتوهای نور بعد از عبور از عدسی شیئی منحرف شده (یا می‌شکنند) و در نقطۀ کانونی متمرکز می‌شوند.

در تلسکوپ‌هاي شکستی از عدسی‌هاي محدب که از شیشه‌هاي با کیفیت ساخته شده‌اند براي گردآوري نور استفاده می‌شود
در تلسکوپ‌هاي شکستی از عدسی‌هاي محدب که از شیشه‌هاي
با کیفیت ساخته شده‌اند براي گردآوري نور استفاده می‌شود

بیشتر تلسکوپ‌هایی که در ورودی‌شان عدسی می‌بینید (و نه تمام آنها) از نوع شکستی هستند. معمولاً در انتهای تلسکوپ از آینۀ تخت یا منشور کوچکی (در وسیله‌ای به اسم چپقی) برای منحرف کردن مسیر نور استفاده می‌کنند تا هم جهت‌گیری تصویر نهایی تلسکوپ (از نظر وارون یا چپ و راست بودن) بهتر شود و هم نشان‌روی تلسکوپ به آسمان و دیدن سوژه‌ها راحت‌تر باشد.

پرتوهاي نور بعد از عبور از عدسی همگرا (محدب) در نقطه‌اي به نام کانون به هم می‌رسند
پرتوهاي نور بعد از عبور از عدسی همگرا (محدب) در نقطه‌اي به نام کانون به هم می‌رسند

تلسکوپ بازتابی

نوع دوم، تلسکوپ‌های بازتابی هستند. در تلسکوپ‌های بازتابی به جای عدسی از آینه برای منعکس کردن و متمرکز کردن نور استفاده می‌شود. آینه در انتهای لولۀ تلسکوپ قرار می‌گیرد و نور را به سمت ابتدای لوله باز می‌تاباند. بسته به اینکه نور بعد از بازتاب برای کانونی شدن چه مسیری طی کند و کانون در کجای لوله قرار بگیرد، طرح‌های مختلف تلسکوپ‌های بازتابی ساخته می‌شود.

در ساده‌ترین حالت تلسکوپ بازتابی، آینۀ مسطح کوچکی قبل از کانون با زاویۀ 45 درجه نسبت به محور تقارن تلسکوپ قرار می‌گیرد و نور را به خارج از لوله منحرف می‌کند (تصویر میانی شکل 1 را ببینید). کسی که برای نخستین بار چنین تلسکوپی ساخت، نیوتن بود، به همین دلیل به این نوع تلسکوپ‌های بازتابی، نیوتنی می‌گویند.

نمایی از تلسکوپی که نیوتن ساخته بود
نمایی از تلسکوپی که نیوتن ساخته بود
skywatcher_explorer_130
تلسکوپ نیوتنی 130 میلیمتری Sky-Watcher با مقر EQ2

نوع کاسگرین (Cassegrain Telescopes) این تلسکوپ‌ها نیز بسیار شناخته‌شده است. در تلسکوپ‌های کاسگرین از آینۀ مقعر برای گردآوری نور استفاده می‌شود و آینه، نور را به ورودی تلسکوپ بازتاب می‌کند. در آنجا آینۀ خمیدۀ دیگری قرار دارد که نور را دوباره به سمت آینۀ اصلی برمی‌گرداند. برای اینکه نور بتواند از آینه یا تلسکوپ خارج شود، روزنه‌ای در قسمت مرکزی آینۀ اصلی یا اولیه قرار داده می‌شود.

how to shop for a telescope-94.22
طرح ساده‌اي از مسیري که نور در تلسکوپ کاسگرین می‌پیماید. این تلسکوپ هم نوعی تلسکوپ بازتابی است.

تلسکوپ ترکیبی                            

در نوع سوم تلسکوپ‌ها، تلسکوپ‌های ترکیبی یا کاتادیوپتریک، از ترکیب عدسی‌ها و آینه‌ها استفاده می‌شود. آینه در انتهای لولۀ تلسکوپ نقش اصلی یعنی گردآورندۀ نور را دارد و عدسی که در ورودی تلسکوپ نصب می‌شود، مسیر نور را اصلاح می‌کند. باز هم بسته به نوع طراحی و عدسی اصلاح‌کننده، انواع مختلف تلسکوپ‌های ترکیبی به دست می‌آید.

یکی از انواع تلسکوپ‌های ترکیبی، نوع اشمیت-کاسگرین است. در این تلسکوپ از عدسی تصحیح کننده‌ای به نام تیغۀ اشمیت در ورودی تلسکوپ استفاده می‌شود.

در نوع دوم، از تیغۀ دیگری موسوم به تیغۀ ماکستوف برای اصلاح مسیر نور استفاده می‏شود. به این ترتیب تلسکوپی از نوع ماکستوف-کاسگرین به دست می‌آید.

تیغه‌های تصحیح‌کنندۀ تلسکوپ‌های ترکیبی
تیغه‌های تصحیح‌کنندۀ تلسکوپ‌های ترکیبی

در نوع دیگری تیغۀ ماکستوف در ورودی تلسکوپ‌های نیوتنی قرار داده شده است که به آن تلسکوپ ماکستوف-نیوتنی گفته می‌شد.

طرح نوری دو نمونه از تلسکوپ‌های ترکیبی
طرح نوری دو نمونه از تلسکوپ‌های ترکیبی
how to shop for a telescope-94.23
تلسکوپ ترکیبی 190 میلیمتري ماکستوف-نیوتنی Sky-Watcher

این مقاله ادامه دارد.

نویسنده: شکوه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *