بامیلو بلاگ / سبک زندگی / ۲۵ راهکار طلایی برای آمادگی کودکان برای رفتن به مدرسه
آمادگی کودک برای رفتن به مدرسه

۲۵ راهکار طلایی برای آمادگی کودکان برای رفتن به مدرسه

به اواخر تابستان نزدیک می‌شویم و کم‌کم باید خود را برای ماه مهر آماده کنیم. ماه مهر پیش از اینکه اولین فصل پاییز باشد، فصل شروع مدارس است. و اکثر خانواده‌ها با نزدیک‌شدن به این ماه در صدد آن هستند که خود و فرزندان‌شان را برای شروع دوران مدرسه آماده کنند. در ادامه نکاتی را به شما پیشنهاد می‌دهیم که به شما کمک می‌کند تا آمادگی کودک برای رفتن به مدرسه را ایجاد کنید.

۱– پیش از شروع‌شدن مدرسه جشنی به‌عنوان جشن آغاز مدرسه برای کودکانتان برگزار کنید تا آمادگی کودک برای رفتن به مدرسه را افزایش دهید. در این جشن می‌توانید از دوستان و هم‌کلاسی‌های آن‌ها نیز دعوت کنید و به‌عنوان هدیه وسایل مورد نیاز مربوط به مدرسه، مثل مداد‌رنگی و خط‌کش و دفترنقاشی را به آن‌ها هدیه دهید و روز خوشی را برای آن‌ها تدارک ببینید.

۲–  یکی از فراموش نشدنی‌ترین اتفاق‌های دوران کودکی خرید لوازم مدرسه است، پیش از شروع مدرسه کودکانتان را به فروشگاه ببرید و به آن‌ها اجازه دهید تا وسایل مورد نیازشان را انتخاب کنند. اگر انتخاب آن‌ها مناسب فضای مدرسه نبود سعی کنید با آن‌ها راجع‌به انتخابشان صحبت کنید و متقاعدشان کنید که چرا انتخاب‌شان مناسب نیست. می توانید برای انتخاب لوازم تحریر مناسب، این مطلب را بخوانید.

۳– اگر فرزندان شما از حضور در مدرسه دچار اضطراب می‌شوند بهتر است که پیش از شروع دوران مدرسه به همراه آن‌ها به مدرسه بروید و گشت‌وگذاری در مدرسه انجام دهید تا آن‌ها هم با فضای مدرسه و هم با معلمان‌شان آشنا شوند. اگر فرزندان شما از اتفاقات روز اول مدرسه آگاه باشند، اضطراب آن‌ها به شدت کاهش پیدا خواهد کرد.

۴– حتما زمانی را به کتاب‌خواندن با کودکانتان بگذرانید. تاثیری که کتاب‌خواندن بر بچه‌ها دارد شگفت‌انگیز است. اصلا قرار نیست که کتابی را بردارید و صفحه به صفحه‌ی آن را با دقت برای آن‌ها بخوانید. خواندن کتاب بهانه‌ای است برای اینکه از طریق آن مسائل مختلفی را به کودکان آموزش دهید. فراموش نکنید که شما اولین معلمان کودکتان هستید و از این راه می‌توانید آنها را آموزش دهید. شما به وسیله‌ی کتاب‌خواندن می‌توانید با آن‌ها بازی کنید و حرف بزنید. کتاب‌های تصویردار کار را برای شما راحت‌تر می‌کنند زیرا شما می‌توانید مستقیما به سراغ تصویرها بروید و درباره‌ی آن‌ها با کودکانتان صحبت کنید. در باره‌ی هرچیزی که در تصویر می‌بینید با آن‌ها گفتگو کنید حتا ساده‌ترین چیزها. اگر کتابی که می‌خوانید کاراکتر‌های مختلفی دارد می‌توانید لحن‌های گوناگونی برای آن‌ها به کار ببرید و بازی را برای آن‌ها هیجان‌انگیزتر کنید.

آمادگی کودک برای رفتن به مدرسه / کتاب خواندن۵– معلمان در روزهای اول آغاز سال تحصیلی به شدت درگیر امور مدرسه هستند، شما می‌توانید معلم فرزندتان را با هدیه‌ای خوشحال کنید، چه بهتر که این هدیه چیزی باشد که فایده‌ای برای کلاس داشته باشد. این هدایا می‌تواند بسته‌های مدادرنگی باشند یا هر چیزی که در آموزش فرزندانتان به معلم‌شان کمک کند.

۶– این روزها بسیاری از خانواده‌ها فرزندان خود را در خانه آموزش می‌دهند. اگر فرزندان شما به مدرسه نمی‌روند و در خانه به آنها آموزش داده می‌شود، پس بهتر است همه‌ی وسائل مورد نیاز را برای آنها تهیه کنید.

۷– بهتر است که پیش از شروع مدرسه حروف الفبا را به فرزندانتان آموزش دهید. شما می‌توانید از کتاب‌هایی استفاده کنید که به‌وسیله‌ی تصویرسازی حروف الفبا را آموزش می‌دهند و یا از ویدئوهای آموزشی که برای یادگیری بچه‌ها تولید شده. از هر فرصتی برای یادگیری حروف الفبا به بچه‌ها استفاده کنید مخصوصا حین بازی، زیرا از خلال بازی به راحتی چیزهایی که به آنها آموزش می‌دهید را یاد خواهند گرفت. این آموزش‌ها به آنها کمک می‌کند که دوران مدرسه را راحت‌تر سپری کنند.

۸–  سعی کنید که کودکانتان را عادت دهید که صبح زود از خواب بیدار شوند. این کار باعث می‌شود که در روزهای مدرسه با دردسر کمتری از خواب بیدار شوند و با خیال راحت خود را برای حضور در مدرسه آماده کنند. در روزهای مدرسه شما می‌توانید وسایل صبحانه، لباس‌ها، مسواک و خمیردندان، تغذیه‌ی زنگ‌تفریح را از شب قبل برای کودکانتان آماده کنید. می توانید از اینجا در مورد صبحانه کودک ایده بگیرید. این کار کمک می‌کند تا در صبح روز مدرسه با اضطراب کمتری کارهای‌شان را انجام دهند. در مدت‌زمانی که آنها مشغول آماده شدن هستند بهتر است تلویزیون روشن نباشد. و اصلی‌ترین نکته اینکه خودتان زودتر از آنها از خواب بیدار شوید.

آمادگی کودک برای ورود به مدرسه / زود بیدار شدن۹– بچه‌ها موجودات باهوشی هستند که به راحتی آموزش می‌بینند و مهارت‌های لازم را دریافت خواهند کرد فقط کافی است که پیش از دوران مدرسه در روز مقداری از وقت خود را با آن‌ها سپری کنید و از طریق بازی مهارت‌ها و آموزش‌های لازم را به آنها بدهید. آموزش‌های پیش از دوران مدرسه به پیشرفت سریع بچه‌ها در مدرسه کمک می‌کند.

۱۰– بهتر است فرزندانتان در مکان به‌خصوصی تکالیف‌شان را انجام دهند. شما می‌توانید یک میز را به آنها اختصاص دهید تا همیشه تکالیف‌شان را بر روی آن انجام دهند.

۱۱– در دوران مدرسه بهتر است لباس‌های فرزندانتان برای باقی هفته مشخص و تروتمیز باشند تا دیگر در طول هفته در این مورد با فرزندانتان به مشکل برنخورید.

۱۲– شما می‌توانید با تهیه‌ی غذای سبک و سالمی فرزندانتان را بعد از مدرسه خوشحال کنید. این غذای سبک به آنها کمک می‌کند تا وقت شام انرژی داشته باشند. تعدادی از غذاهای مقوی و سالم برای کودکان را اینجا ببینید.

۱۳– بهتر است که اسباب و وسایل مدرسه‌ی فرزندانتان جای مخصوص به خود را داشته باشد. شما می‌توانید آویزهای دیواری سبد‌داری را تهیه کنید و وسایل فرزندانتان را در آن‌ها طبقه‌بندی کنید.

۱۴– انرژی مثبت و روحیه‌ی خوب شما می‌تواند به فرزندانتان کمک کند تا شروع خوبی را در پیش داشته باشند و دوران مدرسه را با شادی و اعتماد به نفس طی کنند.

۱۵– در دوران مدرسه هنگامی که فرزندانتان به کمک شما یا به تنهایی تکالیف‌شان را انجام دادند، بهتر است بعد از پایان تکالیف‌شان ساعاتی را در کنار اعضای خانواده بگذرانند. در این ساعات می‌توانید بازی‌های مختلفی انجام دهید. بهترین زمان برای بازی با آن‌ها، وقتی است که کودکانتان از حمام بیرون آمده‌اند.

۱۶– بهتر است یک هفته قبل از شروع مدارس فرزندانتان را عادت دهید که مطابق برنامه کارهای خود را انجام دهند تا در دوران مدرسه با مشکلات کم‌تری مواجه شوند.

۱۷– بهتر است که فرزندانتان روز خود را با صبحانه سالم آغاز کنند تا برای باقی روز انرژی مورد نیاز را داشته باشند. تنها مقدار کمی پروتئین نیز برای آنها کافی است.

۱۸–  برنامه‌ی غذایی مشخص در دوران مدرسه به شما کمک می‌کند تا بهتر همه‌چیز را سازماندهی کنید.

۱۹– وعده‌ی غذایی که بچه‌ها در مدرسه میل می‌کنند بسیار مهم است. شما می‌توانید ناهاری ساده برای فرزندانتان تدارک ببینید و مثلا به‌وسیله‌ی ساندویج خورد‌کن آن‌ها را به قطعات کوچک ببرید یا تزئینات هیجان‌انگیزی انجام دهید که فرزندانتان از خوردن آن غذا لذتی دوچندان ببرند.

آمادگی کودک برای ورود به مدرسه / اسنک۲۰– اگر فرزند شما پیش از مدرسه به پیش‌دبستانی یا مهدکودک رفته باشد، راحت‌تر می‌تواند دوران مدرسه را آغاز کند.

۲۱– با شروع مدرسه باید بیشتر مواظب سلامتی فرزندان خود باشید. راه‌هایی را پیدا کنید تا فرزندانتان کمتر در معرض بیماری قرار بگیرند. مثلا برای کاهش بیماری بهتر است که کودکان ویتامین‌های روزانه‌ی خود را مصرف کنند. در مطالعات اخیر پژوهشگران اعلام کردند که خواب کافی باعث می‌شود که فرزندانتان کمتر سرما بخوردند. اگر علائم سرماخوردگی را در آنها دیدید هر چه زودتر درمان را شروع کنید.
هم چنین با خرید لوازم استاندارد، مانند کفش و کوله پشتی مناسب، از همین آغاز مراقب بدن آن ها باشید.

۲۲– بهتر است صبح روز اول مدرسه هدیه‌ای برای فرزندانتان تهیه کنید، اصلا قرار نیست این هدیه‌ تخیلی یا بزرگ باشد. کتاب می‌تواند بهترین هدیه برای آن‌ها باشد و روز آن‌ها را بسازد.

۲۳– روز اول مدرسه از فرزندانتان عکس یادگاری بگیرید چه بهتر که هم‌کلاسی‌هایشان نیز در عکس حضور داشته باشند.

آمادگی کودک برای ورود به مدرسه۲۴– ظرف غذای فرزندانتان بدون شک یکی از چیزهایی است که فرزندانتان علاقه‌ی زیادی به آن خواهند داشت، پس شما می‌توانید با قرار دادن یادداشت یا نقاشی کوچکی در ظرف غذای‌اش او را خوشحال کنید.

۲۵– فراموش نکنید که یک هفته پیش از شروع مدارس بچه‌ها بیش از پیش به شما نیاز دارند، پس بهتر است وقت و انرژی بیشتری را صرف آنها کنید تا با خوشحالی تمام و بدون دغدغه دوران مدرسه را آغاز کنند. و بدانید که آنها راه درازی را در پیش دارند و همراهی شما بدون شک این راه را برای آن‌ها هموارتر خواهد کرد.

آمادگی کودک برای ورود به مدرسه

شما کودک خود را چگونه برای ورود به مدرسه یا بازگشت به آن آماده می‌کنید؟‌ آیا کودک شما برای مدرسه رفتن، هیجان‌زده است؟

نویسنده: نیما پارسه

یک دیدگاه

  1. شبکه ویدئو کنفرانس ایران

    متن جالبی بود
    ممنونم.
    موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *